Gondolkodtál már azon, hogy mennyibe kerülhet New Yorkban, Tokióban vagy például Sanghajban élni? A CNBC 12 nagyváros becsült havi megélhetési költségét mutatja be cikkében a 2025-ös évre vonatkozóan.
2025 januárjában folytatódott a kínálati lakbérek emelkedése, országosan 1,7, Budapesten 1,8%-kal nőttek a kiadó lakások bérleti díjai a korábbi hónaphoz viszonyítva. Az előző év azonos időszakinál országosan 9,4, Budapesten 9,5%-kal, a 2015. évi bázisidőszakinál pedig 116, illetve 106%-kal voltak magasabbak a januári lakbérek - derül ki a KSH-ingatlan.com lakbérindexből. Az emelkedés mögött azonban sajátos egyenlőtlenségek látszanak.
A lakásvásárlók medián életkora egy év alatt 49 évről 56 évre nőtt az Egyesült Államokban - derül ki a NAR Research által közzétett számításból. Az első lakásvásárlók medián életkora 38 évre nőtt, míg a visszatérő vásárlók medián életkora 61 évre emelkedett.
Úgy tűnik, a lakhatási kérdések az utóbbi időben a kormány figyelmét is egyre inkább kezdik felkelteni. Ez elmúlt hónapokban többször is említést tettek a megfizethető lakhatás fontosságáról, amelynek mind a lakásárakban, mind a bérleti díjakban meg kell mutatkoznia. A megfizethető lakhatás azonban nem képzelhető el egy széles rétegek számára elérhető bérlakásállomány nélkül, amire legjobb mintaként a bécsi rendszer szolgálhat. Hogy Budapesten hogy állunk most, honnan lehetne felépíteni a rendszert, azt a KSH számai alapján vizsgáltuk meg, kiemelve, mennyi önkormányzati bérlakás van ma Magyarországon, és ezek hogyan tudnák segíteni a lakhatási problémák javítását.
A megelőző hónapok csökkenését követően 2024 decemberében országosan 1,3, Budapesten 1,0%-kal nőttek a kínálati lakbérek az előző hónaphoz képest. Az előző év azonos időszakinál országosan 9,3, Budapesten 9,6%-kal, a 2015. évi bázisidőszakinál pedig 113, illetve 103%-kal voltak magasabbak a decemberi lakbérek - derül ki a KSH-ingatlan.com legfrissebb lakbérindexéből.
Elfogadta a kormány a munkavállalóknak nyújtható lakhatási támogatásról szóló rendeletet, melynek során a támogatás igénylésének folyamatát is rögzítették. A kormányrendelet részletesen szabályozza a munkáltatók által biztosítható lakhatási célú juttatások feltételeit és kereteit, amely 2025. január 1-jén lép majd hatályba - olvasható a Magyar Közlönyben.
Fordulat jelei körvonalazódnak a kiadó lakások piacán a KSH-ingatlan.com lakbérindex legfrissebb, októberi adatai szerint. Már szeptemberben látható volt a lassulás, majd októberben az országos átlagos lakbérek 0,5 százalékkal csökkentek az előző hónaphoz viszonyítva. A fővárosban pedig 0,1 százalékkal nőttek, lényegében stagnáltak. Az éves drágulás üteme így 8,5 százalékra lassult országosan a szeptemberben látott 9,6 százalékról, Budapesten pedig 9 százalék lett októberben, míg egy hónappal korábban még 9,9 százalékot tett ki. Az ingatlan.com emellett közzétette a novemberi kínálati lakbéreket is.
A kínálati lakbérek 2024 szeptemberében országosan gyakorlatilag stagnáltak (–0,1%), Budapesten 0,4%-kal nőttek augusztushoz képest. Az előző év azonos időszakinál országosan 9,6, Budapesten 9,8%-kal, a 2015. évi bázisidőszakinál pedig 112, illetve 102%-kal voltak magasabbak a szeptemberi lakbérek - derül ki a KSH-ingatlan.com legfrissebb lakbérindexéből.
