Az elmúlt időszakban (ahogy a 30 napos csapadék-anomália térkép is bizonyítja) elég száraz volt időjárásunk - hívja fel a figyelmet friss Facebook-bejegyzésében a HungaroMet.
Az Urewera-erdő Új-Zélandon jogi személyként védelem alá került, a Mar Menor sós vizű lagúnája Spanyolországban ökológiai jogalanyként kapott autonómiát, és az ecuadori Vilcabamba-folyó is jogi eszközökkel harcolhatott az őt érintő környezeti károk ellen. A természeti entitások jogalanyisága, amelyet először az őslakos népek spirituális világnézete hívott életre, mára egyre nagyobb teret nyer az európai jogrendszerekben is. De hogyan egyeztethető össze ez a nyugati világ emberközpontú gondolkodásával, a felvilágosodás racionalitásával és a római jogi hagyományokkal? Lehet-e valóban jogi személy egy folyó, egy erdő vagy egy egész ökoszisztéma a nyugati jogi kultúrában?
December 14-én látványos csillaghullást lehet majd megfigyelni Magyarország éjszakai égboltján, ekkorra várható ugyanis az egyik legaktívabb meteorraj, a Geminidák maximuma - számolt be blogbejegyzésében a Svábhegyi Csillagvizsgáló.
A Google Earth műholdfelvételeit böngészve egy barlangász a dél-ausztráliai Nullarbor-síkságon egy 11 kilométer hosszú és 160-250 méter széles, sebhelyszerű sávot talált, ami egy eddig ismeretlen tornádó nyomának bizonyult. A felfedezés jelentőségét növeli, hogy a távoli, lakatlan területen ritkán figyelnek meg ilyen időjárási jelenségeket - írta meg az IFLScience.
A múlt hét folyamán az izlandi Reykanes-félszigeten kitörő Sundhnúksgíga vulkánról számos látványos felvétel kering a közösségi médiában. A Newsweek cikke szerint a kitörés során feltörő láva már elérte a közelben található Svartsengi geotermikus erőművet és a népszerű nyaralóhelyet, a Kék Lagúnát (Blue Lagoon) védő gátrendszereket. A kutatók szerint a vulkán tavaly óta tartó aktív időszaka évtizedekig, akár évszázadokig is eltarthat.
A nyugat.hu számolt be az ELTE szombathelyi oktatójának felfedezéséről.
Hétvégén látványos égi jelenségre számíthatunk: a Leonidák meteorraj maximuma közeleg, amely óránként akár 5-6 hullócsillag megfigyelését is lehetővé teheti a szerencsés észlelők számára - írja az Időkép az Ng.24-re hivatkozva.
A Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) legfrissebb jelentése szerint a melegvízi korallfajok 44%-át a kihalás veszélye fenyegeti az éghajlatváltozás miatt. A szervezet frissített kockázatértékelése rávilágít a korallzátonyok kritikus helyzetére és sürgős cselekvésre szólít fel a fosszilis tüzelőanyagok kibocsátásának csökkentése érdekében - írta a ScienceAlert.
Csütörtök este Tata térségében észleltek bolidarobbanást, amely hanghatásokat is okozott – osztotta meg a felvételeket az Időkép.
A Fudzsi-hegyen leesett idén az első hó, miután a mérések kezdete óta a leghosszabb hómentes időszakot élte át Japán ikonikus hegycsúcsa. A szokatlanul késői havazás összefüggésbe hozható az ország rekordmeleg nyarával és az azt követő enyhe ősszel - írja a BBC.
Egy új kutatás szerint egy 3,26 milliárd éve a Földbe csapódó hatalmas meteorit jelentősen elősegíthette a bolygó korai szakaszában az életformák fejlődését. A dinoszauroszokat kiírtó meteoritnál 50-200-szor nagyobb szikla becsapódását követően létrejövő óriási cunami olyan vegyületeket szabadított fel a bolygón, amely segíthette az akkor még rendkívül kezdetleges földi élet fejlődését - írta meg a Live Science.
A Japánban található Fudzsi-hegy szokatlanul sokáig hómentes idén, ami aggodalomra ad okot a klímaváltozás hatásai miatt - írta a CNN.
Az emberiség számára kockázatos SARS-vírusok evolúciója és kialakulása az észak-indokínai szubtrópusi régióhoz köthető – állapították meg a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratórium kutatói a Covid-19 pandémia eredetkutatása során. Görföl Tamás, a tanulmány egyik kidolgozója szerint az Európában honos denevérek nem terjesztenek közvetlen vírusokat az emberre - számolt be az Infostart.
Az elmúlt 150 év felszíni vízhőmérsékletének változásait vizsgálták a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet munkatársai a Pannon Ökorégióban. A legnagyobb mértékben tavaink melegedtek, közülük is leggyorsabban a Velencei-tó hőmérséklete emelkedett, évtizedenként 0,7 °C-ot. A melegebb sekély vizek az invazív fajoknak kedveznek - közölték.
Egy japán kutatócsoport friss tanulmánya szerint egyes gombafajok meglepő, már-már tudatosságra emlékeztető képességekkel rendelkezhetnek az őket körülvevő környezet feltérképezésére és az ahhoz való adaptálódásra. A kutatók szerint egy gombafaj viselkedése arra utal, hogy képes lehet felismerni a formákat és ennek megfelelően alakítani a viselkedését, ami új megvilágításba helyezi az intelligenciáról alkotott eddigi tudományos vélekedéseket - közölte a ScienceAlert.
Több mint hatvanöt milliárd forint értékű uniós forrás válhat elérhetővé aktív turisztikai fejlesztésekre ebben a ciklusban, ebből juthat pénz egyebek között a víziturizmus fejlesztésére is - közölte a Miniszterelnökség aktív Magyarországért felelős államtitkára szombaton Szentgotthárdon az Aktív Rába - Akadályból élményt címet viselő konferencián.
A frontra sem jutnának ki az európai katonák.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Az amerikai elnök a CPAC konferencián beszélt.
A fentanil-válságról és az ukrajnai háborúról tartottak megbeszélést.
Erős megosztottságot eredményezett a lépés a tagállamok között.
Sok kérdést vet fel Orbán Viktor miniszterelnök bejelentése.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.