A trópusi vizes élőhelyek metánkibocsátása minden eddiginél magasabb szintet ért el, ami komoly kihívást jelent a klímacélok elérése szempontjából. A kutatók szerint ez a jelenség, amelyet sem a nemzeti kibocsátási tervek, sem a tudományos modellek nem vettek kellően figyelembe, fokozhatja a nyomást a kormányokra, hogy drasztikusabb lépéseket tegyenek a fosszilis tüzelőanyagok és a mezőgazdaság területén.
A Biden-adminisztráció október 28-i levelében, tehát még a november 5-i amerikai elnökválasztás előtt, azt kérte az Európai Unió vezetésétől, hogy igazítsák hozzá az európai metánkibocsátás korlátozási szabályozást az amerikai sztenderdekhez, hogy az amerikai LNG-szállítók zavartalanul tudják Európába küldeni a gázszállítmányokat - tudta meg a Reuters az általa látott hivatalos levélből. Mindez azért is érdekes, mert Donald Trump megválasztott elnök korábban már vázolta, hogy lazítani fog a Biden-adminisztráció által elfogadott környezetvédelmi és egyéb szabályozásokon az amerikai fosszilis kitermelés és szállítás segítése érdekében, miközben 2030-tól az EU konkrét metánkibocsátási limiteket akarna hatályba léptetni. Így viszont a friss amerikai kérés és az ellátásbiztonság szempontjai miatt lehet, hogy az EU-nak lazítani kell majd a metánkibocsátási szabályrendszeren, hogy biztosan kellő mennyiségű gázhoz jusson, főleg akkor, ha az új ígéret szerint még több amerikai LNG-t akarna venni az orosz LNG-import kiváltása érdekében.
Kína útnak indította hétfőn Licsien-1-Y5 nevű hordozórakétáját tizenöt műholddal a fedélzetén, köztük a Hszikuang-1-04 nevűvel, amely az ország első nagyfelbontású, metánkibocsátást figyelő műholdja - jelentette az állami média.
A Colorado-i Egyetem friss kutatása szerint a fosszilis tüzelőanyagok helyett Földön élő mikrobák lehetnek felelősek a légkör metánszintjének nagy részéért. A tudósok szerint a metánkibocsátás közelmúltbeli globális emelkedése elsősorban mikrobiális forrásokból származik, nem pedig a fosszilis tüzelőanyagok felhasználásából. A tanulmány rámutat, hogy bár ez az eredmény meglepő lehet, a fosszilis tüzelőanyagok csökkentése továbbra is kulcsfontosságú az éghajlatváltozás kezelésében - számolt be a SciTechDaily.
Minimálisan javultak a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének kilátásai az egy évvel korábbihoz képest, de az országok és vállalatok által beígért intézkedések teljes körű megvalósításán túl további jelentős intézkedések is szükségesek a klímacélok eléréséhez - derül ki a Nemzetközi Energia Ügynökség 2024-es éves nagy jelentéséből.
Az Európai Unió új törvényt fogadott el az olaj- és gázimportból származó metánkibocsátás 2030-tól kezdődő korlátozásáról. A jogszabály célja, hogy nyomást gyakoroljon a nemzetközi szállítókra, hogy csökkentsék a földgáz fő összetevőjének számító, erős üvegházhatású gáz szivárgását, amely a szén-dioxid után a második legjelentősebb éghajlatváltozást okozó anyag.
2023-ban ismét emelkedett, és a 2019-ben elért rekordszint közelében maradt a globális metánkibocsátás a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) műholdas adatokra, földfelszíni mérésekre és új tudományos tanulmányokra támaszkodó 2024-es jelentése szerint.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) az éghajlati célok elérése érdekében a metánkibocsátás gyorsabb csökkentésére szólított fel az olaj- és gázágazatban az évente összeállított Global Methane Tracker felmérés legfrissebb, szerdán publikált számában.
Hajnalig gyúrták egymást az Európai Parlament és a tagállamokat tömörítő Tanács delegációi és végül megállapodtak az energiaszektorra vonatkozó szigorúbb metánkibocsátási és nyomon követési szabályrendszerről – derült ki a Tanács sajtóközleményéből. Az új szabályoknak globális hatása lesz, hiszen 2030-tól az EU-ba importált, viszonylag magas metánintenzitású amerikai, orosz és algériai földgázra is maximális értékeket írnak elő.
Az Európai Bizottság az EU-ba érkező importgázra is kiterjeszti a metánkibocsátási korlátozást 2030-ig, ami az orosz, és az algériai gáz megcélzása mellett az amerikai cseppfolyósított földgázt is „eltalálhatja” – derült ki abból az október 23-i dátumú tervezetből, amelybe betekintést nyert a Reuters.
A Nemzetközi Energia Ügynökség (International Energy Agency – IEA) legújabb jelentése szerint a metánkibocsátás azonnali csökkentése közel egymillió korai halálesetet előzhetne – számolt be róla a Bloomberg.
Egy frissen megjelent tanulmány szerint az üvegházhatású metángázt fogyasztó baktérium lassíthatja a globális felmelegedés ütemét – számol be a hírről a The Guardian.
A kínai űrkutatás jelentős mérföldkőhöz érkezett azáltal, hogy a pekingi LandSpace vállalat szerdán sikeresen pályára állította a világ első metánnal és folyékony oxigénnel működő rakétáját.
Egy elemzés szerint a főbb amerikai olaj- és gáztermelők 2019 és 2021 között jelentős csökkenést könyvelhettek el a metán- és üvegházhatásúgáz-kibocsátásban. A tanulmány rávilágít az egységesített iparági gyakorlatok és a szilárd szabályozás végrehajtásának fontosságára az éghajlatváltozás hatékony kezelése érdekében.
A fosszilis tüzelőanyagokra épülő ipar sikertelen a metánkibocsátás csökkentéséért folytatott küzdelemben, annak ellenére, hogy ígéretet tett a szivárgó infrastruktúrák felderítésére és helyreállítására - írta keddi jelentésében a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA).
A Danone a következő hét évben egyharmadával csökkentené a friss tej ellátási láncából származó metánkibocsátást. A cég 150 országgal működik együtt a tehenek kérődzéséből származó üvegházhatású gáz csökkentése érekében - írja a Bloomberg.
Megszólalt a gazdasági miniszter.
Trumpnak sikerült a héten alaposan megmozgatnia a piacokat.
A 3-as erősségű hurrikánhoz hasonló Éowyn után.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Maga Trump is nyilatkozott.
Jelentős kifizetések várhatók.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.