A WEF felmérése szerint a
válaszadók közel negyede (23%) az állami alapú fegyveres konfliktusokat tartja a legégetőbb problémának 2025-re vonatkozóan.
Ez jelentős változás a korábbi évekhez képest, amikor ez a kockázat nem szerepelt a legfontosabbak között.
A dezinformáció és a félretájékoztatás immár második éve vezeti a rövid távú kockázatok listáját. Hosszabb, tízéves távlatban azonban a környezetvédelmi aggodalmak dominálnak, beleértve a szélsőséges időjárási eseményeket, a biodiverzitás csökkenését és az ökoszisztémák összeomlását.
A jelentés készítői kiemelik, hogy
a szélsőséges időjárási jelenségek, mint a hőhullámok, tornádók és árvizek, mind rövid, mind hosszú távon jelentős kockázatot jelentenek.
Az éghajlatváltozás következtében ezek a jelenségek egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak.
Mirek Dušek, a WEF ügyvezető igazgatója a helyzet súlyosságát hangsúlyozva kijelentette:
A növekvő geopolitikai feszültségek, a globális bizalom megroppanása és az éghajlati válság olyan mértékben feszíti a globális rendszert, mint még soha.
A felmérés módszertanáról elmondható, hogy tavaly szeptemberben és októberben több mint 900 globális kockázati szakértőt, politikai döntéshozót és iparági vezetőt kérdeztek meg. A kockázatokat rövid távon 2025-ig, rövid és középtávon 2027-ig, hosszú távon pedig 2035-ig vizsgálták.
A WEF jelentése egyéb rövid távú kockázatokat is azonosított, köztük a társadalmi polarizációt, a kiberkémkedést, a környezetszennyezést és az egyenlőtlenséget.
Címlapkép forrása: Shutterstock