A klímaváltozás hatásai térségtípusonként különböző módon jelennek meg Magyarországon is, ezért a területi/térségi szempontokat célszerű a klímapolitikába is beemelni, különösen a szélsőséges időjárási körülményekhez való alkalmazkodásra tekintettel. Ezzel együtt e szempontok jelenleg alig vagy egyáltalán nincsenek jelen az ágazatok alkalmazkodási irányvonalában, stratégiafejezeteiben és a klímapolitikai alkalmazkodási tervdokumentumok általános szemléletében, illetve tartalmi elemeiben egy új tanulmány szerint.
A szélcsend, illetve a nagyrészt derült idő megtette a hatását: egy-két (főként magasabban fekvő) állomáson kívül országszerte fagyott - közölte a HungaroMet közösségi oldalán.
Magyarország 2025-ös központi költségvetéséről dönt az Országgyűlés pénteken, idei ülésezésének várhatóan utolsó napján.
Az elmúlt években trendszerűen emelkedik az átlaghőmérséklet Magyarországon a KSH friss adatai alapján. A hivatal az 1961 és 1990 közötti átlaghoz képest nézte meg, hogy milyen gyorsan emelkedik a hőmérséklet.
Érdemes lenne nagyobb erőfeszítéseket tenni Magyarországon is annak érdekében, hogy a magyar gazdák megismerjék az új technológiák előnyeit - vélekedett a Portfolio-nak adott interjújában Áder János. A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke szerint az új technológiákra történő átállás a hazai mezőgazdaságban csak fokozatosan tud megvalósulni, de az első fecskék sikerei már láthatóak, a másképp gazdálkodók már többen is bizonyítottak, sikeresek a termékeik a piacon. Azt is hangsúlyozta a volt köztársasági elnök, hogy hosszú távon nem engedhetjük meg magunknak ezt a mértékű élelmiszerpazarlást.
Átlagos hőmérsékletű volt az idei ősz, és ugyan az évszak csapadékösszege országosan kevéssel meghaladta az átlagot, de a néhány nagyon csapadékos időszak mellett hosszú, száraz periódus is volt 2024 őszén - közölte a HungaroMet Zrt.
Három balkáni főváros, Belgrád, Szarajevó és Pristina került a világ 10 legszennyezettebb levegőjű városa közé közvetlenül Lahor, Újdelhi és Peking mögött egy pénteken publikált WHO-jelentés alapján.
Október utolsó vasárnapján ismét visszaállítjuk az órákat egy órával, ezzel véget vetve a nyári időszámításnak. Ez a gyakorlat évtizedek óta zajlik, és bár kezdetben az energiafelhasználás csökkentése volt a cél, az utóbbi években egyre több kutatás igazolja, hogy az óraátállítás nemcsak, hogy kevésbé hatékony energiamegtakarítás szempontjából, hanem kifejezetten káros lehet az egészségre és a közbiztonságra is. Az Európai Parlamentben egy 67 fős képviselői csoport most azon dolgozik, hogy végleg eltöröljék ezt a gyakorlatot, a Bizottság és a Tanács pedig tárgyal a javaslatról.
A tudósok szerint az ember egy újabb nagy természeti rendszert zavarhat meg: az óceánok savasodnak. A tengerszint emelkedése miatt leginkább veszélyeztetett kis szigetállamok vezetői közben aggódnak, szerintük itt az ideje, hogy azok az országok, amelyek a legtöbb fosszilis tüzelőanyagot égetik el, és ezzel hozzájárulnak a klímaváltozáshoz, segítséget nyújtsanak nekik - számolt be a Reuters.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) kedden közzétett jelentése szerint a megújuló energiaforrások 2030-ig történő megháromszorozására és a fosszilis tüzelőanyagok felhasználásának csökkentésére irányuló cél elérhető, de jelentős erőfeszítésekre lesz szükség.
Egy nemzetközi kutatócsoport új tanulmánya minden eddiginél részletesebb képet ad a Föld felszíni hőmérsékletének változásáról az elmúlt 485 millió évben. A földtörténet fanerozoikumnak nevezett időszakára (eonjára) kiterjedő vizsgálat rávilágít, hogy a bolygó hőmérséklete a korábban feltételezettnél nagyobb ingadozásokat mutatott, valamint az eredmények azt is alátámasztják, hogy a földi hőmérséklet erősen korrelál a légkörben jelenlévő szén-dioxiddal - írta meg a Forbes.
Idén nyáron 15 ország abszolút melegrekordja dőlt meg világszerte és nagy esély van arra, hogy 2024 lesz a legmelegebb év, túlszárnyalva az eddigi rekorder 2023-as évet. Ezen adatok tudatában, érzékelve a Magyarországot is sújtó nyári hőhullámokat, meglepőnek tűnhet, hogy vannak még olyanok, akik kételkednek a globális felmelegedésben. Pedig a kutatások szerint a tudósok 97%-a egyetért abban, az emberiség károsanyag-kibocsátása felelős a klímaváltozásért, tehát nem egy természetes folyamat zajlik jelenleg a bolygón. Ugyan a nyár csak most ért véget, ezért azt még nem látjuk, hogy a hőhullámok hogyan hatottak az emberek klímaváltozással kapcsolatos vélekedéseire, megnéztük a lehető legfrissebb kutatásokat, hogy vajon mennyire lehet jellemző még a klímaszkepticizmus és mivel győzhetőek meg leginkább az emberek a jelenleg zajló pusztító folyamat komolyságáról.
Amikor légszennyezettségről beszélünk, általában a városokra ködszerűen telepedő szmogra gondolunk. Azonban, a levegőminőség romlása egyáltalán nem csak a világ metropoliszaiban jelent égető problémát. A WHO 2022-es elemzése szerint a Föld lakosságának 99%-a él olyan régióban, ahol szennyezett a levegő, ezért aligha kerülhetjük el, hogy hatással legyenek szervezetünkre a légkörbe kerülő káros anyagok. Világszerte az országok fejlettségük és földrajzi fekvésük szempontjából is különböző mértékű szennyezésnek vannak kitéve. Amíg a fejlett országok levegőjének szennyezettsége az ipari forradalom idején tetőzött, majd az elmúlt évtizedek kormányzati beavatkozásai miatt csökkent, addig Afrika és Ázsia fejlődő országaiban jelenleg okoz óriási problémákat. Brit kutatók egy nagyszabású projekt keretében látványos ábrákkal szemléltették, hogyan változott a történelem során világszerte az egyik legveszélyesebb légszennyező tényezőnek tartott finomszemcsés anyagok koncentrációja a nagyvárosokban.
Korlátozásokat vezetett be az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) a tigrisszúnyog terjesztette nyugat-nílusi láz veszélye miatt - írta meg a Telex.
Az utóbbi hat évtized legmelegebb augusztusán van túl Horvátország - közölte a horvát meteorológiai szolgálat (DHMZ), amely arra is rámutatott, hogy 1961 óta az ország 16 városában nem mértek ilyen magas hőmérsékletet az év nyolcadik hónapjában, a fővárosban pedig még soha nem volt ilyen meleg.
Ausztráliában most volt a legmelegebb augusztus, amit valaha is feljegyeztek, a hőmérséklet több mint három fokkal haladta meg az átlagot - közölte kedden a helyi meteorológiai szolgálat.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Az USA pénzügyminisztere szerint.
A zenei tartalmak kimaradnak ebből.
Bonyolult a helyzet és Ukrajna valószínűleg rosszul fog kijönni belőle.
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.
Tényleg csak az a kérdés, hogy amerikai vagy orosz gyarmattá válnak?