Hiába a rengeteg high-tech haditechnikai eszköz, a korszerű légierő és információs hadviselési képesség, az amerikai haderő évről évre egyre súlyosabb létszámhiánnyal küzd és nem is látszik egyelőre, hogy sikerülne rövidtávon orvosolni a problémát. Nemcsak az aktív állomány pótlásával van gond, tartalékosokból és gárdistákból is egyre kevesebb van, mindez pedig elég komoly kihívást jelentene az Egyesült Államoknak, ha netán olyan, magas intenzitású háborúba keverednek, mint az orosz-ukrán konfliktus. Donald Trump és a republikánus tábor szerint a „wokeság” a fő probléma, nem véletlen, hogy az új védelmi miniszter Pete Hegseth lett, egy olyan ember, aki vissza akarja adni a „harcos kultúrát” az amerikai haderőnek. Bár Hegseth és Trump akcióba lendültek, hogy új arculatot építsenek az amerikai fegyveres erőknek, a világ legerősebb haderejét mérgező problémák sokkal mélyrehatóbbak lehetnek, megoldásuk pedig rendkívül nehéz lesz.
A német Bundeswehr egy negyedik egységet állít fel a németországi infrastruktúra és fontos katonai létesítmények biztosítására. A leendő honvédelmi hadosztály tartalékosokból és aktív katonákból áll majd, és egységes parancsnokság alá kerül - közölte a hadsereg szóvivője a dpa hírügynökséggel.
A brit hadsereg akár egy év alatt felmorzsolódna, ha az ukrajnai háborúhoz hasonló kiterjedésű konfliktusban kellene részt vennie - mondta szerdán a londoni védelmi minisztérium egyik államtitkára.
A HVG beszámolt arról, hogy a magyar kormány katonák alkalmazásával oldaná meg a légiirányításban kialakult káoszt.
Megkezdte a Magyar Honvédség a területvédelmi tartalékosok nagyarányú létszámnövelését, az elindított toborzó kampányban pedig várják azokat, akik hozzá szeretnének járulni Magyarország védelméhez - mondta az MTI-nek a Magyar Honvédség Területvédelmi Erők Parancsnokságának parancsnoka szombaton a tatárszentgyörgyi lőtéren.
Ma lépett életbe Ukrajnában a törvény, amely átalakítja a hadsereg mozgósításának módját - írta meg a Sky News.
Támogatja az adminisztratív katonai összeírás bevezetésének lehetőségét – jelezte egy vasárnapi beszdében Petr Pavel. A cseh köztársasági elnök szerint ennek segítségével az állam áttekintést kapna arról, hogy kikre számíthat a haza védelmében, de azt is hozzátette, hogy ez nem jelenti azt, hogy a kötelező sorkatonai szolgálatot is visszaállítanák.
Az ukrán parlament megszavazta pénteken azt a törvényjavaslatot, amely rendelkezik a sorkatonák tartalékos állományba helyezéséről a hadiállapot alatti katonai szolgálatuk befejezése után - hozta nyilvánosságra Jaroszlav Zseleznyak parlamenti képviselő a Telegramon.
Törvényjavaslatot nyújtott be Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a parlamentben, mellyel lehetővé tenné azoknak az ukrán sorkatonáknak a leszerelését, akik elég időt teljesítettek aktív szolgálatban – írja az Ukrainszka Pravda.
Kína az indo-csendes-óceáni konfliktusra készül, Oroszország ukrajnai háborújából tanulva növeli védelmi kiadásait és integrálja a katonai-polgári mozgósítást – számolt be a Nikkei Asia.
Az Ukrajinszka Pravda számolt be arról, hogy az oroszok Szumi térségében próbáltak behatolni Ukrajna területére.
Nyíltan tiltakoznak a háború ellen az orosz katonák feleségei - közölte a Newsweek. Az orosz nők szerint Putyin hamis ígéretekkel hitegeti őket, férjeikről pedig semmilyen információt nem kapnak.
Hiába halmozta fel Gáza mellett páncélozott járművek ezreit és katonák tízezreit az izraeli hadvezetés, még mindig nem indult meg a térség ellen többször is beharangozott szárazföldi offenzíva. A New York Times számos izraeli katonai és politikai vezetővel folytatott beszélgetés során megtudta: a késlekedés fő oka az, hogy az izraeli vezetők nem tudnak konszenzusra jutni azzal kapcsolatosan, hogy pontosan hol, mikor, milyen módon támadjanak, illetve, hogy támadjanak-e egyáltalán.
A Hezbollah esetleges támadásától tartva jelentősen megerősítette Izrael az északi határ védelmét, most felvételt publikált az Izraeli Védelmi Erők (IDF) X-oldala a csapatösszevonásokról.
Tovább eszkalálódik a helyzet a Gázai övezet körül, Izrael folyamatosan növeli csapatai létszámát a konfliktuszóna körül.
Az ukrajnai konfliktus kezdete óta fel-felbukkannak a harcokról szóló videókban az első világháború előtti technológiát képviselő, Maxim-rendszerű géppuskák, most néhány területvédelmi tartalékos orosz drónok ellen akarja használni a fegyvert.
Más szelek fújnak a miniszter szerint.
Fordulat jöhet a vámháborúban?
Mekkora a bizalmi válság?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.