A kínai külügyminisztérium határozottan cáfolta az amerikai hírszerzés azon feltételezését, miszerint a Covid-19 világjárvány egy laboratóriumból kiszivárgott vírus miatt tört ki. A pekingi vezetés szerint a nemzetközi szakértők már korábban megállapították, hogy a laboratóriumi eredet rendkívül valószínűtlen, és ezt a tudományos közösség is széles körben elfogadta - írja a Politico.
A CIA új értékelése szerint a COVID-19 világjárvány valószínűleg laboratóriumi eredetű, bár az ügynökség hangsúlyozza, hogy mindkét forgatókönyv - a laboratóriumi és a természetes eredetű - továbbra is lehetséges. Az amerikai hírszerző ügynökség évekig nem tudott egyértelmű álláspontot kialakítani a vírus eredetéről, de a Biden-kormányzat utolsó heteiben William Burns volt CIA-igazgató határozott döntést kért az elemzőktől és tudósoktól.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei a sajtokat ellenőrizték a Szupermenta programban. Találtak hibákat,de öt üzlet kiérdemelte a kiválóan megfelelt minősítést.
A Nemzetgazdasági Minisztérium piacfelügyeleti ellenőrzés lefolytatását rendelte el. Az ellenőrzés célja a lítium alapú akkumulátorról működő villamos termékek laboratóriumi vizsgálata, a robbanásveszélyes eszközök kiszűrése. Az országos témavizsgálat során a tárca akkreditált Mechanikai és Villamos Laboratóriuma fül- és fejhallgatókat, hangszórókat és szerszámokat vizsgált.
A The Washington Post műholdfelvételek alapján arról ír, hogy egy Moszkva melletti területen az ukrajnai háború kitörését követően építési munkálatok kezdődtek. A terület onnan ismert, hogy a szovjet korszakban biológiai fegyverekkel kísérleteztek, köztük a himlő, az ebola és a vérzéses láz vírusával.
Az orosz állami TASZSZ hírügynökség írta meg, hogy Igor Kirillov, az orosz sugárvédelmi, vegyi és biológiai védelmi csapatok főnöke szerint Ukrajna tiltott fegyvereket vetett be a kurszki hadművelete során.
Ausztrál és új-zélandi kutatók friss tanulmányukban az állatkísérleteket lebonyolító laboratóriumokban vizsgálták az antibiotikumok és más antimikrobiális szerek használatát. Az eredmények szerint az ilyen létesítmények 71 százalékában alkalmaznak rutinszerűen hasonló szereket, amelyek sok esetben kiküszöbölhetőek lennének. Az átgondolatlan antibiotikum-használattal a legnagyobb probléma, hogy a gyógyszerek túlzott alkalmazása hozzájárulhat az emberekre is nagy veszélyt jelentő, rendkívül rezisztens szuperbaktériumok kialakulásához - jelentette a The Guardian.
A Himalája gyorsan olvadó permafrosztjában 1705 ősi vírusfajt fedeztek fel a tudósok. Egy nemzetközi kutatócsoport 2015-ben a Tibeti-fennsíkon található Guliya-gleccserből gyűjtött több száz méteres jégmagokat, amelyekben későbbi elemzések során az emberiség számára addig ismeretlen vírusokat találtak. Tudományos szempontból sok érdekességet rejtenek ezek az ősi mikroorganizmusok, a szakemberek pedig kiemelték, hogy az emberekre nézve nem jelentenek veszélyt a kórokozók - számolt be az ausztrál ABC News.
A német kormány mobil laboratóriumot küld a Kongói Demokratikus Köztársaságba, hogy segítsen a majomhimlővel (mpox) fertőzöttek azonosításában és a betegség terjedésének megfékezésében - jelentette be szerdán a német gazdasági együttműködési és fejlesztési Minisztérium.
Dél-Amerika első BSL-4-es, azaz a legmagasabb szintű biobiztonsági laboratóriumának megvalósításában nyújtanak szakmai segítséget a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Virológiai Nemzeti Laboratórium (VNL) szakemberei - közölte a baranyai felsőoktatási intézmény pénteken az MTI-vel.
Dél-koreai kutatók találtak egy módszert, amellyel a laboratóriumban előállított, mesterséges húsok íze megegyezhet az állati forrásból szerzett húskészítményekével. Bár a fogyasztásra egyelőre nem alkalmas termék első ránézésre inkább emlékeztet egy rózsaszín kocsonyára, a tudósok azt remélik, hogy ez az innováció forradalmasíthatja az emberek húsfogyasztását - írja a CNN.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ visszahívta a Doxycyclin-PannonPharma kemény kapszulákat több gyártási szám esetében, miután a zöld kapszulák bevonatát fehér por szennyezte, és ez alááshatja a betegek terápiás bizalmát - jelentette az Economx.
A Covid-19 valamikor 2019 végén bukkant fel elismerten Vuhan városában. A járvány kirobbanását követően számos kutató próbálta kutatni a vírust, ám ők gyakran nem várt falakba ütköztek – írja a The Economist.
Megjelentek a légúti fertőzésekre vonatkozó friss adatok a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) oldalán. Ezek szerint a 17. héten, vagyis április 22. és 28. között nőtt az akut légúti fertőzés tüneteivel orvoshoz fordulók száma az előző héthez képest, ugyanakkor influenzaszerű tünetekkel kevesebben keresték fel az orvosukat.
Denevérek vírusait kutató konzorciumhoz csatlakozott a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Virológiai Nemzeti Laboratórium (VNL). A nemzetközileg „OneBAT” néven ismert projekt a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott, 126,6 millió forint vissza nem térítendő támogatásból, a 2020-2.1.1-ED pályázati program finanszírozásában valósul meg, amely a denevérekben található vírusok „One Health – Egy Egészség” szemléletű vizsgálatát célozza.
Pál Csaba, a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadója elnyerte az Európai Kutatási Tanács támogatását, az Advanced Grant kategóriában a kutató és csapata a baktériumok antibiotikum-rezisztenciájának megelőzésére irányuló új típusú antibiotikumok hatékonyságát fogja vizsgálni, ez a téma ugyanis jelenleg és a közeljövőben is az egyik legnagyobb egészségügyi kihívást jelenti - írta a MTA.
Cikkünket folyamatosan frissítjük az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Centiken múlott az ütközés.
Nem volt pénz a megoldásra.
Régóta húzódik az ügy.
Teljesen feleslegesen vállalta a kockázatot Moszkva.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.