A lakás-előtakarékossági szerződés nem csupán egy megtakarítási termék, hanem egy komplex, teljeskörű, biztonságos öngondoskodási és finanszírozási program, ami lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható. Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen célra fordítanák szívesen lakás-előtakarékossági szerződésüket, és mennyire ismerik a lakás-előtakarékossági termékeket a piacon elérhető más megtakarítási formákhoz képest.
Eddig a lakás-előtakarékossági szerződés összegéből telek, lakás, családi ház, vagy tanyai lakóingatlan vásárlása, építése, felújítása, bővítése, korszerűsítése volt finanszírozható. Az újonnan hatályba lépett jogszabály-módosítás szerint azonban már üdülő vásárlására, építésére, korszerűsítésére, felújítására és bővítésére is fordítható, ezzel a lépéssel még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása. A kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóinknak milyen szempontok fontosak egy megtakarítás kiválasztásánál és milyen célra fordítanák szívesen lakás-előtakarékossági szerződésüket.
A lakásszámla gyakorlatilag minden élethelyzetre testreszabott megoldást tud jelenteni, rugalmasan változtatható a gazdasági környezet változásai, illetve az ügyfelek élethelyzetének alakulása függvényében. A kutatásunkban most arra keressük a választ, hogy olvasóinknak milyen szempontok fontosak egy megtakarítás kiválasztásánál, milyen célra fordítanák szívesen lakás-előtakarékossági szerződésüket, és mennyire ismerik a lakás-előtakarékossági termékeket a piacon elérhető más megtakarítási formákhoz képest.
54 pontot ért el az OTP Öngondoskodási Indexe az idei friss felmérésben, ami közepes öngondoskodási hajlandóságot mutat a magyarok körében. A bank sajtótájékoztatóján kiemelték, hogy 10-ből 4 magyar szorong a jövője miatt, és 10 magyarból 6 a fontosabb területeken, mint az egészségügy, a nyugdíj és az oktatás, az államtól várja a megoldást. Az eseményen elhangzott, hogy egyelőre az önkéntes pénztári tagok oldaláról nem érkezett be nagy számú megkeresés annak kapcsán, miképpen tudnák nyugdíjcélú megtakarításaikat lakáscélra felhasználni.
A hazai lakástakarék-penetráció öt-hat éven belül megduplázódhat, így 2030-ra elérheti a 25-30 százalékos arányt – nyilatkozta a fél éve az MBH Bank tulajdonában lévő Fundamenta-Lakáskassza vezérigazgatója.
Az Egyesült Királyság egyik legnagyobb vagyonkezelője felszólította a kormányt, hogy tegye lehetővé a megtakarítók számára a nyugdíjmegtakarításokhoz való korai hozzáférést, ha a pénzt lakásvásárlásra fordítanák – írja a Financial Times. Ehhez hasonló tervek készülnek a magyar nyugdíjmegtakarítási piacon is.
2023. július elseje óta a kamatjövedelmek után a 15%-os személyi jövedelemadó (szja) mellett 13% szociális hozzájárulási adót (szocho) is kell fizetni. Eredetileg ez a veszélyhelyzet idejére volt csak érvényes, de egy jogszabályváltozás alapján nagyon úgy tűnik, véglegesen velünk marad a sarc - szúrta ki a Bankmonitor.
Átalakul az OTP-pénztárak vezetése, keddtől egy ügyvezető irányítja az egészségpénztárt és a nyugdíjpénztárt - közölte a társaság kedden.
Újra hódítanának a lakás-takarékpénztárak: az állami támogatás 2018-as megszűnését a Fundamenta évekig tartó egyeduralma után követte, majd 2023-ban több szereplő is visszatért a piacra, kihasználva a megemelkedett kamatkörnyezetet. A szolgáltatók a befizetések után most is 10-30%-os bónuszokkal kecsegtetnek, a tényleges hozam ennél azonban jóval alacsonyabb. Megnéztük, milyen termékekkel operál 2023 végén a három lakás-takarékpénztár.
