A jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) áll győzelemre a vasárnap Ausztriában tartott parlamenti választáson a szavazóhelyiségeket elhagyók körében készített felmérések (exit poll) tanúsága szerint. A párt főtitkára történelminek mondta az eredményt.
A brit parlament megszavazta a téli tüzelőanyag-támogatás csökkentését, ami jelentős változásokat hoz a nyugdíjasok életében. A döntés értelmében a jövőben csak a legalacsonyabb jövedelmű idősek részesülhetnek a 200-300 font értékű juttatásban - tudósított a The Guardian.
Szerdán kizárták a brit Konzervatív Párt vezetői küzdelméből Priti Patel volt belügyminisztert, miután a szavazás első fordulójában ő szerezte a legkevesebb, 14 voksot a képviselőtársaitól - számol be a BBC.
Kanada baloldali pártja, az Új Demokrata Párt (NDP) felbontotta a Justin Trudeau kormányfő liberálisaival két és fél évvel ezelőtt kötött megállapodását, mely során külső támogatást nyújtott a kisebbségi kormány hatalmon maradásához. Jagmeet Singh, az NDP vezetője az X-en szerdán közzétett videójában azt mondta, a Liberális Párt "túl gyenge, túl önző" ahhoz, hogy a kanadaiakért harcoljon, Trudeau pedig "újból és újból bebizonyította, hogy mindig meg fog hajolni a vállalatok kapzsisága előtt."
Liz Cheney volt republikánus képviselő szerdán bejelentette, a demokrata Kamala Harrist fogja támogatni az idei elnökválasztáson. Cheney társelnöke volt a Capitolium ellen 2021. január 6-én elkövetett támadással kapcsolatos képviselőházi bizottsági vizsgálatnak, és évek óta hevesen kritizálja Donald Trumpot.
Zárt ajtók mögött számos republikánus nem bánná annyira, ha Donald Trump korábbi amerikai elnök elveszítené az idei elnökválasztást, ami nemcsak a párt nyíltan Trump-ellenes szárnyára vonatkozik - írja a Politico. A lap szerint a Trump vereségét kívánó republikánusok között vannak olyan, országszerte régóta ismert politikusok is, akik ezt nyilvánosan nem mernék kimondani, de alig várják, hogy lezárják a Trump-korszakot.
Lezajlott az iráni elnökválasztás második fordulója is azt követően, hogy Ebrahim Raiszi helikopterszerencsétlensége miatt egy évvel előrébb kellett hozni az eseményt. A legnagyobb kérdést nemcsak az új elnök személye, hanem a részvételi arány is jelentette egyben. A válaszok múlt pénteken megszülettek, a java azonban még csak most következik Iránban.
A csütörtöki parlamenti választáson földcsuszamlásszerű győzelmet aratott a brit Munkáspárt, a részleges eredmények alapján 412 mandátumot szerezve. Miután a történelmi vereséget elszenvedő Rishi Sunak volt konzervatív miniszterelnök leköszönt, Keir Starmer megválasztott munkáspárti kormányfő hivatalosan is elfogadta III. Károly felkérését a kormányalakításra. Starmer első, miniszterelnökként tartott beszédében azt hangsúlyozta, hogy "a változásért zajló munka azonnal kezdődik" - számol be a Guardian.
Miután történelmi vereséget szenvedett pártjával, Rishi Sunak konzervatív miniszterelnök leköszönő beszédében azzal kezdte, hogy elnézést kért az elszenvedett csalódásért, majd lemondása bejelentését követően kifejtette: "Mindent beleadtam ebbe a munkába, de önök egyértelmű jelzést küldtek, hogy az Egyesült Királyság kormányának változnia kell." 14 év tory kormányzás után a mai napon fel fog állni az új munkáspárti kabinet az országban, Keir Starmerrel az élén.
