Az elmúlt években a pénzforgalmi ágazat drámai átalakuláson ment keresztül. A digitális technológiák, például a digitális pénztárcák, a személyek közötti P2P fizetések és az érintésmentes fizetések egyre inkább előtérbe kerülnek – derül ki a Capgemini Kutatóintézet legfrissebb kutatásából.
Hatalmas az érdeklődés az Azonnali Fizetési Rendszerre épülő új fizetési megoldásokért a piacon. A qvik fizetések fogadását ma még csak két bank biztosítja a kereskedőknek, de az MNB szerint még legalább négy szolgáltató tervez elindulni vele rövidtávon. A készpénz mellett a bankkártyákkal is versenybe szállnak az új fizetési megoldások: az MNB számításai szerint akár 30-40 százalékos árelőnye is lehet a qvikes fizetésnek a kártyákkal szemben. A Számlázz.hu a vállalkozások között elindítja a qvik fizetési kérelmek fogadásást és küldését, később pedig a QR-kódos fizetés is megjelenhet az ökoszisztémában. Luspay Miklóssal, az Magyar Nemzeti Bank igazgatójával, és Ángyán Balázzsal, a Számlázz.hu ügyvezetőjével beszélgettünk.
Az Azonnali Fizetési Rendszerre épülő új fizetési megoldás a kereskedőknek olcsóbb lesz, mint a bankkártya. Ugyanakkor a qvik bevezetésénél nem a kártyás fizetés kiszorításáról, hanem annak kiegészítéséről van szó - mondta Bartha Lajos, az MNB pénzügyi infrastruktúrákért és bankműveletekért felelős ügyvezető igazgatója a VG-nek adott interjúban.
A Portfolio és az EOS Faktor közös konferenciáján mutatták a legfrisseb adós ügyfélkutatást, amelyben több mint ötszázezer, 2023-ban Magyarországon kezelt fedezetlen ügyet vizsgáltak meg, összevetve nemcsak az előző évvel, de a 2019-es világjárványt megelőző adatokkal is. A kutatáson túl szó volt a követeléskezelési szektor jelenlegi helyzetéről, a hazai vállalkozási hitelpiacról és az MNB legújabb fizetési szolgáltatásáról, a qvikről is.
Ma már minden hazai banki ügyfél indíthat qvikes fizetést a mobilbankja segítségével, ugyanakkor még időbe telik, amíg a boltok és az online kereskedők is széles körben bevezetik az újfajta fizetést. Körképünkben megvizsgáltuk, mely bankok kínálnak a kereskedőknek qvikes pénzfogadást, és hogy mik a tervei a legnagyobb áruházláncoknak a qvikkel.
Árazásában is előnyös, a kártyás fizetési megoldásokkal versengő megoldás jelent meg a napokan a kereskedőknél, innovációjával a Raiffeisen az elsők között lépett a piacra. Kementzey Ferencet, a bank vezérigazgató-helyettesét az október 1-jén hatályba lépő kiegészítő tranzakciós illeték hatásairól, a hitelpiaci kilátásokról és az ESG térnyeréséről is kérdeztük. A Portfolio szeptember 17-ei Future of Finance konferenciáján panelbeszélgetőként résztvevő bankszakember felhívta a figyelmet: a kamatkülönbözet miatt újra versenyhátrányba került a magyar bankszektor az olcsóbb külföldi finanszírozással szemben a cégek egy részénél, az év második felében azonban nőhet az általános hitelkereslet.
Elindult a qvik, a hazai Azonnali Fizetési Rendszerre épülő új fizetési megoldás, amellyel már most találkozhatunk egyes boltokban és webshopokban - jelentette be Virág Barnabás MNB alelnök. Első körben azoknál a kereskedőknél fizethetünk QR-kód beolvasásával, ahol mobiltelefonos kártyaelfogadó terminál működik: a Raiffeisen 4 ezer, az OTP 2 ezer ilyen terminálján fizethetünk így. Emellett az OTP 5 ezer online kereskedőjénél aktív a qvikes fizetés, további 15 ezer kereskedőnél fokozatosan vezetik be a megoldást, jövő év elejétől pedig a bank 160 ezer hagyományos POS-terminálon is elkezdik bevezetni. A kereskedők számára a kártyaelfogadásnál 10-20 bázisponttal olcsóbb lehet a qvikes fizetések fogadása.
