Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter elismerte, hogy Magyarországon jelentős területi egyenlőtlenségek vannak, amelyeket a kormány célja orvosolni. A miniszter szerint Budapestnek, mint sikeres városnak, nagyobb szerepet kellene vállalnia a gazdaságilag elmaradottabb térségek támogatásában.
Czunyiné Bertalan Judit váltja Mayer Gábort a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium területfejlesztésért felelős államtitkári posztján január 1-jétől – tudta meg a Portfolio.
A Közép-Dunántúli régió közlekedési infrastruktúrájának fejlesztése kulcsszerepet játszik a térség gazdasági potenciáljának kihasználásában. A térség prioritásai között szerepel a vasútvonalak korszerűsítése, például a Balaton északi partjának villamosítása és a Budapest-Zalaegerszeg fővonal fejlesztése – emelte ki Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter Székesfehérvár, Veszprém és Zalaegerszeg polgármestereivel tartott sajtótájékoztatóján.
Az EU kohéziós politikájának fontos szerepe lehet a demográfiai kihívások kezelésében, főként az egyre idősödő európai társadalmak problémái miatt. A helyi és regionális hatóságok aktív bevonása kiemelt jelentőségű az uniós fejlesztéspolitikába – hangzott el az Európai Tanács Általános Ügyek Tanácsának ülése után Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter és Elisa Ferreira, az EU kohézióért felelős biztos sajtótájékoztatóján.
A jövő évi adóváltozásokról, az online csalások elleni hatékonyabb fellépésről és a Tisza-tó kiemelt térséggé nyilvánításáról is dönthet kedden az Országgyűlés, amely megvitatja a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózatról szóló törvényjavaslatot és a 2025-ös költségvetés megalapozó előterjesztést is.
Jövőre nem változnak a balatoni horgászjegyek árai - jelentette be Szári Zsolt, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHN) vezérigazgatója a X. Balatoni Horgászkonferencián pénteken Révfülöpön.
A magyar területfejlesztési politika az utóbbi évtizedekben jelentős eredményeket ért el a régiók közötti különbségek csökkentésében, különösen a kisebb települések gazdasági stabilitásának javításában. Azonban ha kisebb területi egységek, járások szintjén nézzük az országot, akkor erősebb különbségek látszódnak a felzárkózásban – mutatta be Mayer Gábor, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium államtitkára a Portfolio, Euractiv és Blue Door Consulting által szervezett 1st Bruxinfo Day konferencián tartott előadásában. Külön hangsúlyt fektetett azokra az erőfeszítésekre, amelyeket a régiók közötti gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése érdekében a 2004-es EU-csatlakozás óta az állam tett, valamint arra, hogy a kisebb települések gazdasági stabilitása és az ott élők életminősége javítására jövőre elindul a kormány 65 milliárdnyi pluszforrást biztosító Versenyképes Járások Programja.
A kormány átfogó módosításokat tervez az állami tulajdonú cégek, a nyugdíjrendszer, az életkezdési támogatások és a területfejlesztés szabályozásában a szerdán társadalmi egyeztetésre bocsátott 2025-ös központi költségvetés megalapozásáról szóló előterjesztése szerint. A javaslatok szerint a rekreációs célú ingatlanok eladásából származó bevételek egy részét közszolgáltatásokra fordítanák, szigorítanák a nyugdíjra való jogosultság feltételeit, gyorsítanák a Start-számlákhoz való hozzáférést, és külön fejlesztési tanácsot hoznának létre a Tisza-tó térségének kiemelt kezelésére. Az új Területfejlesztési Alap célja pedig a helyi közösségek közötti esélyegyenlőség növelése és a gazdasági különbségek csökkentése.
Üdvözli és támogatja a Versenyképes Járások Program 2025. januártól történő bevetetését a Települési Önkormányzati Országos Szövetsége, amely program kereténél az érintett járások polgármesterei tudnak majd dönteni a források felhasználásáról – közölte a TÖOSZ. A programot minap bejelentő Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter ma országjáró körútja veszprémi állomásán arról beszélt: egy 65 milliárd forintos területfejlesztési alapot hoznak létre, és ennek segítségével 174 járásból 141 jut nagyobb fejlesztési forráshoz, mint amit a korábbi iparűzésiadó-növekmény megengedett volna.
