Csütörtök este Tata térségében észleltek bolidarobbanást, amely hanghatásokat is okozott – osztotta meg a felvételeket az Időkép.
A Fudzsi-hegyen leesett idén az első hó, miután a mérések kezdete óta a leghosszabb hómentes időszakot élte át Japán ikonikus hegycsúcsa. A szokatlanul késői havazás összefüggésbe hozható az ország rekordmeleg nyarával és az azt követő enyhe ősszel - írja a BBC.
Egy új kutatás szerint egy 3,26 milliárd éve a Földbe csapódó hatalmas meteorit jelentősen elősegíthette a bolygó korai szakaszában az életformák fejlődését. A dinoszauroszokat kiírtó meteoritnál 50-200-szor nagyobb szikla becsapódását követően létrejövő óriási cunami olyan vegyületeket szabadított fel a bolygón, amely segíthette az akkor még rendkívül kezdetleges földi élet fejlődését - írta meg a Live Science.
A Japánban található Fudzsi-hegy szokatlanul sokáig hómentes idén, ami aggodalomra ad okot a klímaváltozás hatásai miatt - írta a CNN.
Az emberiség számára kockázatos SARS-vírusok evolúciója és kialakulása az észak-indokínai szubtrópusi régióhoz köthető – állapították meg a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratórium kutatói a Covid-19 pandémia eredetkutatása során. Görföl Tamás, a tanulmány egyik kidolgozója szerint az Európában honos denevérek nem terjesztenek közvetlen vírusokat az emberre - számolt be az Infostart.
Az elmúlt 150 év felszíni vízhőmérsékletének változásait vizsgálták a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet munkatársai a Pannon Ökorégióban. A legnagyobb mértékben tavaink melegedtek, közülük is leggyorsabban a Velencei-tó hőmérséklete emelkedett, évtizedenként 0,7 °C-ot. A melegebb sekély vizek az invazív fajoknak kedveznek - közölték.
Egy japán kutatócsoport friss tanulmánya szerint egyes gombafajok meglepő, már-már tudatosságra emlékeztető képességekkel rendelkezhetnek az őket körülvevő környezet feltérképezésére és az ahhoz való adaptálódásra. A kutatók szerint egy gombafaj viselkedése arra utal, hogy képes lehet felismerni a formákat és ennek megfelelően alakítani a viselkedését, ami új megvilágításba helyezi az intelligenciáról alkotott eddigi tudományos vélekedéseket - közölte a ScienceAlert.
Több mint hatvanöt milliárd forint értékű uniós forrás válhat elérhetővé aktív turisztikai fejlesztésekre ebben a ciklusban, ebből juthat pénz egyebek között a víziturizmus fejlesztésére is - közölte a Miniszterelnökség aktív Magyarországért felelős államtitkára szombaton Szentgotthárdon az Aktív Rába - Akadályból élményt címet viselő konferencián.
Egy új, a Nature tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint az óceánok mélyén zajló hőhullámok jelentőségét eddig alulbecsülték a kutatók. Ezeknek a mélyen zajló hőmérsékleti anomáliáknak a nagy többsége valójában független a felszíni hőmérséklettől. Az ausztrál nemzeti tudományos ügynökség (CISRO) és a Kínai Tudományos Akadémia közös kutatása rávilágít a tengeri felmelegedés egy olyan területére, amelyet eddig nagyrészt figyelmen kívül hagytak a szakemberek.
Péntektől esténként várhatóan szabad szemmel is megfigyelhető lesz a nyugati égbolton feltűnő C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) üstökös. A Svábhegyi Csillagvizsgáló ebből az alkalomból több programmal is várja az érdeklődőket - közölték a szervezők.
Az Antarktisz egyes részein a növényzet terjedése sokkal gyorsabb ütemű, mint azt korábban a tudósok feltételezték. A klímaváltozás hatása a régióban megdöbbentette a kutatókat, akik szerint a kontinens legészakibb részén, az Antarktiszi-félszigeten a növényzettel borított terület tízszeresére nőtt az elmúlt négy évtizedben - írja a Sky News.
A poszméhek szaglására nemcsak a rovarirtószerek hatnak negatívan, hanem a magas hőmérséklet is csökkenti a rovarok szaglását, ez pedig a haszonnövények beporzására is komoly hatással lehet - derült ki a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) Növényvédelmi Intézete (NÖVI) és a Würzburgi Egyetem közös kutatásából.
A Balaton mikroműanyag-szennyezettsége a hazai vizek között kedvezőnek mondható, a Bodrog folyó szennyezettsége viszont kiemelkedő - számolt be a BalatonScience Facebook oldala.
Egy frissen megjelent tanulmány szerint riasztó méreteket ölt a globális műanyagszennyezés mértéke. A vizsgálatok szerint világszerte évente 52 millió tonna műanyaghulladék kerül a környezetbe, amelynek több mint kétharmada a fejlődő országokból származik. A kutatók elmondása alapján ennek fő oka, hogy ezen régiókban nincs meg a megfelelő erőforrás és kormányzati kapacitás a szennyező anyagok semlegesítésére - tudósított az Interesting Engineering.
Az amerikai Cornell Egyetem és az olaszországi Firenzei Egyetem kutatói úttörő kísérletet hajtottak végre, amelyben gombák elektrofiziológiai aktivitását használták fel robotjárművek irányítására. A kutatócsoport a Pleurotus eryngii, más néven királykagylógomba egymásba fonódó micéliumhálózatával hoztak létre egy olyan rendszert, amely képes fogadni a környezet jeleit, akár az emberi agy. A környezeti jelzéseket pedig a gomba akár mechanikus eszközök mozgatására is képes jelekké tudja alakítani - számolt be a Science Robotics folyóiratban megjelent eredményekről a ScienceAlert.
Az egyik legnépszerűbb kis görög sziget lakói arról panaszkodnak, hogy a szárazföld „nem lesz képes megmenteni magát”, ha nem tesznek valamit gyorsan a turisták áradata ellen Szantoriniben – írja a The Guardian.
Washingtonnak adott a lehetőség, kérdés, élnek-e vele.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Dnyipró volt a célpont.
Nincs túszcsere, nincs tűzszünet.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?