A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) kedden közzétett jelentése szerint a megújuló energiaforrások 2030-ig történő megháromszorozására és a fosszilis tüzelőanyagok felhasználásának csökkentésére irányuló cél elérhető, de jelentős erőfeszítésekre lesz szükség.
Egy nemzetközi kutatócsoport új tanulmánya minden eddiginél részletesebb képet ad a Föld felszíni hőmérsékletének változásáról az elmúlt 485 millió évben. A földtörténet fanerozoikumnak nevezett időszakára (eonjára) kiterjedő vizsgálat rávilágít, hogy a bolygó hőmérséklete a korábban feltételezettnél nagyobb ingadozásokat mutatott, valamint az eredmények azt is alátámasztják, hogy a földi hőmérséklet erősen korrelál a légkörben jelenlévő szén-dioxiddal - írta meg a Forbes.
Idén nyáron 15 ország abszolút melegrekordja dőlt meg világszerte és nagy esély van arra, hogy 2024 lesz a legmelegebb év, túlszárnyalva az eddigi rekorder 2023-as évet. Ezen adatok tudatában, érzékelve a Magyarországot is sújtó nyári hőhullámokat, meglepőnek tűnhet, hogy vannak még olyanok, akik kételkednek a globális felmelegedésben. Pedig a kutatások szerint a tudósok 97%-a egyetért abban, az emberiség károsanyag-kibocsátása felelős a klímaváltozásért, tehát nem egy természetes folyamat zajlik jelenleg a bolygón. Ugyan a nyár csak most ért véget, ezért azt még nem látjuk, hogy a hőhullámok hogyan hatottak az emberek klímaváltozással kapcsolatos vélekedéseire, megnéztük a lehető legfrissebb kutatásokat, hogy vajon mennyire lehet jellemző még a klímaszkepticizmus és mivel győzhetőek meg leginkább az emberek a jelenleg zajló pusztító folyamat komolyságáról.
Amikor légszennyezettségről beszélünk, általában a városokra ködszerűen telepedő szmogra gondolunk. Azonban, a levegőminőség romlása egyáltalán nem csak a világ metropoliszaiban jelent égető problémát. A WHO 2022-es elemzése szerint a Föld lakosságának 99%-a él olyan régióban, ahol szennyezett a levegő, ezért aligha kerülhetjük el, hogy hatással legyenek szervezetünkre a légkörbe kerülő káros anyagok. Világszerte az országok fejlettségük és földrajzi fekvésük szempontjából is különböző mértékű szennyezésnek vannak kitéve. Amíg a fejlett országok levegőjének szennyezettsége az ipari forradalom idején tetőzött, majd az elmúlt évtizedek kormányzati beavatkozásai miatt csökkent, addig Afrika és Ázsia fejlődő országaiban jelenleg okoz óriási problémákat. Brit kutatók egy nagyszabású projekt keretében látványos ábrákkal szemléltették, hogyan változott a történelem során világszerte az egyik legveszélyesebb légszennyező tényezőnek tartott finomszemcsés anyagok koncentrációja a nagyvárosokban.
Korlátozásokat vezetett be az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) a tigrisszúnyog terjesztette nyugat-nílusi láz veszélye miatt - írta meg a Telex.
Az utóbbi hat évtized legmelegebb augusztusán van túl Horvátország - közölte a horvát meteorológiai szolgálat (DHMZ), amely arra is rámutatott, hogy 1961 óta az ország 16 városában nem mértek ilyen magas hőmérsékletet az év nyolcadik hónapjában, a fővárosban pedig még soha nem volt ilyen meleg.
Ausztráliában most volt a legmelegebb augusztus, amit valaha is feljegyeztek, a hőmérséklet több mint három fokkal haladta meg az átlagot - közölte kedden a helyi meteorológiai szolgálat.
A klímaváltozás százszor gyorsabban megy végbe a magyar erdőkben, mint harminc évvel ezelőtt, ezért az erdészetekre komoly feladat hárul jelenleg és a jövőben is - derült ki Áder János Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásából, amelyben a korábbi államfő Czimber Kornéllal, a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának dékánhelyettesével beszélgetett.
Van néhány olyan beépíthető, szerelhető, felújítható extra egy-egy ingatlan esetében, ami akár többszázezres vagy milliós összegekkel értékelheti fel az adott lakás, vagy ház értékét - írja a Pénzcentrum.
A klímakutatók számára sokáig az emberiség szén-dioxid kibocsátása jelentette a fő fókuszt, más gázokra jóval alacsonyabb figyelmet fordítottak. A metán is az elhanyagolt anyagok közé tartozik, pedig az elmúlt évek kutatásai egyre nyilvánvalóbbá teszik, hogy hatalmas szerepe van az időjárási viszonyok megváltozásában – írja a New Scientist.
Egymást érik a hőhullámok az országban, ami az irodai munkát is érinti. Az ICON Real Estate Management összeszedte azokat a legfontosabb szempontokat, amelyeket az irodavezetőknek figyelembe kell venniük, hogy megtalálják az egyensúlyt a dolgozók komfortérzete és a gazdaságos üzemeltetés között.
Egy "hőkupolának" nevezett időjárási jelenség okoz perzselő hőséget Nyugat-Európában és Észak-Afrikában. Az extrém hőmérséklet a párizsi olimpiai játékok sportolóit és nézőit sem kíméli - írta meg a The Guardian.
Az Antarktiszt példátlan hőhullám érte el, a talajhőmérséklet átlagosan 10°C-kal a normális fölé emelkedett az elmúlt hónapban. Míg a déli félteke telén a sarkvidéki szárazföldön a hőmérséklet nulla fok alatt marad, júliusban egyes napokon a hőmérséklet 28 °C-kal meghaladta a többéves átlagot.
India 300 millió dolláros kölcsönt ajánlott fel csütörtökön Vietnam tengeri védelmének kiépítésére. A két ország kormányfője Újdelhiben tartott megbeszéléseket a kétoldalú kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok intenzív fejlesztéséről.
A 35 százalékra becsült világátlaggal szemben Magyarországon a lakások mindössze 27,6 százalékában van légkondi a legutóbbi népszámlálás adatai szerint.
A napok óta tartó extrém hőség a hétvégén és várhatóan a jövő hét első felében is kitart. A huzamos idejű magas hőhatás nem kíméli a többnyire túlkoros vasúti járműveket és berendezéseket sem, amelyek ilyenkor könnyebben és gyakrabban meghibásodhatnak - olvasható a MÁV közleményben.
A vártnál is magasabb a friss adat.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború aktualitásaival.
Szerinte az orosz elnök ismét fegyverként használja a téli időszakot.
Friss híreink a válságról percről percre.
Megjöttek a részletes harmadik negyedéves GDP-adatok.
Érkeznek még hitelminősítői döntések.
Alakul az új magyar gazdasági vezetés.