Ugyan az orvostudomány fejlődésének köszönhetően elmondható, hogy az emberek átlagosan várható életkora egyre magasabb világszerte, sok embert foglalkoztat, hogyan élhetünk még tovább, mi lehet a titka azoknak, akik 100 éves kor felett járnak. A New York Times cikkében arra a megosztó kérdésre kereste a választ, hogy a extrém hosszú életkort a sokak által vallott életmódbeli tényezők, vagy inkább az örökölt gének határozzák meg.
Az emberi hajszálnál százszor vékonyabb struktúrákban sikerült megfigyelni az emlékek megszületését egy magyar kutatók által fejlesztett speciális mikroszkóp segítségével. A felfedezés új távlatokat nyithat az időskori és neurológiai betegségek kezelésében.
Egy új kutatás szerint a mesterséges intelligencia mellrákszűrésben történő alkalmazása a növeli a betegség felismerésének esélyét – írja a The Guardian.
A hidroxiklorokin Covid-19 elleni hatékonyságát hirdető, nagy port kavart tanulmányt hivatalosan is visszavonták. Az Elsevier tudományos kiadó által közzétett visszavonás súlyos etikai és módszertani problémákra világított rá, amelyek megkérdőjelezik a kutatás hitelességét és következtetéseit - jelentette a The Guardian.
Holland kutatók áttörést érhettek el a malária elleni küzdelemben egy új fejlesztésű vakcinával. A Leideni Egyetem és a Radboud Egyetem tudósai által feltalált módszerrel éppen a malária fő terjesztőinek számító szúnyogokkal juttatnák el az új fejlesztésű ellenanyagot a páciensek szervezetébe. A kutatás során végzett kísérletekben kilencből nyolc tesztalanynak sikerült védettséget szereznie a betegséggel szemben, amely jelentős javulást jelent a jelenleg létező gyógyszerekkel szemben - írta meg a ScienceAlert.
A világon elsőként olyan vizelettesztet fejlesztettek ki tudósok, amely képes lehet a tüdőrák korai jeleinek kimutatására. Az úttörő teszt úgynevezett "zombi" sejtfehérjéket keres, amelyek a betegség legkorábbi stádiumára utalhatnak. A kutatók remélik, hogy a korai felismerés révén a betegek hamarabb részesülhetnek kezelésben, így növelve a gyógyulás esélyét - írta meg a The Guardian.
Krausz Ferenccel való közös kutatásokra hozott létre új intézetet a Semmelweis Egyetem - számolt be a semmelweis.hu.
A Covid-járvány váratlan módon járulhat hozzá a rákkezelés fejlődéséhez. Egy új kutatás szerint egy, a súlyos koronavírus-fertőzés során aktiválódó immunmechanizmus segíthet bizonyos daganatok elleni küzdelemben. Az egereken végzett kísérletek ígéretes eredményeket mutatnak, de további vizsgálatok szükségesek az emberi alkalmazás előtt - számolt be az IFL Science.
A kutatók egy forradalmi, DNS-alapú nanorobotot fejlesztettek ki, amely képes az emberi karhoz hasonlóan "megragadni" a Covid-19 vírus kórokozóit. Az Illinois-i Urbana-Champaign Egyetem tudósai által létrehozott apró, négyujjú szerkezetek a gyorsabb és pontosabb Covid-tesztek létrehozása mellett, képesek lehetnek megelőzni a fertőzést is, megakadályozva, hogy a kórokozó az emberi sejtekbe jusson - írta meg az Interesting Engineering.
Az asztma és a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) kezelésében 50 év után áttörést jelentő, új módszert fedeztek fel a kutatók. A Lancet Respiratory Medicine szakfolyóiratban közzétett tanulmány szerint a benralizumab nevű gyógyszert egyszeri, nagyobb dózisban, injekcióként alkalmazva hatékonyabban képes kezelni az asztma és más tüdőproblémák esetén jelentkező rohamokat, mint a hagyományos szteroidtablettás terápia. Az új kezelési mód 30 százalékkal csökkenti a további beavatkozások szükségességét, és jelentős életminőség-javulást eredményezhet a betegek számára - írta meg a The Guardian.
Elon Musk agyba ültethető chipet fejlesztő startupja, a Neuralink hétfőn közölte, hogy engedélyt kapott egy új kísérlet elindítására, amelyben agyi implantátumát és egy kísérleti robotkart használnak.
Elon Musk Neuralink nevű vállalata szerdán közölte, hogy megkapta az engedélyt az első klinikai kísérlet elindítására Kanadában egy olyan eszközzel kapcsolatban, amelynek célja, hogy a bénult emberek egyszerűen gondolkodással képesek legyenek digitális eszközök használatára - számolt be a Reuters.
A közép- és időskorban végzett rendszeres aerob tesztmozgás jelentősen csökkentheti a demencia, köztük az Alzheimer-kór kockázatát - derül ki egy új tanulmányból. A kutatás szerint a jobb kardiorespiratorikus fittség nemcsak a kognitív funkciókat javítja, de akár másfél évvel is késleltetheti a demencia kialakulását. A genetikailag veszélyeztetett csoportoknál még nagyobb előnyöket figyeltek meg - írta a CNN.
A Covid-19 vírus váratlan előnyökkel járhat a rákkezelésben, derül ki egy új tanulmányból. A Northwestern Medicine Canning Thoracic Institute (CTI) kutatói felfedezték, hogy a vírus képes lehet bizonyos rákos daganatok zsugorítására - közölte a MarketWatch.
A kreatin az egyik legelterjedtebb táplálékkiegészítőnek számít, amelynek számos pozitív hatást tulajdonítanak. A kutatók szerint azonban az anyag nem csak az energiaszintre és az izmok működésére lehet jótékony hatással; akár az agyműködést is támogathatja. A kognitív funkciók támogatása mellett egyes tanulmányok szerint az alváshiány negatív hatásait is képes lehet csökkenteni a kreatin fogyasztása - írta meg a The Guardian.
A dél-karolinai Yemassee városában található Alpha Genesis kutatóintézetből negyven majom szökött meg szerda este. A hatóságok hőkamerák és csapdák segítségével próbálják visszaszerezni az állatokat, miközben a lakosságot óvatosságra intik - jelentette a Sky News.
Átértékelődnek a mesterséges intelligencia befektetéseik.
Azt nem tudni, lesz-e együttműködés.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Történelmi találatot könyveltek el.
Szerinte Musk viselkedése destabilizálhatja egyes országok politikai helyzetét.
Műholdképek bizonyítják.
Tanultunk egyáltalán valamit 2008-ból?
Jelentős kifizetések várhatók.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.