Az antarktiszi jégtakaró olvadása egyre nagyobb aggodalomra ad okot a tudósok körében. Egy frissen megjelent tanulmány szerint a jégolvadás, és az általa okozott tengerszint-emelkedés elérhet egy olyan "fordulópontra" a jövőben, ami visszafordíthatatlan és katasztrofális következményekkel jár a földi életre nézve - írja a Salon.
Egy új tanulmány szerint a globális felmelegedés okozta tengerszint-emelkedés amerikaiak millióinak mindennapi életét fogja felforgatni, mivel 2050-re otthonok, iskolák és kormányzati épületek százainak kell szembenézniük a gyakori és ismétlődő áradásokkal - számolt be a The Guardian.
A tudósok az antarktiszi Thwaites-gleccsernél, vagy más néven a "végítélet gleccserénél" erőteljes olvadás bizonyítékait fedezték fel az Antarktiszon egy friss tanulmány szerint. Most először találtak látható bizonyítékot arra, hogy meleg tengervíz szivárog a gleccser alá - írja a USAtoday.com.
A Meteorológiai Világszervezet (WMO), az ENSZ időjárási ügynöksége szerint tavaly Ázsia volt a világ leginkább katasztrófa sújtotta régiója, mivel a globális felmelegedés miatt fokozódtak a szélsőséges időjárási és éghajlati veszélyek – írja a CNBC.
A híreket figyelve olyan érzésünk lehet, mintha a klímaváltozás élhetetlenné tenné a bolygót. Folyamatosan árvizekről, szárazságról, viharokról és erdőtüzekről szóló képsorokkal bombáznak minket. Nemcsak közeli szörnyű eseményekről számolnak be nekünk, hanem távoli katasztrófákról is, ha az azokról szóló képsorok elég ijesztőek. Ez a fajta katasztrófaáradat azonban rendkívül félrevezető, és megnehezíti a klímaváltozással kapcsolatos megfelelő politika kialakítását.
A világ legnagyobb jéghegye több mint 35 év után újra mozgásba lendült. Egyes tudósok úgy vélik, a jéghegy leszakadása az Antarktiszról természetes esemény volt, ám a klímaválság miatt egyre sűrűbben fog előfordulni hasonló folyamat – írja a CNBC.
Néhány évtizeden belül, de akár már 2025-ben összeomolhat az óceáni áramlatok létfontosságú rendszere, ha a világ folytatja a bolygót felhevítő káros anyagok kibocsátását - figyelmeztetnek a tudósok. Ez a bolygó minden emberére hatással lenne - számol be a friss előrejelzésről a CNN.
Nauru, egy kis csendes-óceáni sziget, az értékes ásványi anyagok mélytengeri bányászata miatt kialakult konfliktus középpontjában áll. Az összecsapás az éghajlatváltozás kezelésével kapcsolatos eltérő nézetekből fakad. A naurui kormány a ritkaföldfémeket a zöld energiára való áttérés szempontjából kulcsfontosságúnak tartja, míg a természetvédők azzal érvelnek, hogy az óceánfenék bányászata károsítja a tengeri ökoszisztémákat. Komoly konfliktus
Évente átlagosan egy-két millimétert süllyed New York a felhőkarcolóinak súlya miatt - állítja egy új kutatás, amely szerint ez növeli a globális felmelegedés miatt emelkedő tengerszint okozta árvízveszélyt.
A globális tengerszint több mint kétszer olyan gyorsan emelkedik, mint a mérések első évtizedében, 1993-2002 között - közölte pénteken a Meteorológiai Világszervezet (WMO), amely egyúttal arra figyelmeztetett, hogy a tendencia a következő évtizedekben folytatódik.
A grönlandi jégtakaró olvadása még abban az esetben is emelni fogja a tengerek szintjét, ha megállna a globális felmelegedés - figyelmeztet egy, a Nature Climate Change című tudományos folyóiratban hétfőn megjelent tanulmány, mely szerint jelenleg alulbecsülik ennek kockázatát.
Az elkövetkező 30 évben akár annyival is megemelkedhet a világtengerek szintje, mint amennyivel az elmúlt 100 évben - jósolja az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) és az amerikai óceán- és légkörkutató központ (NOAA).
Sokan a világ harmadik sarkköreként emlegetik a Himaláját és az ottani gleccsereket, egy friss kutatás azonban nagyon aggasztó trendre hívta fel a figyelmet: a gleccserek az utóbbi négy évtizedben tízszer gyorsabban olvadtak a Himaláján, mint az előző hét évszázadban – számol be a hírről a CNBC.
Az idén mért eddigi legsúlyosabb jégolvadás zajlik Grönlandon az északi-sarkvidéki hőmérséklet emelkedése nyomán: mindössze egyetlen nap alatt annyi jég olvadt el a szigeten, amennyi öt centiméter vízzel borítaná be egész Florida államot.
A tavalyi volt a három legmelegebb év egyike az időjárási feljegyzések szerint, amely gleccserek olvadásával, tengerszint-emelkedéssel, rengeteg bozóttűzzel, hőhullámokkal és szárazságokkal járt. Az Amerikai Meteorológiai Társaság Közlönyében (BAMS) szerdán jelent meg az erről szóló tanulmány.
Egy bolíviai kutatócsapat azt vizsgálja, milyen összefüggés van a koronavírussal szembeni ellenálló képesség és a között, hogy valaki alacsonyabban vagy magasabban fekvő területen lakik. Most úgy tűnik, az alacsonyabban fekvő városokban nagyobb pusztítást végez a vírus – írja a Financial Times.
A helyiek egyetértenek a furcsa szabályozással.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Milliárdokat mozgat meg a leköszönő elnök.
Helikoptert is bevetnek.
Kijev legjobbjaival harcoltak Phenjan fegyveresei.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?
A 2025-ös kilátásokról beszélgettünk.
Orbók Ilona luxusipari szakértővel beszélgettünk.