Szeptemberben kismértékben tovább emelkedtek az átlagos budapesti bérleti díjak, és elérték a 250 ezer forintot – derül ki a Rentingo legfrissebb elemzéséből. Ezzel együtt tovább nyílt az árolló a kínálati és a keresleti oldal között: az elmúlt hónapban ismét visszaesett a bérlők fizetőképessége, átlagosan 219 ezer forintért kerestek kiadó lakást. A piacon meglévő feszültséget felismerve a kormány is vizsgálja a lakbérszabályozásra vonatkozó nemzetközi gyakorlatokat. A cég ennek kapcsán arra hívja fel a figyelmet, hogy a bérlakás- és kollégiumépítések inkább hosszabb távon hozhatnak megoldást, miközben a szektor piacbarát szabályozásával ennél gyorsabban válhatnak többek számára megfizethetővé a bérlakások, amelyhez kapcsolódóan 3+1 javaslatot fogalmaztak meg.
Hollandiában egy új törvény, amely a lakhatás megfizethetőbbé tételét célozta, paradox módon súlyosbította a lakáshiányt. A júliusban bevezetett szabályozás lakások ezreire vezetett be bérletidíj-korlátozást, ami a bérleti piac zsugorodását eredményezte - írta meg a Bloomberg.
Tovább emelkedtek a lakbérek, júliusban az előző hónaphoz képest 1,8 százalékkal nőttek országosan és 1,4 százalékkal Budapesten - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és az ingatlan.com lakbérindexéből.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A mai műsor első részében a lakásbérleti piaccal foglalkoztunk, szerdán ugyanis kihirdetik a felsőoktatási felvételi ponthatárokat, így az év legaktívabb időszaka veszi kezdetét a lakáspiac ezen szegmensében. A témáról Soóki-Tóth Gábort, az Otthon Centrum elemzési vezetőjét kérdeztük. Az adás második részében a hazai turizmusról volt szó, a piac nyárközepi trendjeivel, valamint a piaci várakozásokkal kapcsolatban Kelemen Lili, a Szállás.hu szóvivője volt a vendégünk.
Budapesten már hetekkel a július 24-i felvételi ponthatárhirdetés előtt érzékelhetően nőtt a bérlakáskeresők aktivitása. A vidéki iskolaközpontokban azonban ennek egyelőre nincs sok nyoma - derül ki az OTP Ingatlanpont körképéből, ami arra is rávilágít, hogy van, ahol éppen a térség dinamikus fejlesztése okozhatja a legnagyobb gondot a sikeresen felvételizőknek. A Duna House eközben arra hívta fel a figyelmet, mi a teendő, ha megvan a kiválasztott lakás.
Nemrég tette közzé a KSH 2024 első negyedévére vonatkozó lakásárindexét, amiből kiderül, hogy kis mértékben újra gyorsulni kezdett a lakásárak emelkedése. Ezzel együtt az első negyedéves számok mostanra az unió többi országában is elérhetővé váltak, így megnéztük, mit jelent a magyarországi 7,1 százalékos éves áremelkedés a kontinens többi országához képest. A korábbi évekhez képest talán még soha nem voltak ilyen eltérő irányok az EU egyes országainak lakáspiacain.
Alig két hét múlva, július 24-én hirdetik ki a felsőoktatási felvételi ponthatárokat, és ezzel az egyetemvárosok bérleti piacain formálisan is indul a főszezon. A diákokat nagy választékkal várja a fővárosi bérlakáspiac, de az OTP Ingatlanpont szakértői szerint akár 10-20 százalékos árnövekedéssel is számolni kell.
A bérlők egyre kevesebbet fizetnének, mégsem változtak a bérleti díjak júniusban a budapesti bérlakáspiacon, mert a lakásukat kiadók az egyetemisták rohamára számítva kivárnak – derül ki a Rentingo.com legfrissebb elemzéséből. Az átlagos fővárosi bérleti díjak szintje jelenleg 239 ezer forintnál áll. A külföldi diákok ugyanakkor nem várnak a ponthatárok kihirdetésére, már június végén megkezdték a lakáskeresést. Az ő megjelenésük sem tudta viszont megállítani a keresleti díj csökkenését, amely immár negyedik hónapja tart – ilyen hosszú, a bérlők anyagi lehetőségeinek csökkenését mutató időszakra legutóbb 2020-ban, a Covid-járvány idején volt példa.
Alkalmatlanok az európai haderők az önvédelemre?
Két helyszínen, összesen 88 ezer négyzetméteren.
Mozgalmas hétkezdet után újabb eseménydús napot láthatunk.
Washington megerősítette, hogy a nemesfémeket nem terhelik Trump elnök vámjai.
Mekkora a bizalmi válság?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.