Az Ukrajna ellen bevetett új, orosz közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta (MRBM), vagyis az "Oresnyik" gyártásában kulcsszerepet játszó vállalatok még mindig nyugati eszközöket használnak - derült ki a Financial Times elemzéséből.
A tokiói fővárosi vezetés úttörő lépésre szánta el magát a japán népességcsökkenés megállítása érdekében. A hatóságok bejelentették, hogy 2025 áprilisától lehetővé teszik alkalmazottaik számára a négynapos munkahét bevezetését. Ez a kezdeményezés része annak a globális trendnek, amely a munka és magánélet egyensúlyának javítását célozza, miközben Japán már 16 éve folyamatosan csökkenő népességgel küzd - tudósított a Financial Times.
Az Egyesült Államok Rakétavédelmi Ügynöksége (MDA) hivatalosan is bejelentette, hogy a legutóbb végrehajtott tesztek során sikeresen elfogtak és megsemmisítettek egy levegőből indított, közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát, ami fontos mérföldkő Guam védelmi képességeinek fejlesztésében. A Pentagon által közzétett információk szerint ez az első alkalom, hogy ilyen típusú elfogást hajtottak végre a térségben, ráadásul mindezt az Egyesült Államok egyik legmodernebb légvédelmi rakétarendszerével.
A japán védelmi minisztérium keddi jelentése szerint először észleltek orosz tengeralattjárót a délnyugati Jonaguni, illetve Iriomote sziget közötti vizeken – írja a Reuters.
A Japán Űrügynökség (JAXA) kedden kénytelen volt megszakítani az új Epsilon S rakéta hajtóművének földi tesztelését, miután az a tesztállványon felrobbant és kigyulladt. Az incidens valószínűleg késleltetni fogja az ügynökség új rakétájának első repülését is, amelyet eredetileg március végére terveztek. Mindezek mellett pedig a kudarc hátráltathatja Japán törekvéseit egy saját, megbízható hordozórakéta kifejlesztésére - számolt be a Reuters.
A japán haditengerészet egyik aknaszedő hajója felborult és elsüllyedt az ország délnyugati partjainál, miután tűz ütött ki a fedélzetén. A baleset során egy tengerész eltűnt, egy másik pedig megsérült. A parti őrség és a haditengerészet közös erővel próbálja felderíteni az incidens okait és megtalálni az eltűnt személyt - írta a Kyodo News.
A japán parlament megerősítette Isiba Sigeru miniszterelnöki pozícióját, annak ellenére, hogy pártja elvesztette többségét az októberi előrehozott választásokon. A kormányfő most kisebbségi kormányt vezet, miközben számos bel- és külpolitikai kihívással kell szembenéznie - írja a Reuters.
A japán gazdaság növekedési kilátásai bizonytalanná váltak az októberi adatok tükrében. A szolgáltatási szektor hangulatának romlása és a növekvő cégcsődök száma megkérdőjelezi a központi bank optimizmusát a 2%-os inflációs cél elérésével kapcsolatban – írja a Reuters.
Észak-Korea eddig nem látott képességekkel rendelkező interkontinentális ballisztikus (ICBM) rakétát lőtt ki Japán irányába – számoltak be róla NHK japán portál.
Vasárnap tartották a választásokat Japánban, ahol a szavazópolgároknak a hosszú ideje kormányzó, ámde botrányoktól hangos Liberális Demokrata Pártról (LDP) kellett véleményt mondaniuk. Az előzetes várakozások arról árulkodtak, hogy szorosan, de újra meglehet a többsége az Isiba Sigeru vezette erőknek, ám az eredmények letaglózták Tokiót. Felmerül a kérdés, hogy pontosan hogyan alakulhat át a politikai élet a világ egyik legnagyobb gazdaságában, miután az LDP nem tud partnerével többséget elérni a parlament alsóházában.
A japán kormánykoalíció elvesztette parlamenti többségét a vasárnapi országos választásokon, ami bizonytalanságot okozott a következő kormány összetételét és a világ negyedik legnagyobb gazdaságának kilátásait illetően. A választási eredmények alapján a koalíció 209 képviselői helyet szerzett a parlament alsóházában, ami jelentős csökkenést jelent a korábbi 279 mandátumhoz képest.
Október 27-én tartanak választásokat Japánban, ahol az állampolgárok megerősíthetik a kormánypárt hatalmát, de akár meg is törhetik azt. A megmérettetés gyors egymásutánban a második nagy próbája lesz Isiba Sigerunak, aki csak október 1-jén lépett hivatalba, és első dolga az volt, hogy kiírja az új választásokat. Az elmúlt időszak izgalmasan alakult az országban, ezért az embereknek több kardinális kérdésről is véleményt kell formálniuk.
A japán kormány egyre jobban aggódik a jen árfolyama miatt, miután ismét intenzív gyengülésbe kezdett a deviza. Mindez nyomást helyezhet a feltörekvő piaci valutákra, mint a forint.
Egy japán kutatócsoport friss tanulmánya szerint egyes gombafajok meglepő, már-már tudatosságra emlékeztető képességekkel rendelkezhetnek az őket körülvevő környezet feltérképezésére és az ahhoz való adaptálódásra. A kutatók szerint egy gombafaj viselkedése arra utal, hogy képes lehet felismerni a formákat és ennek megfelelően alakítani a viselkedését, ami új megvilágításba helyezi az intelligenciáról alkotott eddigi tudományos vélekedéseket - közölte a ScienceAlert.
A japán vállalatok körében jelentősen megnőtt a csődök száma az elmúlt hat hónapban, ami 2013 óta a legmagasabb érték. A növekvő költségek, különösen az infláció és a munkaerőhiány, komoly kihívások elé állítják a cégeket. Az építőipar, a feldolgozóipar és a kiskereskedelem a leginkább érintett ágazatok - írta meg a Bloomberg.
A japán kormány elismerte, hogy kisebb módosításokat végeztek el azon a fotón, amelyen az új kabinet tagjai láthatók – írja a BBC.
A francia BPCE bank érdekeltsége lesz a partnere ebben.
A bitcoin történelmi csúcsa közelében áll.
Egyelőre a dollár a nagy vesztese az új elnökség kezdetének.
A Világgazdasági Fórumon értékelték a nagy irányváltást a világ vezető bankárai.
Újra módosultak a határidők.
29-61 százalékkal emelkedik az oktató-kutató kollégák alapbére.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.