2015 óta csökken, 2021 végére pedig 13 éves mélypontra, 926 ezerre esett a fennálló lakossági mulasztások száma a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR), köszönhetően a törlesztési moratóriumnak, amely a lakossági hiteladósok legkiszolgáltatottabb 5 százalékát védi egészen 2022 közepéig. Becslésünk szerint még így is mintegy félmillió lakossági adós lehet a régen BAR-listának nevezett rendszerben.
A Központi Hitelinformációs Rendszerben szereplő adatairól bárki jogosult tájékoztatást kérni bármelyik referenciaadat-szolgáltatónál. Az erre vonatkozó kérelem befogadását az adott bank, pénzügyi vállalkozás vagy más érintett szolgáltató nem tagadhatja meg, s nem számíthat fel díjat, költséget annak kiadásáért - hívta fel a figyelmet közleményében az MNB.
Csapdába eshetnek azok, akik ezután akarnak hitelt felvenni, de azok is, akik már aláírták a hitelszerződésüket, de még nem folyósították a hitelüket. Ők úgy gondolhatják ugyanis, hogy 2020 végéig úgysem kell semmit sem törleszteniük a tartozásból, csakhogy ez tévedés: a hiteltörlesztési moratórium csak a szerda éjfélig folyósított hitelekre vonatkozik. Ez azonban nem zárja ki, hogy a hitelfelvevő már a futamidő elején moratóriumról egyezzen meg a bankjával.
Megjelentek mára a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR), vagyis régi nevén a BAR-lista 2019-es éves statisztikái az adatokat kezelő BISZ Zrt. honlapján. Jó hír, hogy 2015 óta csökken, 2019 végére pedig 10 éves mélypontra esett a lakossági mulasztások száma. Becslésünk szerint azonban még mindig csaknem 700 ezren vannak az aktív negatív adóslistások, nekik korábbi mulasztásuk miatt egyáltalán nem adnak hitelt a bankok. A hitelintézeteknél egyébként már csak 3% a nem teljesítő lakossági hitelek aránya, ami szintén évtizedes mélypontot jelent. Mindezzel április 1-jei Hitelezés 2020 konferenciánkon is foglalkozunk.
Nyolc éve nem látott mélypontra süllyedt a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR) nyilvántartott élő mulasztások száma. Az 1,4 millió darab nyilvántartott élő mulasztás így is elképesztően magas szám.
Elkezdődött, amitől sokan tartanak: megugrott nyár végén, ősz elején az újonnan bedőlő jelzáloghitelek darabszáma - derült ki egy mai konferencián a Központi Hitelinformációs Rendszer adataiból. A régi nevén BAR-listán lévők kétharmada ma már nem a bankoknak, hanem a hitelüket megvásárló követeléskezelőknek tartozik. A teljes pénzügyi rendszerben velük együtt még mindig 18% a nem teljesítő hitelek aránya, és 700 ezer végrehajtás mellett 300 ezer fizetési meghagyás van folyamatban. Aktív a fedezetlen fogyasztási hitelek és a jelzáloghitelek piaca is, de ma már egyre kevesebb csomagot értékesítenek a bankok.
Tovább rövidült a hiteltörlesztéssel csúszó lakossági adósok listája a harmadik negyedévben: szeptember végén 1,471 millió mulasztást tartottak nyilván a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR), szemben a 2017. év végi 1,583 millióval - írja hétfői számában a Világgazdaság.
Blockchain-alapú regisztrációs rendszert vezet be a lengyel központi hitelnyilvántartási hivatal, a Biuro Informacji Kredytowej (BIK). A technológiát a Billion fejleszti majd ki - írják közleményben.
Az első negyedévben tovább mérséklődött a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR) a lakossági és a vállalkozói hiteleket késedelemmel törlesztők száma.
Az utóbbi időben több cikk is megjelent a késedelmes lakossági hitelek témájában. Az MNB most további részleteket árul el. A 2014-ben mintegy 1,9 milliós darabszámon tetőző késedelmes lakossági hitelszerződések száma mára 16 százalékkal 1,6 millióra csökkent, ami 900 ezer adóshoz köthető. A tartozások 80 százaléka egymillió forintnál alacsonyabb összegű, míg 50 százalékuk a 200 ezer forintot se haladja meg. A magas összegű jelzáloghitelek esetében stabilitási szempontból kedvező fejleményt jelent, hogy a követelések egyre nagyobb aránya a követeléskezelők mérlegében van, akik az adósok együttműködése esetén megoldások szélesebb tárházát tudják kínálni. A szociálisan rászoruló adósok helyzetén mindeközben a Nemzeti Eszközkezelő működése is enyhít.
Csodásan hangzó hírrel kezdünk: a történelmi csúcs óta a harmadára csökkent a magyar lakosság 90 napon túl nem törlesztett banki hiteltartozása. Csakhogy a Portfolio becslése szerint a 67%-os esésből mindössze 15% köszönhető annak, hogy így vagy úgy (rossz esetben lakáseladásból) törlesztett a lakosság, eközben 40%-nyi tartozás a követeléskezelőknél él tovább. Bár örülhetnek a bankok, hogy ma már csak 7,5% a súlyos hátralékkal bíró lakossági hitelek aránya náluk, öt év alatt 47 ezer család vesztette el lakástulajdonát a hitele miatt (ebből 32 ezer "eszközkezelős" lett), és csaknem 1,6 millió élő lakossági mulasztást tartanak nyilván még ma is a "BAR-listán".
Öt év után először csökkent a Központi Hitelinformációs Rendszerben, régi nevén a BAR-listán nyilvántartott lakossági mulasztások száma 2016-ban - tett közzé egy örvendetes statisztikát a BISZ Zrt. Csakhogy még így is rettentően sok, csaknem 1,8 milliónyi hitel- és egyéb mulasztás nyomja a lakosság vállát. A negatív adóslistás ügyfelek számát pontosan nem ismerjük, de az adatok alapján valószínűleg meghaladja az 1 milliót.
Azokban a régiós országokban, ahol kötelező pozitív adóslista nem áll rendelkezésre a hitelbírálatokhoz, magasabbak a felárak a lakáshitelezésben, ezért ennek bevezetését szorgalmazza Magyarországon is az MNB.
Új adatbázissal és erre épülő hitelkockázat-becslési modellel állt elő az MNB és a központi hitelinformációs rendszert kezelő BISZ Zrt. Az adatbázis minden hitelezett vállalkozás pénzügyi adatait tartalmazza, a rá épülő csődvalószínűséget becslő szolgáltatást pedig minden hitelintézet és pénzügyi vállalkozás igénybe veheti. A jegybank szerint az új rendszer mérsékelheti a kkv-hitelezés kockázatait, és élénkítheti a hitelezést.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán konfliktus fejleményeivel.
Dél-korea titkosszolgálata erősítette meg.
A Capitolium elleni támadás áll a háttérben.
Hol tart az AI-csata?
Egy biztos: az áthúzódó hatásban Virovácz Péter szerint nem bízhatnak.
Tovább erősödik a hazai fizetőeszköz?