Erősödik a forint a dollárral és az euróval szemben is, miután meghaladta a várakozásokat a januári infláció. A forint erősödése azt sugallja, hogy a befektetők a kamatpálya feljebb tolódását kezdték el árazni. Ma délután 4 órakor az amerikai jegybank elnökének volt a kongresszusi meghallgatása, ahol megerősítette a jegybank elkötelezettségét az infláció csökkentése mellett, és hangsúlyozta, hogy a döntéshozók nem sietnek a kamatlábak csökkentésével, a jelenlegi gazdasági helyzet pedig lehetővé teszi a kivárást.
Kína új jüanhiteleinek összege januárban jelentősen megugrott decemberhez képest a becslések szerint, de még mindig elmarad az egy évvel korábban elért rekordtól.
Trump hétfőn vámokat vetett ki Kanadára, Mexikóra és Kínára, ami azonnali heves piaci reakciókat váltott ki, mivel a befektetők egy kereskedelmi háború veszélyét kezdték árazni. A döntés hatására a dollár jelentősen erősödött, miközben a kanadai és mexikói devizák, valamint a kínai jüan történelmi mélypontra zuhantak. A forint a dollárral szemben több mint egységnyit gyengült hajnalban. A befektetők várakozásai gyorsan megváltoztak, az amerikai jegybanki kamatcsökkentések esélye csökkent, és a gazdasági szakértők a stagfláció kockázatára figyelmeztetnek. Délutánra már nem voltak nagy mozgások a devizapiacokon, egészen a Fehér Ház békülékeny hangvételű üzenetéig, amely enyhe dollárgyengülést eredményezett. Végül nem sokkal fél 5 után jött a mexikói bejelentés a vámok alkalmazásának szüneteltetéséről, ami miatt tépni kezdték az addig erősen gyengülő devizákat.
A kínai kormány elkészítette első javaslatát a Trump-adminisztrációval folytatandó kereskedelmi tárgyalásokhoz. A Wall Street Journal értesülései szerint a javaslat többek között tartalmazza Peking ígéretét, hogy nem értékeli le a jüant az export támogatása érdekében. A lap meg nem nevezett forrásokra hivatkozva közölte, hogy a kínai fél a 2020-as kereskedelmi megállapodás felélesztését tervezi, valamint további lépéseket javasol az amerikai beruházások ösztönzésére és a fentanil-kereskedelem visszaszorítására - számolt be a Bloomberg.
A Trump-adminisztráció által bevezetett új vámok és kereskedelmi korlátozások újabb feszültséget okoztak az Egyesült Államok és kereskedelmi partnerei között. Míg Kanada és Mexikó gyorsan reagált az intézkedésekre, Kína egyelőre visszafogottabb álláspontot képvisel, és óvatosan mérlegeli a lehetséges válaszlépéseket - jelentette a Bloomberg.
Oroszország sikeresen kezelte azt a jüanhiányt, amely tavaly szeptemberben megugró rövid távú hitelköltségeket okozott, miután az Egyesült Államok szankciókkal fenyegette az orosz pénzügyi tranzakciókat lebonyolító bankokat. A moszkvai jüanpiac likviditási mutatója mostanra többletet jelez, ami arra utal, hogy Oroszország alternatív fizetési csatornákat talált. Csakhogy az újabb szankciók miatt egyre nagyobb bajban vannak az orosz bankok.
A kínai kormány szerint az állami fogyasztásösztönző program jelentős hatást gyakorolt az ország gazdaságára az elmúlt évben. A kereskedelmi minisztérium helyettes vezetője szerint a kezdeményezés több mint egy százalékponttal járult hozzá a fogyasztás növekedéséhez 2024-ben. Az intézkedések folytatódnak és bővülnek idén, azonban egyes elemzők kétségbe vonják a program hosszú távú hatékonyságát – számolt be a Reuters.
Donald Trump kijelentette, hogy jobban szeretné, ha nem kellene vámokat kivetnie Kínára. Bár a héten beiktatott amerikai elnök továbbra is átfogó kereskedelmi intézkedésekről beszél, a legutóbbi kijelentés meglepően kompromisszumkész álláspontot sugall.
Tavaly az utolsó negyedévében élénkült a kínai gazdaság, így 2024 egészére sikerült elérnie a politika által kitűzött 5%-os növekedési célt. A szakértők az állami élénkítő lépésekre, illetve az erős exportteljesítményre vezetik vissza a kedvező növekedési adatot, ám az idei év körüli bizonytalanságot is hangsúlyozzák, elsősorban a kereskedelempolitikai kilátások miatt.
A kínai export 7,1%-kal emelkedett 2024-ben, amivel rekordra emelkedett a kínai külkereskedelmi többlet, épp akkor, amikor Trump elnök alatt újjáéledhet a kereskedelmi háboró.
A pénzügyi szolgáltatási együttműködés jelentős bővítéséről állapodott meg Nagy-Britannia és Kína.
Felfüggeszteni a jegybank az államkötvények vásárlását a másodpiacon, miután a kínai államkötvények hozama régóta nem látott szintre csökkent. A kínai gazdaság nehézségei miatt az államkötvényhozamok folyamatosan csökkennek, ami a magas amerikai kamatok mellett a yüan folyamatos gyengülését eredményezi.
A kínai infláció mindössze 0,1%-kal emelkedett decemberben az előző év azonos időszakához képest, ami deflációs képet fest. Az infláció kilenc hónapos mélypontra süllyedt, annak ellenére, hogy a kínai kormány és a jegybank hónapok óta próbálja ösztönözni a belső keresletet.
Kína vezetői szembesülnek azzal a kihívással, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök magasabb vámokat helyezett kilátásba, miközben az ország gazdaságát a belső problémák is sújtják. A gazdasági nehézségek miatt egyre több tehetős kínai dönt a külföldre költözés mellett, ami további nyomást helyez az ország gazdasági helyzetére.
A kínai kormány meghosszabbította a járművásárlását támogató programját, amely akár 20 000 jüan értékű cseretámogatást is biztosíthat az elektromos és hibrid autók vásárlóinak. A program kiterjed a benzinüzemű járművekre és a háztartási gépekre is, célja pedig a fogyasztói kiadások ösztönzése és a gazdaság élénkítése - írta a Bloomberg.
Kína tovább növelte aranytartalékait, miközben az ország gazdasági kihívásokkal néz szembe, és az amerikai dollár erősödik. Az arany ára várhatóan emelkedni fog, akár 3 000 dollárig unciánként, amit a központi banki kereslet és a geopolitikai bizonytalanságok táplálnak – írja a Business Insider.
Konzervatív győzelem születhetett, de több fontos kérdés még nem dőlt el.
A következő két hétben újabb egyeztetés jöhet a háború lezárásáról.
Itt van az ukrán vezető álláspontja.
Élesen kritizálta a magyar kormányt az ukrán elnök.
A lőszermennyiség fele onnan érkezik.
Az ország ásványi kincseiről.
Az orosz invázió harmadik évfordulója kapcsán Takácsy Dorka Oroszország-szakértő volt a Checklist vendége.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.