Hivatalossá vált az a korábbi sajótértesülés, mely szerint az MBH Bank megveszi a Fundamentát, előbbi ugyanis a mai piaczárás után közölte, hogy megszületett az adásvételi szerződés a két cég között.
Nem tett jót a lakástakarék-szerződések állami támogatásának megszűnése: a három fennmaradt szolgáltatónál az elmúlt négy évben szinte minden tekintetben visszaesés következett be, még a kamatkörnyezet emelkedése sem tudta kompenzálni a csökkenést. Az alábbi cikkünkben azt vesézzük ki, hogyan változott a pénztárak helyzete a kormány 2018-as döntése után, és e módosítások milyen hatással voltak az eredményükre.
2023. július 1-től az állampolgároknak a személyi jövedelemadó köteles kamatjövedelmeik után – az ingatlanalap befektetési jegyéből származó kamatjövedelem kivételével – a veszélyhelyzet ideje alatt átmenetileg szociális hozzájárulási adót (a továbbiakban: „szocho”) kell fizetniük. Abból a célból, hogy mindenki számára egyértelmű legyen, hogy mely megtakarításokra illetve befektetésekre vonatkozik a szocho fizetési kötelezettség, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium kiadott egy értelmező közleményt.
Újra három szolgáltató érhető el a lakás-takarékok piacán, miután a Fundamenta évekig tartó egyeduralma után idén márciusban az OTP, majd május elején az Erste is piacra dobta az új termékét. A befizetéseinkre most akár 30%-os kiegészítést is kaphatunk, ezeket azonban nem szabad úgy tekinteni, mintha ugyanekkora hozamot biztosítanának. Legutóbb összehasonlítottuk az OTP és a Fundamenta termékeit, most megnéztük, az Erste hogyan kíván beszállni a versenybe.
Az éppen reneszánszukat élő piaci, állami támogatás nélküli lakástakarékoknál, valamint a nyugdíjcélú megtakarítások 20%-os adójóváírásainál egyaránt beleeshetünk abba a hibába, hogy az ilyen típusú termékeknél megtalálható befizetésarányos kiegészítést úgy tekintjük, mintha ugyanekkora többlethozamot biztosítanának. A valóság azonban az, hogy hosszabb futamidejű a megtakarításunk, a bónuszok annál kisebb tényleges, vagyonarányos megtérülést jelentenek. Megnéztük, melyik terméknél hogyan működik a befizetésarányos kiegészítés, és az valójában mekkora nyereséget jelent.
A lakás-takarékpénztárak 2018-ig egészen jó befektetésnek számítottak: az állami támogatással működő termékek mellett kevés olyan alternatívát lehetett találni, amely alacsony kockázat mellett hasonló hozammal kecsegtetett volna. Aztán a 30%-os állami támogatás hirtelen megszűnése felforgatta a piacot, és a fennmaradt három pénztár, a Fundamenta, az OTP és az Erste közül utóbbi kettő évekre felfüggesztette az értékesítést. Most akár 15-30%-os kiegészítéssel támad mindhárom, de ezek a bónuszok befizetésarányosak, így vagyonarányosan csak egyszámjegyű hozamot biztosítanak. Megnéztük, melyik lakás-takarékpénztár mit ajánl.
Új lakástakarékpénztári megtakarítási formát indított március elsejétől az OTP Bank, amely magánszemélyeknek és társasházaknak egyaránt elérhető, a termék iránt máris nagy az érdeklődés – hangzott el a pénzintézet legutóbbi podcast adásában. Budai József, az OTP Lakástakarék üzleti vezetője ismertette a feltételeket is – köztük a 30 százalékos prémiumról is beszélt.
Az infláció ellen harcolna a kormány.
A 21. század új sikerszakmája.
A népességváltozás 10 legnagyobb térségbeli vesztese között négy magyarországi régió is szerepel.
Fontos választás elé néz Németország.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.