Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter azt az érdekes stratégiát vázolta fel szerdán, amely szerint az Egyesült Államok először kereskedelmi megállapodásokat köthet szövetségeseivel, majd együttes erővel lépnének fel Kínával szemben annak kiegyensúlyozatlan kereskedelmi struktúrája miatt - tudósított a tárcavezető szavairól a Bloomberg. A tudósítás egy elképesztően durva fenyegetést is tartalmaz, amely azt üzente: nehogy összefogjon az EU Kínával, mert "az olyan lenne, mintha a saját torkodat vágnád el".
Kína akár 6 milliárd jüan (830 millió dollár) értékben bocsáthat ki zöldkötvényeket Londonban, három- és ötéves futamidővel – írja a Bloomberg. A tervezett áprilisi kibocsátás célja, hogy erősítse az ország szerepét a fenntartható finanszírozásban, valamint bővítse az Egyesült Királysággal folytatott pénzügyi együttműködést.
Kína 500 milliárd jüan (69 milliárd dollár) értékű speciális szuverén kötvényt bocsát ki, hogy tőkét biztosítson nagy állami bankjai számára, ezzel erősítve a bankrendszert és támogatva a gazdasági fellendülést – írja a Bloomberg.
Donald Trump amerikai elnök szerda éjjel az Air Force One fedélzetén azt jelezte: lehetséges egy új kereskedelmi megállapodás megkötése Kínával, annak ellenére, hogy komoly vámfeszültség van a két ország között - számolt be a fejleményről a Bloomberg. A hajnali ázsiai kereskedésben rögtön volt pozitív hatása Trump meglepőnek is mondható optimista sugalmazása nyomán.
A Kínai Népbank (Pboc) csütörtökön közzétett jelentésében bejelentette, hogy a gazdaság támogatása érdekében kész módosítani a monetáris politikáját. A központi bank a növekvő külső kihívások és a gyenge belföldi kereslet közepette átfogó eszköztárat kíván bevetni, beleértve a kamatlábak és a kötelező tartalékráta alakítását is – számolt be a Reuters.
Kína hosszú kihagyás után ismét újrakezdi a 30 éves államkötvények kibocsátását Hongkongban, amely jelentős lépés a külföldön denominált jüan kötvények terén. Az intézkedés új benchmarkot állít be az offshore kibocsátók számára és támogatja a jüan likviditásának szabályozását a nemzetközi piacokon – írja a Bloomberg.
Erősödik a forint a dollárral és az euróval szemben is, miután meghaladta a várakozásokat a januári infláció. A forint erősödése azt sugallja, hogy a befektetők a kamatpálya feljebb tolódását kezdték el árazni. Ma délután 4 órakor az amerikai jegybank elnökének volt a kongresszusi meghallgatása, ahol megerősítette a jegybank elkötelezettségét az infláció csökkentése mellett, és hangsúlyozta, hogy a döntéshozók nem sietnek a kamatlábak csökkentésével, a jelenlegi gazdasági helyzet pedig lehetővé teszi a kivárást.
Kína új jüanhiteleinek összege januárban jelentősen megugrott decemberhez képest a becslések szerint, de még mindig elmarad az egy évvel korábban elért rekordtól.
Trump hétfőn vámokat vetett ki Kanadára, Mexikóra és Kínára, ami azonnali heves piaci reakciókat váltott ki, mivel a befektetők egy kereskedelmi háború veszélyét kezdték árazni. A döntés hatására a dollár jelentősen erősödött, miközben a kanadai és mexikói devizák, valamint a kínai jüan történelmi mélypontra zuhantak. A forint a dollárral szemben több mint egységnyit gyengült hajnalban. A befektetők várakozásai gyorsan megváltoztak, az amerikai jegybanki kamatcsökkentések esélye csökkent, és a gazdasági szakértők a stagfláció kockázatára figyelmeztetnek. Délutánra már nem voltak nagy mozgások a devizapiacokon, egészen a Fehér Ház békülékeny hangvételű üzenetéig, amely enyhe dollárgyengülést eredményezett. Végül nem sokkal fél 5 után jött a mexikói bejelentés a vámok alkalmazásának szüneteltetéséről, ami miatt tépni kezdték az addig erősen gyengülő devizákat.
A kínai kormány elkészítette első javaslatát a Trump-adminisztrációval folytatandó kereskedelmi tárgyalásokhoz. A Wall Street Journal értesülései szerint a javaslat többek között tartalmazza Peking ígéretét, hogy nem értékeli le a jüant az export támogatása érdekében. A lap meg nem nevezett forrásokra hivatkozva közölte, hogy a kínai fél a 2020-as kereskedelmi megállapodás felélesztését tervezi, valamint további lépéseket javasol az amerikai beruházások ösztönzésére és a fentanil-kereskedelem visszaszorítására - számolt be a Bloomberg.
A Trump-adminisztráció által bevezetett új vámok és kereskedelmi korlátozások újabb feszültséget okoztak az Egyesült Államok és kereskedelmi partnerei között. Míg Kanada és Mexikó gyorsan reagált az intézkedésekre, Kína egyelőre visszafogottabb álláspontot képvisel, és óvatosan mérlegeli a lehetséges válaszlépéseket - jelentette a Bloomberg.
Oroszország sikeresen kezelte azt a jüanhiányt, amely tavaly szeptemberben megugró rövid távú hitelköltségeket okozott, miután az Egyesült Államok szankciókkal fenyegette az orosz pénzügyi tranzakciókat lebonyolító bankokat. A moszkvai jüanpiac likviditási mutatója mostanra többletet jelez, ami arra utal, hogy Oroszország alternatív fizetési csatornákat talált. Csakhogy az újabb szankciók miatt egyre nagyobb bajban vannak az orosz bankok.
A kínai kormány szerint az állami fogyasztásösztönző program jelentős hatást gyakorolt az ország gazdaságára az elmúlt évben. A kereskedelmi minisztérium helyettes vezetője szerint a kezdeményezés több mint egy százalékponttal járult hozzá a fogyasztás növekedéséhez 2024-ben. Az intézkedések folytatódnak és bővülnek idén, azonban egyes elemzők kétségbe vonják a program hosszú távú hatékonyságát – számolt be a Reuters.
Donald Trump kijelentette, hogy jobban szeretné, ha nem kellene vámokat kivetnie Kínára. Bár a héten beiktatott amerikai elnök továbbra is átfogó kereskedelmi intézkedésekről beszél, a legutóbbi kijelentés meglepően kompromisszumkész álláspontot sugall.
Tavaly az utolsó negyedévében élénkült a kínai gazdaság, így 2024 egészére sikerült elérnie a politika által kitűzött 5%-os növekedési célt. A szakértők az állami élénkítő lépésekre, illetve az erős exportteljesítményre vezetik vissza a kedvező növekedési adatot, ám az idei év körüli bizonytalanságot is hangsúlyozzák, elsősorban a kereskedelempolitikai kilátások miatt.
A kínai export 7,1%-kal emelkedett 2024-ben, amivel rekordra emelkedett a kínai külkereskedelmi többlet, épp akkor, amikor Trump elnök alatt újjáéledhet a kereskedelmi háboró.
Mozgalmas hétkezdet után újabb eseménydús napot láthatunk.
"Becsmérlő és rágalmazó módon" említették Trump nevét.
Drónok, rakéták és egyéb védelmi rendszerek szerepelnek a kiszivárgott tervekben.
Mekkora a bizalmi válság?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.