Meghökkentő kísérlet: élő gombák vonták uralmuk alá a tudósok robotját

Meghökkentő kísérlet: élő gombák vonták uralmuk alá a tudósok robotját

Az amerikai Cornell Egyetem és az olaszországi Firenzei Egyetem kutatói úttörő kísérletet hajtottak végre, amelyben gombák elektrofiziológiai aktivitását használták fel robotjárművek irányítására. A kutatócsoport a Pleurotus eryngii, más néven királykagylógomba egymásba fonódó micéliumhálózatával hoztak létre egy olyan rendszert, amely képes fogadni a környezet jeleit, akár az emberi agy. A környezeti jelzéseket pedig a gomba akár mechanikus eszközök mozgatására is képes jelekké tudja alakítani - számolt be a Science Robotics folyóiratban megjelent eredményekről a ScienceAlert.

A mesterséges intelligencia csak a kezdet: bizarr kísérletek vetítik előre, milyen jövő várhat ránk

A mesterséges intelligencia csak a kezdet: bizarr kísérletek vetítik előre, milyen jövő várhat ránk

Ugyan a mesterséges intelligencia csak az OpenAI ChatGPT 2022-es megjelenésével tört be igazán a köztudatba, azóta fenekestől felforgatta a technológiai színteret. A hajózástól az orvosláson át a szórakoztatóiparig rengeteg területen alkalmazzák már az AI-t, amely mindeközben kapacitásban rohamosan fejlődik. A nagy AI boom mögé tekintve azonban úgy látszik, akad egy még érdekesebb technológia, amely nemhogy felveheti a versenyt a nagy nyelvi modellekkel, de a kutatók szerint le is körözheti azokat.

Ilyen „húst

Ilyen „húst" még nem láttál, pedig ez lehet a jövő

Dél-koreai kutatók találtak egy módszert, amellyel a laboratóriumban előállított, mesterséges húsok íze megegyezhet az állati forrásból szerzett húskészítményekével. Bár a fogyasztásra egyelőre nem alkalmas termék első ránézésre inkább emlékeztet egy rózsaszín kocsonyára, a tudósok azt remélik, hogy ez az innováció forradalmasíthatja az emberek húsfogyasztását - írja a CNN.

Videón a sejtméretű elképesztő mikrobot, amit magyar kutatók fejlesztettek

Videón a sejtméretű elképesztő mikrobot, amit magyar kutatók fejlesztettek

Az egyedi sejtek megfogásához szükséges apró eszközöket fejlesztettek ki a HUN-REN SZBK kutatói. Az Advanced Materials folyóiratban megjelent tanulmány szerint a rugalmas mikrorobotok használatának fontos újdonsága, hogy így a sejteket a megfogásukhoz nem szükséges semmivel sem kezelni, és a vizsgálat elvégzése után el is lehet engedni azokat, ami a korábbinál hatékonyabb vizsgálatokat tesz lehetővé - közölte a HUN-REN Központ.

A franciák csak 55 év felett adják be a Janssent, bírálja a lengyel egyház a J&J és az AstraZeneca készítményét

A franciák csak 55 év felett adják be a Janssent, bírálja a lengyel egyház a J&J és az AstraZeneca készítményét

A Johnson & Johnson koronavírus elleni vakcináját Franciaországban ugyanolyan feltételek mellett fogják forgalmazni és alkalmazni, mint jelenleg az AstraZeneca oltóanyagát, azaz csak a legalább 55 évesek kaphatják - jelentette be szerdán a kormányszóvivő. Közben az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) azt közölte, hogy folytatja a J & J koronavírus elleni vakcinája és a nagyon ritka vérrögképződéses esetek közötti esetleges összefüggés pénteken megkezdett vizsgálatát, és jövő héten fog „ítéletet mondani”, de azt már most hangsúlyozta, hogy az eddigi eredmények azonban azt mutatják, hogy az oltóanyag előnyei felülmúlják a lehetséges mellékhatások kockázatait. Szerdán a lengyel püspöki kar kötelékében működő bioetikai szakértői csoport azt az álláspontját ismertette, hogy erkölcsileg kifogásolhatók az AstraZeneca és a Johnson&Johnson cégek koronavírus elleni vakcinái, mert gyártásuk során az abortált magzatok sejtvonalait használták fel.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Már csak pár óra, és megszűnik az Ügyfélkapu azonosítás - Mutatjuk, mit kell tenned, ha még nem léptél!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.