A fővárosban és a legtöbb megyei jogú városban is jelentősen drágultak a saját célú építkezésre alkalmas kisebb, lakóövezeti és külterületi telkek. A nagyobb városokban egy év alatt akár kétszámjegyű árnövekedést is lehetett tapasztalni, például a megyei jogú városok közül legdrágább Sopronban, tízszer annyiért lehet most telekhez jutni, mint a legolcsóbb Salgótarjánban - írja a Magyar Nemzet.
Lassan mint égen a csillag, annyi az autóparkoló Budapest egyetlen nemzetközi repülőterének körzetében. Örömhír ez a telektulajdonosoknak és az utazóknak is, de leginkább az előbbieknek, akik kisebb logisztikai cégek elől veszik el így a terjeszkedési lehetőséget.
Építési költségek, telekár, no meg sok egyéb kiadás, ami egy családi ház építését jellemzi, talán csak a marketing költségek azok, amelyek nem terhelnek egy magánszemélyt, szemben egy lakásfejlesztővel. Megnéztük, hogy aki mostanában vágna bele házépítésbe, vajon milyen költségekkel szembesülhet az ország egyes részein, illetve azt is, hogy egy többlakásos társasház esetében mekkora az az összeg, ami egy lakásfejlesztő kiadásait fedezné.
Toronydaruk tucatjainak látványa fogadja azt, aki ma keresztülutazik Budapesten, a hatalmas ingatlanfejlesztéseket főként az állami nagyberuházások, az irodaházak és társasházak építése teszi ki. Jóval ritkábban lehet csak látni, hogy családi házat építenek a fővárosban, tavaly valamivel több, mint 700 volt ezeknek az ingatlanoknak a száma. A külső kerületeknél a telkek négyzetméterára körülbelül 20 ezer forinttól kezdődik, haladva a központi részek felé pedig bőven 100 ezer forint feletti telekárakkal is találkozhatunk - szerepel az OTP Ingatlanpont közleményében.
Lakásfejlesztések esetében a legnagyobb költséget a kivitelezési munkák teszik ki, emellett azonban a telekár a másik olyan tényező, ami nagyban meghatározza a beruházás végleges bekerülési költségét. Sokat számít, ha kedvező áron sikerül a telekhez hozzájutni, ezzel ugyanis az elkészült projekt lakásait is kedvezőbb áron lehet értékesíteni, vonzóbbá téve a projektet a leendő vásárlók számára. Az alábbiakban különböző példákon keresztül nézzük meg, hogy milyen becsült költségekkel lehet számolni a fővárosi és a vidéki városokban történő fejlesztések esetén és ezzel együtt mekkora egy fejlesztő becsült hozama az egyes beruházásoknál.
Egy telekvásárlásnak számos buktatója lehet, sok esetben még körültekintőbben kell eljárni, mint egy lakás megvételénél. Nem mindegy például, hogy milyen övezetben található az ingatlan, illetve milyen adottságokkal rendelkezik, de azt is érdemes megvizsgálni, hogy a távolabbi városfejlesztési tervek között milyen elképzelések szerepelnek a környéken. Ezen kívül figyelni kell a rá építhető házra vonatkozó megkötésekre, mint a beépíthetőség százaléka, a zöldterület minimális aránya vagy a maximális építménymagasság, amik mind befolyásolják, hogy adott telken megépíthetjük-e álmaink házát.
Nem csak Magyarországon, de a világ minden országában jelentős árkülönbségek vannak az egyes ingatlanok között annak tekintetében, hogy azok az ország melyik részén helyezkednek el. A lakások négyzetméteráraiban ez Magyarországon megyénként nézve 4-5-szörös, míg településenként akár 15-20-szoros árkülönbséget is jelenthet. Van azonban az ingatlanpiacnak egy olyan szegmense, ahol még ennél is nagyobbak a területek közti eltérések, ez pedig az építési telkek piaca. Ennek kapcsán megnéztük, hogy országosan hol a legolcsóbb építési telekhez jutni, valamint hogy hogyan alakulnak az árak az egyes területeken a kis falvaktól kezdve a budapesti belvárosig.
Bár vidéken a családi ház hagyományosan erős versenytársa az új lakásoknak, a januártól bevezetett CSOK bővítések hatására nagyvárosainkban fokozott érdeklődés mutatkozik ez utóbbiak iránt. A kereslet élénkülése első lépésben a telekárakat hajtotta fel, emellett egyre kevesebb megyeszékhelyen találkozhatunk már 300 ezer forint alatti négyzetméterárakkal - áll az OTP Ingatlanpont vidéki telek- és újlakás-piaci elemzésében.
Szinte az összes megyeszékhelyen élénkült az újépítésű lakások iránti kereslet, derül ki az OTP Ingatlanpont elemzéséből. A kevés kivétel közé tartozik Salgótarján és néhány délkeleti megyeszékhely (Békéscsaba, Szeged, Szolnok), ahol az érdeklődők számának megugrása még várat magára. A többi nagyvárosban azonban a kínálat nem képes kielégíteni a megnövekedett igényeket, így az sem szokatlan, hogy a lakások már a tervasztalról gazdára találnak.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Az orosz terv három részre osztaná a megtámadott országot.
Az Oresnyik bevetése kapcsán szólalt meg az ukrán elnök.
Több száz embert küldhettek el.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.