A Versenyképes Járások program tervezett iparűzésiadó-átcsoportosítása feszültséget kelt a Fidesz polgármesterei és képviselői között - írta meg a Szabad Európa.
Az Erasmus-ügyben az Európai Bizottság szerinte „túszul ejtette” a magyar diákokat, de remélhetőleg 2025 őszétől újra hozzáférhetővé válik a program a magyar hallgatók számára – ismertette Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter az I/I AzurákCsabával podcast szerdán megjelenő adásában. Emellett részletesen beszélt a a Versenyképes Járások programról, amely a helyi fejlesztésekre irányuló iparűzési adónövekedésből nyújt támogatást. A miniszter a belpolitikai helyzetet is elemezte, kiemelve a politikai „fáziseltolódás” hatásait.
„2025-től minden magyar járás garantált éves fejlesztési forrásban részesül a Versenyképes Járások Program keretében” – jelentette be Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter hétfői sajtótájékoztatóján. Az iparűzésiadó-bevételeket egy külön alapba irányítják, ahonnan pályázatokkal szerezhetnek pénzt saját keretük terhére az egyes térségek.
A kormány nem tervezi a jegyzők kormányhivatalok alá rendelését, ezzel cáfolva a korábbi sajtóhíreket – jelentette be Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter az önkormányzatok napja alkalmából Gödöllőn megrendezett ünnepi konferencián. A rendezvényen a miniszter hangsúlyozta, hogy fontos a települések közötti regionális együttműködés, és arra kérte a polgármestereket, hogy a határokon túl is gondolkodjanak.
Az Európai Unió kohéziós politikája a felszínen sikertörténet: a keleti bővítés tagállamai jelentősen felzárkóztak az EU fejlettségi átlagához, de regionális szinten megmaradtak, sőt néha nőttek is az egyenlőtlenségek. Brüsszelben is egyre többen beszélnek a szükséges reformokról. Magyarország helyzete viszont speciális, a jogállamisági viták miatt nem fér hozzá az uniós forrásokhoz, ami új kihívást jelent – többek között ezekről a témákról volt szó a 62. Közgazdász-vándorgyűlés „Mi van, ha nincs? A kohéziós források perspektívái” című panelbeszélgetésen. A kormány képviselői ismertették, hogy több ezer milliárd forintnyi közlekedési – vasúti és közúti –, valamint építőipari fejlesztésekre készül a kabinet. De arról is számot adtak, hogyan átalakítják a jelenlegi kohéziós politikai megközelítését, szakértők pedig arról, milyen szempontokra kell figyelni ennek során.
A versenyképesség és a területfejlesztés között szoros kapcsolat van, ezért az Európai Unióban a kohézió kulcsfontosságú tényező a gazdasági növekedés fenntartásában, mivel a szociális és területi különbségek csökkentése növeli az országok versenyképességét. Azonban a relatív fejlettségben látható különbsége miatt egy újfajta, átfogó megközelítésre van szüksége a fejlesztéspolitikában – mondta el Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter a 62. Közgazdász-vándorgyűlésen tartott előadásában. Jelezte, hogy Magyarország számára kulcsfontosságú, hogy mind a főváros, mind a vidéki régiók fejlődése összhangban legyen az uniós kohéziós politikával, azonban azt új koncepció mentén kell végrehajtani.
A Magyar Közlöny pénteki számában megjelent minisztériumi rendelet értelmében emelkednek a földhivatali szolgáltatási díjak. A kormány itt arra hivatkozhat, hogy az elmúlt évek magas inflációja közepette ezek a díjak hosszú ideje nem változtak, miközben a rendszerek működtetése drágult.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Az amerikai elnök a CPAC konferencián beszélt.
A fentanil-válságról és az ukrajnai háborúról tartottak megbeszélést.
Erős megosztottságot eredményezett a lépés a tagállamok között.
Sok kérdést vet fel Orbán Viktor miniszterelnök bejelentése.
A „woke” kiadások lefaragása csak elhanyagolható része volt a teljes költségcsökkentésnek.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.