A lakáspiac keresleti és kínálati oldalán is évek óta nem látott élénkülést hozott az idei október, ami általában nem jellemző az őszi időszakban. Ezek a változások a jövőre várható fellendülés előszelének tekinthetők - derül ki az ingatlan.com friss kereslet-kínálati összesítőjéből.
Bár az adásvételek számában és a lakásárak emelkedésében már látszik a piaci fordulat, ez továbbra sem mondható el a tavaly ötéves mélypontra jutott lakásépítésekről. A KSH szakértői szerint ehhez a dráguló lakásépítés mellett a lakáshitelek megemelkedett kamatterhei is hozzájárultak, de 2024 I. félévében már egy számjegyűre lassult a lakásépítés drágulása, sőt az anyagköltségek esetében kismértékű árcsökkenés is bekövetkezett. Hiába élénkül már tavaly év vége óta a kereslet, a kiadott új építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján az látható, hogy a második félévvel együtt is várhatóan gyengébb lesz az idei év a tavalyinál.
Megjelent az MNB legfrissebb, 2024 második negyedéves lakásárindexe, ami alapján a fővárosban gyorsult, a vidéki városokban és a községekben mérséklődött a lakásárak éves növekedési üteme. Negyedéves alapon Budapesten a második negyedévben 3,9 százalékkal nőttek a lakásárak az első negyedévi 4,5 százalék után. A nominális éves lakásár-dinamika a fővárosban ezzel 6,4 százalékról 9,3 százalékra gyorsult. A vidéki városokban a megelőző negyedévi dinamikus, 6,5 százalékos drágulást követően a második negyedévben enyhén, 0,4 százalékkal mérséklődtek a lakásárak, így az éves lakásár-dinamika 10,6 százalékról 8,7 százalékra lassult. A községekben a második negyedévben 2,8 százalékkal csökkentek, az előző év azonos időszakához képest azonban 9,1 százalékkal emelkedtek a lakásárak.
Bár a kormány egy hónappal ezelőtti bejelentése alapján sokan erre számítottak, nem minden hitelfelvevő számára lesz elérhető az 5% alatti THM-mel rendelkező lakáshitel – vált egyértelművé az elmúlt napokban. Noha még nemzeti konzultációra is bocsáthatják az ügyet, a minisztérium nyitottnak mutatkozik a bankok azon elképzeléseire, amelyek erőteljesen leszűkítenék a jogosult hitelfelvevők körét az első, kisebb méretű lakásukat megszerző fiatalokra, mégpedig az energiatakarékos lakások keresletének ösztönzésével.
Budapest, Debrecen és Pannonhalma környékén a legjobb élni 2024-ben Magyarországon az MBH Jelzálogbank élhetőségi rangsora szerint, azonban az élmezőnybe került, fővároson kívüli területek pontszámai között igen kis különbség mutatkozik. A szakértők ezúttal is azt vizsgálták, hogy az oktatás, az egészségügy, a kultúra, a bűnözés, a munkaerőpiac, a vásárlási lehetőségek és a lakóingatlanok megfizethetősége milyen hatást gyakorol az ország 174 járásában és Budapesten a lakáspiacra, amely a gazdasági helyzet javulásával idén újból élénkülést mutat. Az oktatás területén az élen Budapest, illetve az ország nyugati és déli részei szerepelnek jobb eredménnyel, az egészségügyi mutatók az ország déli járásaiban számítanak magasabbnak. A munkaerőpiaci lehetőségeket illetően pedig viszonylag nagy a különbség Magyarország egyes részei között.
A várakozások szerint jövő év januárjától május végéig mintegy 1200 milliárd forintnyi állampapírpiaci kamatkifizetésre kerül sor, és további bő 900 milliárd forintnyi állampapír jár le. Ahogy korábbi cikkünkben írtuk, 2025 egészében mintegy 3000 milliárdos tőke- és kamatkifizetés terheli majd az államkasszát, amiből 1800 milliárdot csak a prémium állampapírokra kell kifizetnie az államnak. Hogy ezek az összegek hol találják meg végül a helyüket, mekkora részben vándorolhatnak át a lakáspiacra, és ez milyen hatásokkal járhat, arról az október 9-i 17 órakor kezdődő „Százmilliárdok jelenhetnek meg a lakáspiacon” című online Signature Klubunkon lakás- és állampapírpiaci szakértőkkel fogunk beszélgetni.
Az euróövezeti lakásárak több mint egy év után ismét növekedésnek indultak, ami a régió ingatlanpiacának fokozatos élénkülésére utal. Az Eurostat legfrissebb adatai szerint a második negyedévben 1,3 százalékos éves növekedést regisztráltak, ami négy egymást követő negyedéves csökkenés után következett be - írta meg a Financial Times.