Fontos újdonság élesedik a magyar mobilbankokban: szeptember 1-jétől minden banki ügyfél képes lesz QR-kóddal fizetni. A qvik márkanév alatt futó új fizetési megoldás ingyenes lesz az ügyfelek számára, online fizetésekre és a boltokban a kasszáknál is használhatjuk majd. A lehetőség nem egy csapásra jelenik meg a boltokban és e-kereskedőknél, de az első fecskék megjelenhetnek már a következő napokban, hetekben. A kártyához képest nem a kényelemben hoz majd újdonságot, hanem a kereskedők számára jelenthet olcsóbb digitális fizetési megoldást.
Svájc közelebb került a készpénzmentes működéshez, miután elindította az azonnali fizetési rendszert, amely lehetővé teszi a másodpercek alatt történő átutalást - közölte szerdán a Svájci Nemzeti Bank és a SIX pénzügyi infrastruktúra-üzemeltető. Magyarország négy és fél évvel korábban, közvetlenül a Covid előtt, 2020. március 2-án vezette be az azonnali fizetési rendszert.
Az MNB és a Giro által nyújtott qvik fizetési megoldások az elsők között lesznek elérhetők az OTP Mobil által fejlesztett és üzemeltetett SimplePay fizetési megoldásait használók számára - közölte az OTP Bank.
Kemény harcot folytatnak a bankok és a hatóságok a csalókkal, sorra érkeznek a hírek a csaló hálózatok lekapcsolásáról, még sincs köszönet a friss statisztikában: mintegy 16 milliárd forint tűnt el a számlákról Magyarországon az idei első negyedévben. A képet árnyalja, hogy egy jelentős vállalati visszaélés torzította a statisztikát. A digitális fizetési trendek naposabbik oldalán az látszik, hogy egyre kevesebbet készpénzezünk, a mobilfizetés megállíthatatlanul terjed, és további fizetési innovációk tűntek fel a láthatáron, melyekkel hamarosan a boltokban és az online térben is találkozhatunk.
A Magyar Nemzeti Bank 2024-es Fizetési rendszer jelentése megállapítja, hogy tovább javult a pénzforgalom hatékonysága. A hazai elektronikus pénzforgalom fejlesztendő területeinek többségén előrelépés történt az elmúlt évben, szélesebb ügyfélkör fizet rendszeresen elektronikusan, és a gazdaság minden területén bővült az elektronikus fizetési megoldások használata. A pénzforgalmi szolgáltatások költségei továbbra is magasak a lakosság és a kereskedők oldalán egyaránt, ami hátráltathatja a jövőbeli fejlődést. Az Azonnali fizetésre épülő, 2024-ben minden ügyfél számára ingyenesen elérhetővé váló qvik szolgáltatások bevezetésével olcsó, biztonságos és hazai alternatívát teremt a jegybank a legtöbb fizetési helyzetben - közölte az MNB.
Jelentős átalakulás zajlik a hazai pénzforgalomban. Új elektronikus fizetési ökoszisztéma épül a 2020-ban elindult és azóta hibamentesen működő azonnali fizetési alapinfrastruktúrára. A hazai fejlesztésű, hazai szereplők által üzemeltetett, a várakozások szerint gyors, biztonságos, egyszerű és olcsó fizetési megoldások digitalizációs szintugrást eredményezhetnek a fizetésekben. Mindez támogatni fogja a pénzügyi szektor versenyképességét és a gazdasági növekedést, valamint Virág Barnabás MNB alelnök szerint hozzájárulhat az infláció csökkentéséhez is. Mind a kormány, mind az MNB stratégiai kérdésként tekintenek a hazai digitális fizetési infrastruktúra fejlesztésére, ezért a fogyasztóknak ingyenesek lesznek az új szolgáltatások.
Összehúzzák a nadrágszíjat.
Első köben az Európán kívüliekre vonatkozna a szigorú szabály.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Még folynak az egyeztetések.
Befutott a decemberi adat.
Ijesztően gyorsan melegszik a klíma.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.