A Trump-adminisztráció pénteken az amerikai legfelsőbb bírósághoz fordult, hogy folytathassa a bandatagnak vélt venezuelai bevándorlók Salvadorba történő gyorsított kitoloncolását a külföldi ellenségekről szóló törvény alapján - jelentette az AP.
A közép-amerikai Salvador kétes hírnevű, rendkívül szigorú börtönéből tett közzé videóüzenetet csütörtökön Kristi Noem amerikai belbiztonsági miniszter, figyelmeztetve a bevándorlókat az Egyesült Államokba irányuló illegális határátlépés következményeire.
A tajvani parti őrség egy jelöletlen, feltehetően kínai hajót fogott el a sziget északnyugati vizein. A hatóságok szerint a jármű illegális üzemanyag-utánpótlást biztosíthatott más kínai hajóknak a térségben - tudósított a Taiwan News.
Habár Donald Trump második elnökségének első hetei főleg Elon Musk kormányzati hatékonysági hivatalának (DOGE) eszeveszett tempójú ténykedése miatt maradhatnak emlékezetesek az utókor számára, az egykori ingatlanmágnás tavalyi kampányát két másik kérdés, a gazdaság és a bevándorlás dominálta. A felmérések szerint az amerikaiak szívesen vennék, ha Trump hivatalból is többet foglalkozna a megélhetési kérdésekkel, a migrációs politikájával viszont összességében elégedettek eddig. A republikánus zászlóvivő az utóbbi napokban magasabb fokozatra kapcsolta a látványos rajtaütéseket és kitoloncolásokat, azonban beteljesülni látszanak azok az előzetes várakozások, hogy "az amerikai történelem legnagyobb kitoloncolási műveletét" nehezebb lesz megvalósítani, mint csak mondani. A Fehér Ház – talán az e téren felmerülő akadályoktól nem függetlenül – több kirívó incidenssel is port kavart az utóbbi időben, legyen az állítólagos bandatagok salvadori börtönbe csukása, vagy egy törvényesen az országban élő, prominens palesztinpárti aktivista bilincsben való elvezetése.
John Roberts, az amerikai legfelsőbb bíróság elnöke kedden ritka közleményben reagált Donald Trump amerikai elnök azon követelésére, hogy a Kongresszus távolítson el a pozíciójából egy, a venezuelai bandatagok deportálását érintő ügyben eljáró bírót. A republikánus zászlóvivő a Fox News-nak elmondta, mit gondol a főbíró nyilatkozatáról - számol be az Axios.
Venezuela élesen bírálta az Egyesült Államok azon lépését, hogy egy ritkán, háborús időszakokban alkalmazott törvényre hivatkozva több mint 200 feltételezett venezuelai bandatagot toloncoltak ki Salvadorba. A Trump-adminisztráció intézkedését egy szövetségi bíróság átmenetileg felfüggesztette, sőt, a repülők visszafordítását is elrendelte, a kiutasított személyek viszont állítólag már megérkeztek a közép-amerikai országba - számol be a Reuters.
Egy szövetségi bíró blokkolta Donald Trump elnök azon törekvését, hogy egy 227 éves, háborús időkre vonatkozó törvény alapján venezuelai állampolgárok tömeges kitoloncolását hajtsa végre - jelentette a BBC.
A Trump-adminisztráció minden letartóztatott bevándorlót visszaszállított az Egyesült Államok területére a Kuba szigetén található Guantánamói-öböli támaszpontról. Az érintett 40 főt egy Louisiana állambeli bevándorlási létesítménybe helyezték át - tudosít a Washington Post. A Reuters közben arról számolt be, az amerikai bevándorlási rendszer elérte az őrizetbe vehető és az elszállásolható személyek felső limitjét.
Daniel Noboa ecuadori elnök határozottan kijelentette, hogy országa nem fogad be más nemzetiségű kitoloncolt migránsokat. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Ecuador továbbra is visszafogadja saját állampolgárait, akiket más országokból toloncolnak haza.
Kristi Noem belbiztonsági miniszter új vezetőket nevezett ki az amerikai bevándorlási és vámügyi hivatalhoz (ICE), miután a szervezet nem tudta teljesíteni Donald Trump elnök illegális bevándorlók tömeges kitoloncolására vonatkozó célkitűzéseit.
Donald Trump amerikai elnök kormányzata tervbe vette, hogy visszavonja mintegy 240 ezer ukrán menekült ideiglenes tartózkodási engedélyét, akik az orosz-ukrán konfliktus elől menekültek az Egyesült Államokba. A döntés drasztikus fordulatot jelentene a Biden-kormány alatt tapasztalt befogadó politikához képest – írja a Reuters.
Costa Rica beleegyezett az Egyesült Államok által kitoloncolt bevándorlók átmeneti befogadásába - jelentette be hétfőn közleményben a közép-amerikai ország elnöki hivatala.
Komoly akadályokba ütközött Donald Trump amerikai elnök szigorú bevándorlási akcióterve - írja az Axios. A lap szerint az erőforráshiány miatt egyre elérhetetlenebbnek tűnnek az olyan ambiciózus célkitűzések, mint az évi egymillió kitoloncolás.
Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) főfelügyelőjét, Paul Martint kedden elbocsátották tisztségéből – mindössze egy nappal azután, hogy jelentésben kritizálta a Trump-kormányzatot, amiért az bezárná az ügynökséget. Mindeközben az Egyesült Államok Bevándorlási és Vámhivatalának (ICE) két vezető tisztviselőjét is áthelyezték, akiken erősödik a nyomás, hogy növeljék az illegális bevándorlók elleni letartóztatások számát.
Amerikai katonai repülőgéppel visszaszállítottak hazájába az Egyesült Államokból illegálisan ott-tartózkodó 104 indiai állampolgárt.
Az illegális bevándorlók kitoloncolások felgyorsítására az Európai Bizottság új jogszabályt készít elő, amelynek egyik kulcseleme a „visszatérési központok” létrehozása az Európai Unión kívül – írja az Euronews. A migrációs paktumban már szerepelt, hogy Európán kívüli országokkal köt megállapodásokat Brüsszel, ahol egyrészt a menedékkérelmi eljárásokat lefolytatják, másrészt ahova vissza küldik a kiutasított személyeket. Magyarország viszont nem akarja alkalmazni az új, sokkal szigorúbb eljárásokat. Eközben emberi jogi szervezetek súlyos aggályokat fogalmaztak meg.
Az elnök készül a nemzetközi megállapodásokra.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
"A tárgyalástól nem szabad áttörést várni."
Több ezer rakétát és több tízezer drónt vetettek be.
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Folytatódik a vámháború.