A vártnál nagyobb lett a PCE maginfláció, viszont a háztartások bevételei és kiadásai szépen nőttek.
Nagyot csökkent az amerikai termelői infláció februárban, de a következő hónapokban az lesz a nagy kérdés, hogy a vámoknak mekkora hatása lesz majd. Az új munkanélküli segélykérelmek száma továbbra is nagyon alacsony.
3,3%-ról 3,1%-ra csökkent a maginfláció az USA-ban. AZ utóbbi hetekben szinte csak rossz hírek érkeztek az USA-val kapcsolatban. Lassuló növekedés, gyengélkedő fogyasztó, kiszámíthatatlan gazdaságpolitika, emelkedő inflációs nyomás. Hetek óta ez az első olyan adatpont, amely reményre ad okot az amerikai gazdasággal kapcsolatban.
A Magyar Nemzeti Bank alternatív inflációs mutatói emelkedtek, az év elejére jellemző átárazások februárban több nagy árucsoport tekintetében a historikus átlag felett alakultak, az inflációs várakozások jelzőszámai magas szinten vannak, több esetben erősödnek - így értékelte a jegybank a ma megjelent, általános meglepetést keltő februári inflációs adatot.
A mérséklődéssel szemben tovább gyorsult Magyarországon az áremelkedés üteme februárban. Az elemzők a kellemetlen inflációs adat után sorra emelik a 2025-ös egész évre vonatkozó inflációs előrejelzésüket. Több közgazdász is arra figyelmeztet: a magasan ragadó infláció már a magyar gazdaság növekedését is veszélyezteti.
Kamatot csökkenthet az Európai Központi Bank, de nem erre kíváncsiak most a befektetők. Az elmúlt hetekben a szemünk láttára változik meg a világ, és ezzel együtt kell változnia az EKB-nak is. Változó transzatlanti szövetségi rendszer, növekvő német hajlandóság a fiskális lazításra és a hamarosan gőzerővel induló kereskedelmi háború. A világ két legnagyobb hatalmának induló rivalizálása a gazdasági hadszíntéren dől el majd, és itt számíthat az, hogy az EKB hogy fog viselkedni.
A vártnál magasabb lett az amerikai infláció, éves alapon 3%-kal, havi alapon 0,5%-kal emelkedett, míg a maginfláció 3,3%-kal került feljebb éves alapon. Az infláció gyorsulása széles bázisú volt. Az elmúlt hetekben többször is írtunk arról, hogy a bejövő munkaerőpiaci adatok és bizalmi indexek inkább egy gyorsuló inflációval konzisztensek.
A várakozáson felüli, 5,5 százalékos inflációs adat miatt az elemzők azt gondolják, hogy jelentősen emelni kell az idei inflációs prognózisokat. A korábbi előrejelzésekhez képest minden elemző egyetért abban, hogy a forint gyengülése, az energia- és élelmiszerárak emelkedése, valamint a szolgáltatások drágulása tartós inflációs nyomást generál.
Az eurózóna éves inflációja 2,5%-ra emelkedett januárban, ami enyhe növekedést jelent a decemberi 2,4%-hoz képest – derült ki az Eurostat gyorsbecsléséből. A maginfláció viszont lassul, ami komoly kihívást állíthat a kamatvágásokra készülő Európai Központi Banknak.
Az infláció a várakozásokkal összhangban 2,9%-ra emelkedett, viszont a maginfláció meglepetésre 3,3%-ról 3,2%-ra lassult. Mivel mindenki a magas kötvényhozamoktól és az erős munkaerőpiac inflációs hatásától félt, ezért a vártnál alacsonyabb maginfláció igazán jót tehet a részvénypiacoknak és úgy általában a kockázatok eszközöknek.
Magyar idő szerint 14 óra 30 perckor kerülnek publikálásra a legfrissebb, decemberi fogyasztói árindex (CPI) adatok az Egyesült Államokban. Az adatközlésnek ezúttal a szokásosnál nagyobb jelentősége lesz, ugyanis a múlt heti rendkívül erős munkaerőpiaci adat után a piaci szereplők már elkezdték kiárazni a Fed-től várt kamatcsökkentéseket, ez pedig a tőzsdéken is nagy mozgásokat hozott. Megnéztük, hogy milyen hatásai lehetnek a mai adatnak a tőzsdékre nézve.
A vártnál lassabb ütemben emelkedett az amerikai termelői infláció decemberben, ez pedig egy kifejezetten kedvező adat egy olyan helyzetben, amikor a kötvényhozamok magasak és egyre többen aggódnak az infláció miatt.
A német infláció váratlanul megugrott decemberben, ami aggodalomra ad okot az Európai Központi Bank (EKB) számára. A szövetségi statisztikai hivatal hétfői előzetes adatait kedden korrigálni kényszerült, az éves fogyasztói ár-index 2,8 százalékra gyorsult az előző nap jelzett 2,9 százalék helyett. Ez is meghaladta az elemzői várakozásokat és a novemberi 2,4 százalékos értéket.
A várakozásoknak megfelelően nőtt az infláció decemberben az eurózónában – derül ki az Eurostat frissen közölt becsléséből.
A várt 2,4% helyett 2,6%-ra ugrott decemberben éves alapon az infláció Németországban a novemberi 2,2%-ról, azaz 11 hónapja nem látott gyors fogyasztói áremelkedésről beszélhetünk – derült ki a német stasztikai hivatal hétfői adatközléséből.
Az euróövezet gazdasági növekedése 2025-ben lassabb lesz a korábban vártnál a Bloomberg felmérése szerint, csupán 1%-os bővülésre számítanak a szakértők. Bár a gazdaság enyhe fellendülést mutat 2024-hez képest, Németország és Franciaország kilátásai tovább romlottak, miközben Spanyolország várhatóan jobban teljesít.
Sokéig késlekedtek a döntéshozók.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Estek a piacok a beszéd hatására.