A brit Munkáspárt rekordszintű, megközelítőleg 170 fős többséget szerzett a tegnapi parlamenti választáson, miután a 650 képviselői helyből 412-t szereztek meg az egyelőre két körzet végeredménye híján részleges adatok alapján. Ez Tony Blair 1997-es tarolása mögött lemaradva a brit politikatörténet második legnagyobb mandátumszámának minősül. A megalázó vereséget szenvedő Konzervatív Párt ezzel szemben 121 fős frakcióval készülhet az ellenzéki szerepre, ami a párt 1834-es alapítása óta a valaha volt legrosszabb eredménynek számít. Rishi Sunak korábbi miniszterelnök, aki szerint "a britek ma este kijózanító ítéletet hoztak", telefonon gratulált az új kormányfőnek, Keir Starmernek. Starmer hivatalba lépése után kijelentette: "a változásért zajló munka azonnal elkezdődik."
A fordulatokkal teli másfél hónapos kampányidőszak a végéhez ért az Egyesült Királyságban, holnap az állampolgárok Anglia, Wales, Skócia és Észak-Írország-szerte a szavazóurnákhoz járulva fognak ítéletet mondani az elmúlt 14 év konzervatív kormányzásáról. A Keir Starmer vezette Munkáspárt győzelméhez a pollok szerint nem fér kétség, viszont számos, a jövőre nézve kulcsfontosságú kérdést befolyásolhat akár egy-két százalékpontnyi különbség is a végeredményben. A tét tehát óriási mindegyik párt és az egész ország számára, így összeszedtük azt az öt legfontosabb szempontot, amelyeket érdemes majd figyelemmel követni a holnap éjjeltől megállás nélkül érkező adatok értelmezésékor.
Véget ért a kényszerű okokból megrendezett iráni elnökválasztás első fordulója, amelyen meglepetésre a reformpárti jelölt kapta a legtöbb szavazatot a megosztott konzervatív ellenfeleivel szemben. Senki nem érte el viszont a második kör elmaradásához szükséges 50 százalékos eredményt, így július 5-én pénteken ismét a szavazókörökhöz járulhatnak az szavazásra jogosultak, hogy megválasszák Ebrahim Raiszi tragikus halála után a közel-keleti hatalom új államfőjét. A végső ütközetben az ultrakonzervatívok feszülnek neki a reformpártiaknak, a jelöltek háttere viszont ennél jóval árnyaltabb képet rajzol ki.
Nagy-Britannia szinte az összes szolgálatra fogható AS-90-es önjáró tarackját odaadta Ukrajnának – derül ki a védelmi minisztérium brit törvényhozásnak adott válaszából.
Egyre csak dagad a politikusokat érintő fogadási botrány az Egyesült Királyságban. Philip Davies brit konzervatív politikus állítólag 8000 fontot, azaz mai árfolyamon számolva több mint 3 700 000 forintot tett fel arra, hogy elveszíti a 2005 óta birtokolt mandátumát a július 4-i parlamenti választáson - írja a BBC. Davies úgy nyilatkozott, "senkinek semmi köze" a fogadásához.
A Guardian arról számolt be, hogy a Egyesült Királyság szerencsejátékozást felügyelő bizottsága egy második konzervatív jelöltet is vizsgálni kezdett egy állítólagos, a választások időpontjára tett fogadás miatt. Laura Saunders mellett a férje, a kormánypárt kampányigazgatója ellen is vizsgálatot indítottak.
Alexandria Ocasio-Cortez és Jamie Raskin demokrata képviselők kedden azt közölték, hogy törvényjavaslatot fognak benyújtani az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságával kapcsolatos fokozott etikai aggályokra válaszul - írja a The Hill. A tervezet szerint a kongresszusi képviselőkre vonatkozó ajándékelfogadási limithez hasonló szabályozást vezetnének be a taláros testület esetében is.
Összehúzzák a nadrágszíjat.
Első köben az Európán kívüliekre vonatkozna a szigorú szabály.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Még folynak az egyeztetések.
Befutott a decemberi adat.
Ijesztően gyorsan melegszik a klíma.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.