A vártnál lassabb ütemben emelkedett az amerikai termelői infláció decemberben, ez pedig egy kifejezetten kedvező adat egy olyan helyzetben, amikor a kötvényhozamok magasak és egyre többen aggódnak az infláció miatt.
A német infláció váratlanul megugrott decemberben, ami aggodalomra ad okot az Európai Központi Bank (EKB) számára. A szövetségi statisztikai hivatal hétfői előzetes adatait kedden korrigálni kényszerült, az éves fogyasztói ár-index 2,8 százalékra gyorsult az előző nap jelzett 2,9 százalék helyett. Ez is meghaladta az elemzői várakozásokat és a novemberi 2,4 százalékos értéket.
A várakozásoknak megfelelően nőtt az infláció decemberben az eurózónában – derül ki az Eurostat frissen közölt becsléséből.
A várt 2,4% helyett 2,6%-ra ugrott decemberben éves alapon az infláció Németországban a novemberi 2,2%-ról, azaz 11 hónapja nem látott gyors fogyasztói áremelkedésről beszélhetünk – derült ki a német stasztikai hivatal hétfői adatközléséből.
Az euróövezet gazdasági növekedése 2025-ben lassabb lesz a korábban vártnál a Bloomberg felmérése szerint, csupán 1%-os bővülésre számítanak a szakértők. Bár a gazdaság enyhe fellendülést mutat 2024-hez képest, Németország és Franciaország kilátásai tovább romlottak, miközben Spanyolország várhatóan jobban teljesít.
A várakozásoknak megfelelőe. kismértékben emelkedett az amerikai infláció, miközben a maginfláció maradt 3,3%-on. Továbbra is úgy tűnik, hogy az utolsó lépést az infláció 2%-ra csökkentésében egyelőre nem sikerül megtenni.
A dél-koreai központi bank az eddigi 3,25 százalékról 3 százalékra, két éve a legalacsonyabb szintre csökkentette az alapkamatot csütörtökön.
Tovább csökkent az infláció és a maginfláció is Japánban, aminek hatására a jegybank is könnyebb helyzetbe került. A jen 0,2%-ot gyengült a reggeli órákban.
A brit infláció váratlanul megugrott októberben, ismét a jegybank célértéke fölé emelkedett. A mögöttes árnövekedést mérő mutatók is gyorsulást jeleztek, ami magyarázatot ad a Bank of England óvatos kamatcsökkentési politikájára.
A várakozásoknak megfelelően 2,4%-ról 2,6%-ra emelkedett az amerikai infláció októberben, míg a maginfláció maradt 3,3%-on. A következő hónapok nagy kérdése az lesz, hogy vajon az infláció csökkenése folytatódik a 2% felé, vagy valahol ezen szintek környékén megragadt.
A Magyar Nemzeti Bank alternatív inflációs mutatói – hasonlóan a reggel megjelent hivatalos adathoz – alátámasztják az árnyomás enyhülését a magyar gazdaságban. Az egyik legfontosabb tényezővel kapcsolatban a jegybank megmutatta, hogy ilyenre 2000 óta sosem volt példa.
Októberben a fogyasztói árak 3,2%-kal voltak magasabban Magyarországon, mint egy évvel korábban. A szakértők előzetesen arra számítottak, hogy a szeptemberi 3%-ról 3,5%-ra emelkedik az infláció, vagyis a várakozásoknál jóval kisebb mértékű volt a gyorsulás. Az év hátralévő részében további gyorsulásra számíthatunk, de a mai, vártnál jobb adat, illetve a forint jelentős gyengülése miatt ennek nagysága bizonytalan.
A török jegybank elnöke, Fatih Karahan pénteken Ankarában tartott beszédében értékelte az ország jelenlegi inflációs helyzetét. Bár a maginfláció továbbra is lassul, a szolgáltatási szektor áremelkedésének mérséklődése elmarad a várakozásoktól.
A várt 1,8% helyett 1,7%-os volt éves alapon szeptemberben az infláció az eurózónában – közölte csütörtökön az Eurostat. Havi alapon átlagosan a várt 0,1%-kal csökkentek a fogyasztói árak.
A Magyar Nemzeti Bank mutatói is alátámasztják, hogy összességében kedvezően alakult az infláció szeptemberben Magyarországon. Ami különösen örvendetes, a piaci szolgáltatások áralakulása.
Az olasz infláció szeptemberben a vártnál nagyobb mértékben lassult, derül ki a hétfőn közzétett hivatalos adatokból.
Már hajnalban hatalmas gyengülés indult a piacokon.
A mexikói elnök számos lépésről állapodott meg az amerikai államfővel.
Az egyszerű emberek fizethetik meg a kereskedelmi háború árát.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Elon Musk szélsőséges kijelentései állhatnak a háttérben.
Hol tart az AI-csata?
Egy biztos: az áthúzódó hatásban Virovácz Péter szerint nem bízhatnak.
Tovább erősödik a hazai fizetőeszköz?