Bár rendkívül pozitív hangulatban zárták a tavalyi évet a részvénypiacok, úgy látszik, ez csak részben gyűrűzött át 2024-be. A vegyes teljesítmény sok alapkezelő számára meglepő volt, de azért kiemelték: itt is lehetett találni olyan papírokat, amelyek jól teljesítettek az év első hónapjában is. A piacok optimista jövőképet áraznak, ahol a gazdaságok elkerülik a recessziót: több szakértő azonban arra figyelmeztet, hogy érdemes inkább óvatosabban bánni a pénzünkkel.
Miközben a piaci hitelezés lassult az elmúlt időszakban, a lízing terméken és a Széchenyi Kártyán keresztül komoly összegeket helyeznek ki a bankok - jelentette ki Krisán László, a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója a Magyar Lízingszövetség szerdai konferenciáján. Szerinte tisztán gazdasági szempontból az akkumulátorgyárak jelentősen hozzá tudnak járulni a növekedéshez. Az előadások alatt szó volt arról, milyen lehet a magyar gazdaság helyzete a következő 1-2 évben, és az EXIM Magyarország vezére is beszélt a Baross Gábor Hitelprogramról.
A Polgári Bank közgyűlése nemrég elfogadta a bank 2022. évi éves beszámolóját, amelyet előzőleg a hitelintézet megválasztott könyvvizsgálója is auditált. Ennek nyomán az MNB feloldotta a bankkal szembeni – a kockázatvállalásra, osztalékfizetésre, illetve a követelésértékesítésre vonatkozó – átmeneti korlátozásait. A bank tőkehelyzetét, likviditását és egyéb főbb prudenciális mutatóit tekintve a jogszabályoknak megfelelően működik.
Az MNB 17,4 millió forint bírságot szabott ki a Hold Alapkezelőre és 12,3 millió forint büntetést az Adalfa Alapkezelőre, egyebek közt azért, mert javadalmazási modelljük – és ezen belül a változó javadalmazásnak minősülő osztalékkifizetés – túlzott kockázatvállalásra, a kezelt alapok és a befektetők érdekével ellentétes lépésekre ösztönözhette az osztalékra jogosult azon munkavállalókat, akik egyben az alapkezelők tulajdonosai - derül ki az MNB közleményéből.
Jelentős változások történtek az Uniqa Biztosító vezetőségében: júliustól új igazgatósági terület jött létre Thomas Dockal irányításával, Malicskó Gábor felel a Lakossági Üzletágért, Pavel Kopylov pedig a Pénzügyi és Kockázatkezelési Igazgatóságot vezeti. A szakemberek az ügyfélközpontú termékstratégia megvalósításában támogatják a vezérigazgatót, Kurtisz Krisztiánt.
Három hónapja nem látott szintre ugrottak a nyugati benhmark olajtermékek jegyzései a mai kereskedésben, mivel a jelek szerint a nyersolajpiac szűkülése miatti félelmek felülmúlják a befektetőknél az amerikai jegybank kamatdöntésével kapcsolatos bizakodást.
Márciusban több esemény is hullámokat indított el a globális pénzügyi világban: előbb három amerikai bank került veszélybe, majd Svájc második legnagyobb bankját kellett kimenteni a csődből. Az alapkezelők februárban még féltek a részvényektől, márciusban azonban számos vonzó lehetőséget találtak a piacon, sokan éppen a bankrészvényekben. A biztos hozamot kínáló pénzpiaci eszközök is háttérbe szorultak, leginkább a kötvények vették át a helyüket, amelyek szintén a bankszektorhoz kapcsolódó eseményeknek köszönhetik a népszerűségüket.
Már második egymást követő héten áramlik be friss pénz a globális részvényalapokba, a legkeresettebbek az európai alapok – számol be a hírről a Reuters.
Több érdekesség is kiderült a Magyar Nemzeti Bank második negyedéves előzetes pénzügyi számlák statisztikáiból. Bár a készpénz töretlen népszerűségnek örvend, az állampapír-vásárlások helyét azonban a tőzsdézés vette át a magyar háztartások körében, soha nem látott összegű lakossági tőke áramlott ugyanis az első félévben részvényekbe.
Úgy néz ki, Amerikában enyhébb, Európában pedig komolyabb recesszió következik. A magyar befektetési alapokat kezelő profi befektetők egyelőre a kockázatkerülő eszközöket vásárolnák, tartva a piaci bizonytalanságtól, később azonban, az infláció enyhülésével remélhetőleg a jegybankok szigorító magatartása is változik, ami viszont kedvezőbb lehet a részvényárfolyamokra nézve.
A Revolut a héten az ügyfelek egy kiválasztott csoportjával Írországban kezdi meg "felelős részletfizetési termékének" - Pay Later - európai bevezetését.
A Robinhood tőzsdeapp elindított egy robottanácsadáshoz hasonló szolgáltatást, hogy segítse azokat az ügyfeleket, akik belépnének a tőzsdei kereskedés világába, de még nem tudják, hogyan fogjanak hozzá.
Az idei év eddig egyértelműen kedvezett a kockázatosabb pénztári portfóliók hozamának, ezt az önkéntes- és magánnyugdíj-pénztárak friss hozamai is bizonyítják. Aki mer kockázattani és nagyobb részvénysúlyú portfólióban megtakarítani az idősebb évekre, az idén már akár 6-10% közötti hozamot is zsebre tehetett.
Közzétette második negyedéves számait a Credit Suisse is, amelyek azonban elmaradtak az elemzők által várttól. A svájci bank profitjára a második negyedévben is jelentős hatással volt az Archegos-ügy.
A Credit Suisse tavaly mindössze csak 16 millió svájci franknyi bevételt realizált az Archegos Capitalhöz fűződő üzleti tevékenységéből – írja a Financial Times az ügyre rálátó forrásokra hivatkozva. A bizalmi vagyonkezelő márciusi összeomlása miatt végül a svájci nagybank 5,4 milliárd dollárnyi veszteséget volt kénytelen elkönyvelni, ami, a csekély összegű bevétel alapján, felveti a túlzott kockázatvállalás problémáját.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Megérkezett év végi, korlátozott ideig elérhető Signature-akciónk!
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
A Gazprom pénzügyeit intéző Gazprombankot érintik az intézkedések.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?