Megtorpantak a lakásárak 2024 második negyedévében a KSH legfrissebb, előzetes adatai alapján. Az első és a második negyedév értéke között szinte egyáltalán nincs különbség, az éves áremelkedés mértéke pedig 9,8 százalék. Ez ugyanakkor még egy előzetes adat, ami a későbbi felülvizsgálatkor módosulhat, mint ahogy az történt a korábbi negyedévekben is. A lakásárak jövőbeli alakulásával meghívott szakértőkkel kiemelten foglalkozunk az október 9-i „Százmilliárdok jelenhetnek meg a lakáspiacon” című online Signature Klubunkon.
Változatosan alakuló kínálat, erősödő kereslet jellemezte a lakáspiacot szeptemberben az ingatlan.com kereslet-kínálati összesítője szerint. A következő időszakban pedig további élénkülésre lehet számítani, amit tovább erősíthet, hogy jövőre az önkéntes nyugdíjmegtakarítások adómentesen felhasználhatók lesznek lakáscélra.
Élénk volt nyáron is a lakáspiac, nőtt az érdeklődés az eladó ingatlanok iránt, a hirdetések száma némileg visszaesett – derül ki a zenga.hu ingatlankereső és -hirdetési portál adataiból. A legtöbb eladó ingatlan júliusban volt a portálon, melyhez képest augusztusra visszaesett az értékesíthető lakások és házak száma, de az előző év hasonló időszakához viszonyítva 1,5 százalékkal nőtt az eladó ingatlanok száma, főként több házat és nyaralót adtak volna el a tulajdonosok idén nyáron.
Júliusban is emelkedtek az amerikai ingatlanpiaci árak, amelyek így újabb történelmi csúcson állnak – derül ki az S&P CoreLogic Case-Shiller Indexéből.
Nemrég írtunk arról, hogy a fővárosban az idei második negyedévben elérte a másfél millió forintot az új lakások átlagos négyzetméterára, egy átlagos új lakás pedig 112 millió forintba kerül. Az Eltinga Budapesti Lakáspiaci Riportja alapján megnéztük, hogy alakulnak a fajlagos árak a fővárosi kerületekben, és mennyibe kerülnek ténylegesen az új lakások a különböző városrészekben. A különbségek minden korábbinál nagyobbak, miután az egyik budai kerületben a 450 millió forintot közelíti az átlagos újlakásár.
Csökkentek a hitelkamatok, újra emelkednek a reálbérek, idén lesz magyar GDP-növekedés, a CSOK Plusz elindult, a lakossági állampapírkamat feleződött. Mi következhetne ebből, ha nem az, hogy újra beindul az ingatlanpiac? Hétről hétre egyre több ilyen előrejelzéssel találkozunk, melyekből talán a legmarkánsabb Balásy Zsolt (Hold Alapkezelő) véleménye. Minőségét tekintve ez a „beindulás” sokkal szürkébb lesz, mint arra nagyon sokan számítanak: 15-20%-kal nőhet az adásvételek száma idén, de az árak emelkedése vékonyka marad, nagy átlagban akár 2-3 éven keresztül sem lesz nagyobb az ingatlanárak emelkedése, mint az infláció. Mindeközben a saját lakhatási célra ingatlant vásárlók nem lesznek jobb helyzetben: a lakáshitelkamatok csökkenésének nincs érdemi valószínűsége, a nominális árak nem lesznek alacsonyabbak, így a kivárás nem tűnik reális alternatívának.
A német lakásárak akár 30%-kal is a 2022-es csúcsértékük alá eshetnek - mondta a Reutersnek az ország egyik legnagyobb ingatlancége, a TAG Immobilen társ-vezérigazgatója, Martin Thiel. A szakértő a szektortársaknál pesszimistább értékelésében kiemelte, hogy Európa legnagyobb gazdaságát továbbra is veszély fenyegeti.
Most érdemes lakást venni akár hitelből is, mert ha beindul a piac, többet fogunk bukni a lakásárak emelkedésén, mint a magas kamatokon – véli az egyik oldal. Nem, egyáltalán nincs így, meg kell várni az alacsonyabb hitelkamatokat, addig is állampapírban érdemes fialtatni a pénzt – állítja a másik. Számítással igyekszünk most eldönteni, melyik félnek van igaza, ha saját lakhatásra keresünk ingatlant.
Rendkívül izgalmas eredményeket hozott a Portfolio csütörtöki, több mint 350 fő részvételével zajló Hitelezés 2023 konferenciájának a közönségszavazása. Mint kiderült, nem sokan számítanak arra a bankszakmai közönségből, hogy sikerül elérni év végére az egyszámjegyű inflációt, és a többség szerint az éves recessziót sem kerüljük el idén. Hogy a kamatstop év közepén, a banki extraprofitadó pedig év végén kifut, mint ahogy a hatályos jogszabályok sugallják, arra szintén kevesen mernének fogadni.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
2026-ra elfüstöl az összes típus.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?