A kínai jegybank hétfőn a várakozásoknak megfelelően csökkentette az irányadó hitelkamatokat. Ez a lépés része annak a gazdaságélénkítő intézkedéscsomagnak, amelyet a múlt hónapban jelentettek be. A kamatcsökkentés célja a gyengélkedő ingatlanszektor támogatása és a fogyasztás fellendítése.
Kínában a jüanban jegyzett új banki hitelek összértéke 1590 milliárd jüanra (1 jüan=51,84 forint) emelkedett szeptemberben az egy hónappal korábbi 900 milliárd jüanról, elmaradva az elemzők által várt 1865 milliárd jüantól.
Az orosz vállalkozások számára egyre nehezebbé és költségesebbé válhat a kínai jüannal való kereskedés az amerikai pénzügyminisztérium által kiadott engedély közelgő lejárta miatt. Az engedély lehetővé tette bizonyos, az orosz pénzügyi infrastruktúra kulcsfontosságú elemeit érintő tranzakciókat.
A kínai export augusztusban jelentős növekedést mutatott, meghaladva az elemzői várakozásokat. A vámhivatal közlése szerint az export 8,7%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest dollárban számolva, ami felülmúlta a Reuters által előrejelzett 6,5%-os növekedést - írja a Cnbc.
Kína határokon átnyúló tranzakcióiban a renminbi használata idén rekordszintet ért el, amit a Moszkvával ápolt szorosabb kapcsolatok is segítettek. Hiába a bámulatos növekedés, a dollárhegemónia nincs veszélyben, és Peking nem is akarja a gazdaságát sebezhetőbbé tenni a devizahasználatának nemzetközivé tételével.
Az orosz bankok súlyos jüanhiánnyal küzdenek, amit a kínai bankokat megrémítő, szigorított amerikai szankciók súlyosbítanak. Viszont az ázsiai deviza nélkül sokkal nehezebben finanszírozható Oroszország külkereskedelme.
A kínai bankok júliusban mindössze 260 milliárd jüan (36,26 milliárd dollár) új hitelt helyeztek ki, ami jelentősen elmaradt az előző havi adatoktól és az elemzők várakozásaitól is. Ez a gyenge keresletre utal, mivel az elhúzódó ingatlanpiaci visszaesés és a munkahelyek bizonytalansága rontja az üzleti és fogyasztói hangulatot.
A kínai központi bank (PBOC) jelezte, hogy hajlandó engedélyezni a jüan gyengülését az amerikai dollárral szemben. Ez a változás a PBOC-ra nyomást gyakorló, megnövekedett tőkekiáramlás és a tartósan erős dollár miatti politikai fordulatra utal – írja a Bloomberg.
A Shein bejelentette, hogy jelentős összeget fektet be ellátási láncának fejlesztésébe és a munkakörülmények javítására, válaszul a Public Eye által kiadott, a gyárban tapasztalt túlórázásról és alacsony bérekről szóló jelentésekre - írja Retail Dive.
Márciusban, az amerikai dollár erősödése ellenére is nőttek Kína devizatartalékai, amelyek a világ legnagyobbjai közé tartoznak, elérve a 3,246 milliárd dollárt. Az ország aranytartalékának értéke is jelentősen emelkedett.
Az orosz pénzügyminisztérium tárgyal Kínával a jüanban történő hitelfelvétel lehetőségéről, de döntés még nem született - közölte Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter az állami médiának, amelyet a Reuters szemlézett.
A kínai központi bank (PBOC) meglepetésszerűen lazító intézkedéseket hajt végre, hogy nagyobb hatást érjen el a monetáris politikai döntéseivel, és így támogassa a küszködő kínai gazdaságot. Az irányadó hitelkamatláb legutóbbi rekord mértékű csökkentése Pan Kun-Cseng kormányzó tavaly nyári hivatalba lépése óta számtalanszor döntött váratlan lépésekről, beleértve a bankok kötelező tartalékrátájának jelentős csökkentését – írja a Bloomberg.
A kínai jegybank két éve a legnagyobb mértékben, 0,50 bázisponttal csökkentette a bankok kötelező tartalékrátáját (RRR) hétfőtől.
Kína ezermilliárd jüan (139 milliárd dollár) új adósságkibocsátást fontolgat egy úgynevezett különleges államkötvény-terv keretében, ami az elmúlt 26 évben mindössze a negyedik ilyen jellegű eladás lenne, mivel a hatóságok több forrást vonnának be a világ második legnagyobb gazdaságának megerősítésére – írja a Bloomberg.
A kínaiak is ráálltak a Covid utáni utazásokra, a költekezési rohamuk azonban tovább gyengítheti a jüant - írja a Bloomberg.
Az Övezet és Út kezdeményezésének (Belt and Road, BRI) újragondolásaképpen Kína változtat a stratégiáján: a jövőben kisebb, fenntarthatóbb projektekre összpontosít, valamint jüanra állítja a hiteleket és fejlesztéseket. A lépéssel Hszi Csin-ping elnök igyekszik új életet lehelni az ambiciózus beruházási programba, amelyet egyre inkább megbénít a lassuló kínai gazdaság, valamint a világszerte növekvő szkepticizmus a kezdeményezés körül – írja a Bloomberg.
Legalábbis nem töretlenül.
Hírfolyamunk az orosz–ukrán háborúról.
Donald Trumpon is múlhat a magyar bank árazása.
Milyen hatása lehet ha Donald Trump betartja ígéreteit?
Mit tehet a kormány?