Az észak-karolinai Outer Banks tengerparti területein egyre súlyosabb problémát jelent az erózió, amely az elmúlt hónapokban több ház összeomlásához vezetett. A jelenség aggasztó jele annak, hogy a klímaváltozás és a tengerszint-emelkedés komoly kihívások elé állítja a part menti közösségeket - jelentette a Npr.org.
Az Észak-atlanti-áramlat (AMOC) lassulására figyelmezteti szakértők egy csoportja nyílt levélben az Északi Miniszterek Tanácsát – írja a 24.hu az IFLScience alapján. Az Észak-atlanti bukóáramlatnak is nevezett áramlási rendszer összeomlása katasztrofális következményekkel járna bolygónk éghajlatára nézve.
A tengerszint emelkedése és az erősödő viharok világszerte veszélyeztetik a tengerpartokat. Míg a legtöbb érintett ország hagyományos védekezési módszereket alkalmaz, a Maldív-szigeteken egy innovatív megoldáson dolgoznak a kutatók, amely nemcsak a tengerpartokat építheti vissza, hanem új szigeteket is "kinöveszthet" - írta meg a CNN.
A hőhullámokon, hőmérsékleti rekordokon való szörnyülködés helyett érdemesebb az óceánokon és az állandó jég birodalmában körülnézni. A globális tengerszint Földünk „hőmérőjének” tekinthető, emelkedése a bolygó felmelegedését mutatja. Teljesen felesleges tehát a klímaszkeptikusokkal a globális átlaghőmérséklet mérési pontosságáról vagy számítási módszereiről vitázni, Földünk felmelegedésének ténye elvitathatatlan. A globális felmelegedés kezelésével kapcsolatos „még van időnk” narratívával szemben valójában már beindultak hatalmas léptékű öngerjesztő természeti folyamatok.
Egy hétfőn közzétett kutatás arról számolt be, hogy Grönland jégtakarója alatt három kilométeres mélységben növény- és rovarmaradványokat találtak. Ez azt bizonyítja, hogy a Föld legnagyobb, jelenleg fagyos szigete valaha zöldellő táj lehetett - írta meg a ScienceAlert.
Egy új tanulmány szerint a globális felmelegedés okozta tengerszint-emelkedés amerikaiak millióinak mindennapi életét fogja felforgatni, mivel 2050-re otthonok, iskolák és kormányzati épületek százainak kell szembenézniük a gyakori és ismétlődő áradásokkal - számolt be a The Guardian.
A tudósok az antarktiszi Thwaites-gleccsernél, vagy más néven a "végítélet gleccserénél" erőteljes olvadás bizonyítékait fedezték fel az Antarktiszon egy friss tanulmány szerint. Most először találtak látható bizonyítékot arra, hogy meleg tengervíz szivárog a gleccser alá - írja a USAtoday.com.
Megszámolni sem lehet, hány hollywoodi filmrendező választotta sikeralkotása témájául a különböző természeti csapásokat, katasztrófákat. Bár ezek a filmek sok esetben köszönőviszonyban sincsenek azokkal a valós veszélyekkel, amelyek bolygónkat fenyegetik, az egyértelmű, hogy egyre több ökológiai kihívással kell szembenéznünk. Fontos megjegyezni, hogy a természeti kockázatok listája folyamatosan bővül, ebben a cikkben azonban a régóta ismert kihívásokkal, az azokkal összefüggő ijesztő várakozásokkal foglalkozunk.
Az Antarktisz hatalmas Thwaites-gleccserét - vagy becenevén a "végítélet gleccserét" - tanulmányozó tudósok szerint meleg víz szivárog a gleccser gyenge pontjaiba, ami súlyosbítja az emelkedő hőmérséklet okozta olvadást - derült ki a Nature folyóiratban szerdán megjelent két tanulmányból a Reuters beszámolója szerint.
Hatalmas területekről való tömeges elvándorlással fenyeget a tengerszint-emelkedés gyorsulása - figyelmeztetett kedden New Yorkban, a Biztonsági Tanácsban az ENSZ főtitkára, akit a Guardian idézett.
Közel 49 Celsius-fokkal idén nyáron megdőlt az európai melegrekord. Magyarországon a múlt század eleje óta 1,23 Celsius-fokkal emelkedett az átlaghőmérséklet, ami elsőre nem hangzik soknak, azonban így is meghaladja a globális változás 0,9 fokra becsült mértékét. Az előttünk álló évtizedek legnagyobb kihívása kétségtelenül a klímaváltozás hatásaihoz való alkalmazkodás lesz, ami nemcsak a globális, hanem a hazai ingatlanpiacot is érinteni fogja.
Majdnem négyszer annyi embert érinthet a tengervízszint emelkedése a következő évtizedekben, mint azt eddig vélték - derül ki egy új tanulmányból.
A Földet éltető óceánok lehetnek az emberiség legnagyobb ellenségei globális szinten, ha semmi nem történik az üvegházhatású gázok kibocsátásának jelentős csökkentése érdekében - figyelmeztetett az ENSZ egy friss jelentésében, amely az AFP francia hírügynökség kizárólagos birtokába került.
A korábban becsültnél nagyobb mértékben, akár 1,32 méterrel is emelkedhet a világtengerek szintje 2100-ig az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) új klímaváltozási jelentésének tervezete szerint.
Egész életében kísérteni fogja a kudarc.
Bőven vannak alternatívák.
Hiába a rideg német–francia kapcsolatok, visszavennék az EU irányítását.
Másfél év alatt 67 százalékkal emelkedtek a hazai gyorshajtási bírságok
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.