Átírná a kormány az Országos Beruházás Monitoring Rendszerre vonatkozó szabályozásokat, amely jelentős változtatásokat eredményezhet az állami fejlesztéspolitikában. Az indoklás szerint az új rendelet a beruházások hatékonyabb és átláthatóbb nyomon követését és ellenőrzését célozza, ezáltal hozzájárulva a közpénzek hatékony felhasználásához és a beruházások eredményességének növeléséhez.
A 2021 évhez képest csaknem a duplájára, összesen 43,89 millió euróra - nagyjából 17,5 milliárd forintra - nőtt a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. árbevétele 2022-ben - közölte a nehézgépgyártó vállalat az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében.
Azt követően, hogy az Opus eredményei 2022 első kilenc hónapjában ellenállóképességet mutattak, a Scope Ratings elvégezte a vállalat felügyeleti felülvizsgálatát. A felülvizsgálatra azért volt szükség, hogy a Scope megállapítsa, hogy a lényeges változások és/vagy a makrogazdasági vagy pénzügyi piaci feltételek változásai hatással lehetnek-e a hitelminősítésekre.
A gazdasági körülmények drasztikus romlása néhány negyedéven belül a vállalati hitelállomány drasztikus romlásában is meg fog mutatkozni. A Moore Hungary pénzügyi tanácsadási üzletága a Portfolio-t arról tájékoztatta, hogy becslésük szerint a nemteljesítő vállalati hitelek aránya a jövő év közepére 8 százalék fölé emelkedhet az idén félévkor kimutatott 4,1 százalékról. Az egyes bankok a hitelek időben elkezdett restrukturálásával sokat tehetnek saját hitelportfoliójuk kedvezőbb alakulása érdekében.
A Portfolio kalkulációi szerint akár 3000-4000 milliárd forintnyi EU-támogatás sorsa is eldőlhet a következő években annak az új állami pályázatértékelési rendszernek az alapjain, amelyet most állít fel a kormány a sorozatos brüsszeli kritikákra reagálva. Pályázók tízezreinek életét befolyásolja tehát a körvonalazódó új rendszer, amelyet a korábbi értékelési rendszerekkel összevetve azt látjuk, hogy a legnagyobb változás a pályázatértékelők körében jöhet. Törvényileg zárják ki ugyanis a külsős szakértők bevonhatóságát és csak olyan állami alkalmazottak jelentkezhetnek, akik az alapmunkájuk mellett a plusz pénzért cserébe a nemzetbiztonsági megfigyelést is vállalják. Bár ez drasztikus módszernek tűnik, de a jelek szerint a pályázatértékelés egyéb folyamatai nem változnak mélyrehatóan; sőt az új értékelési rendszer az állam berkein belül lebonyolított pályázatokra nem is vonatkozna. Így viszont lényegében egy "féloldalas" rendszerrel reagálunk a brüsszeli kritikákra, és a nemkívánatos befolyásolási kísérletekre.
Megjelent minap a tavalyi év két messze legnépszerűbb gazdaságfejlesztési pályázatának fontos információs csomagja, az ún. Monitoring Útmutató. Mivel a legfrissebb adatok szerint a GINOP-1.2.1-15 és 1.2.2-15 kódszámú pályázatokon már 1142 nyertes céget hirdettek, így az ő életüket ezek az anyagok, a bennük foglalt szabályok alapvetően befolyásolják a következő években. Azt, hogy ez pontosan mit is jelent, az alábbi cikkünkben foglaljuk össze.
Több fontos kiegészítő dokumentum is megjelent az elmúlt napokban a kormány hivatalos oldalán a kutatás-fejlesztési pályázatokhoz kapcsolódóan, amelyek egyrészt az új fejlesztési ciklusra általánosan érvényes változásokra hívják fel a figyelmet, másrészt konkrét felhívások szabályrendszerére. A Portfolio az alábbiakban rendszerezett formában csak a legfontosabb változásokat foglalja össze, így például azt, hogy a projekteknek meg kell szerezniük az illetékes Hivataltól a kutatás-fejlesztési minősítést, illetve 2014. augusztustól a GOP-os pályázatok költségelszámolása terén már lényeges változás lépett hatályba.
Megjelentek a napokban a monitoring útmutatók a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében támogatott öt pályázathoz kapcsolódóan. Ezek a tájékoztató anyagok a projekt fenntartási időszakára vonatkozó fontos információkat, illetve a pályázati kiírásra vonatkozó specifikus követelményeket tartalmazzák. Mivel a hivatalos adatok szerint jelenleg már 1151 nyertes céget mutat a támogatott projektkereső a GINOP-pályázatok kapcsán, így ezeknek a cégeknek az alábbi információkkal mindenképpen érdemes tisztában lenniük.
Érdekes átrendeződéseket vettünk észre, látványos adatokkal mutatjuk be ezeket.
Hosszabb határidőt szabott magának.
Úgy tűnik, mégis megoldódott a kérdés.
Mindenáron megbuktatná a brit kormányt.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?
A 2025-ös kilátásokról beszélgettünk.