Egyhetes nemzeti gyászt hirdettek hétfőn Mianmarban, miközben a mentők hétfőn négy embert szabadítottak ki az összeomlott épületek romjai alól - jelentette a kínai média.
Humanitárius válsággal néz szembe Mianmar a halálos, 7,7-es erősségű földrengés után - figyelmeztettek a Vöröskereszt tisztviselői a The Guardian beszámolója szerint.
Egyre több nemzetközi segély érkezik a földrengés sújtotta Mianmarba. A szomszédos országokból vasárnap hadihajókat és repülőgépeket küldtek segélyekkel és mentőszemélyzettel. A pénteki 7,7-es erősségű rengésnek, amely Mianmarban az elmúlt évszázad egyik legerősebb rengése volt, legalább 1600 halálos áldozata és 3400 sérültje van - közölte a katonai kormány.
Mianmarban súlyos földrengés pusztított, amely már több mint 1600 halálos áldozatot követelt. A természeti katasztrófa során több ezer ember megsérült, sokan eltűntek, és jelentős infrastrukturális károk keletkeztek az országban. - közölte a Sky News.
Hatalmas, 7,7-es erősségű földrengés rázta meg Mianmart és Thaiföld egyes részeit pénteken. A Mandalay város közelében található Sagaing régióban történt természeti katasztrófa jelentős károkat okozott.
Az Egyesült Államok új kormányának hatalomba lépése óta gyűrűző változások összessége továbbra is hatalmas hullámokat ver a nemzetközi segélyezési térképen. Mivel az USAID kivezetése mindenféle fokozatosságot nélkülözött, még az EU-hoz hasonló óriássegélyezők sem tudják betölteni az űrt rövid távon, és így sok esetben a hosszabb táv biztosítására szánt erőforrásokat kellett átcsoportosítani. Tekintve, hogy a nemzetközi elvándorlás egyik legnagyobb mozgatórugója az élelmiszerbiztonság, az USA lépései miatt, előbb-utóbb újabb népcsoportok kopogtathatnak Európa ajtaján. A Portfolio megkeresésére az ENSZ élelmezési ügyi szervezete arról beszélt, hogy az USAID leállítása miatt 200 millió ember étkeztetése került veszélybe, miközben az Európai Bizottság azt közölte lapunkkal, hogy egyelőre lehetetlen USA által hagyott űrt.
Egy friss tanulmány modellezései szerint 2030-ig nagyjából 2,9 millióval több ember halhat meg HIV-vel összefüggő betegségekben a fejlődő országokban. A potenciális többlethalálozás oka, hogy az elmúlt időszakban több ország is, köztük az Egyesült Államok és Nagy-Britannia is radikálisan csökkenti a HIV-fertőzések visszaszorításáért küldött segélyeiket. A kutatók szerint a járvány újbóli fellángolása globális szinten végzetes következményekkel járhat - számolt be a The Guardian.
A WHO szerint nyolc országban veszélybe került a HIV-fertőzöttek ellátása, miután az Egyesült Államok felfüggesztette a külföldi segélyezést. A szervezet figyelmeztet, hogy ez akár húsz év eredményeit is semmissé teheti a betegség elleni küzdelemben – írja a Reuters.
A brit kormány visszakozhat a fogyatékkal élők támogatásának tervezett csökkentésétől, miután a Munkáspárton belül jelentős felháborodást váltott ki a javaslat - számolt be a The Guardian.
A WHO figyelmeztetett, hogy "elkerülhetetlenek" lesznek a nehéz döntések, miután az USA kilép a szervezetből: már megkezdték a "prioritások meghatározását" a fenntarthatóság érdekében, és igyekeznek biztosítani a munkatársak bérét. Ehhez adományokat várnak - derül ki, a Reuters által megszerzett belső feljegyzésből.
Keir Starmer brit miniszterelnök reményét fejezte ki Donald Trump amerikai elnöknek, hogy a szaúd-arábiai tárgyalások pozitív eredménnyel zárulnak, és Washington újraindíthatja az Ukrajnának nyújtott amerikai segélyeket és hírszerzési támogatást.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter az X-en jelentette be, hathetes felülvizsgálati időszakot követően hivatalosan is megszüntetik a USAID programjainak 83 százalékát.
Súlyos orosz rakétatámadás érte Dobropillját Donyeck megyében, a támadásnak legalább 50 sérültje van. Áttörték az oroszok az ukrán védvonalakat Szudzsánál, Oroszország Kurszk megyéjében, három települést visszafoglaltak az orosz erők és megkezdték a város bekerítését. Az amerikai segélyek leállítása máris súlyos gondokat okoz a frontvonalon: megnőttek az ukrán veszteségek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.
A jemeni húszik ma bejelentették, hogy ha az izraeli hadsereg nem oldja fel a Gázára kihelyezett blokádot, ismét elkezdik támadni a Vörös-tenger hajóforgalmát – számol be a Times of Israel.
Drámai jelenet játszódott le Washingtonban: az Elon Musk által felügyelt DOGE hivatal munkatársait nem engedték be az afrikai gazdaságfejlesztéssel foglalkozó amerikai segélyszervezet épületébe. Az egy órán át tartó patthelyzet eddig példátlan és talán a legsúlyosabb ellenállás eddig a hivatal tevékenységével szemben - jelentette a Washington Post.
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága elutasította a Trump-adminisztráció kérelmét, amely a Kongresszus által jóváhagyott több milliárd dolláros külföldi segély befagyasztására irányult. A döntés megosztott, 5-4 arányú szavazással született meg - tudósított a CNN.
A politikában eddig ismeretlen személyt kért fel Vucic elnök.
Ez már tényleg lejtmenet.
A bankok nem nagyon akarnak díjcsökkentést végrehajtani.
Rengeteg tanulási és fejlődési lehetőséggel várunk.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.