Örményország már októberben kész aláírni a felek között már egyeztetett békemegállapodást Azerbajdzsánnal - jelentette ki kedden Nikol Pasinján örmény miniszterelnök a Független Államok Közösségének (FÁK) Moszkvában tartott csúcstalálkozóján.
Nikol Pasinján örmény miniszterelnök az ENSZ Közgyűlése előtti csütörtöki beszédében bejelentette, elérhető távolságba került az ősellenség Azerbajdzsánnal kötendő béke – írja a France24.
Az orosz állami hírügynökség, a TASzSz számolt be arról, amely szerint aláírás kerülhet annak a dokumentumnak a végére, amelyik az örmények és az azeriek közötti békemegállapodást tartalmazza.
Azerbajdzsán és Örményország között az elmúlt években többször is súlyos fegyveres konfliktus alakult ki, ennek az eredménye pedig az lett, hogy a korábban autonóm területként létező Hegyi-Karabahot teljesen bekebelezte az azeri haderő. A felek ezzel még nem állapodtak meg egymással, de úgy tűnik, hogy már ez sincs messze – számolt be a Hürriyet Daily News.
Az előzetes eredmények szerint Azerbajdzsán kormánypártja megőrizte többségét a vasárnapi előrehozott parlamenti választásokon. Ez volt az első szavazás azóta, hogy az ország egy évvel ezelőtt visszafoglalta a szakadár Karabah területét - írja a Reuters
Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök egy a héten adott tévéinterjújában két, vele egy katonai szövetségbe tartozó állam ellen is kikelt. Örményországban válaszul tüntetők tojással dobálták meg Belarusz nagykövetségét, a kazah külügyminisztérium pedig beidézte a fehérorosz nagykövetet – írja a The Kyiv Independent.
Az iszlám világ jelentős része szinte azonnal (vagy viszonylag gyorsan) elítélte Izraelt a Gázai övezet elleni hadművelet miatt, de Azerbajdzsán kakukktojásnak számít. Baku nem tett látványos kirohanásokat, sem hangzatos nyilatkozatokat, miközben síita iszlám többségű országként arra lehetett számítani, hogy egyértelműen állást foglalnak. A kaukázusi hatalomnak viszont minden oka megvan arra, hogy tartózkodjon Jeruzsálem éles elítélésétől, ráadásul most még jobban megerősödhet a szerepe.
32 év szolgálat után kivonultak a jereváni reptérről az orosz katonák – írta meg a Kyiv Independent.
Azerbajdzsán kezdeményezésére Bakuban nemrég összeültek az egykori francia gyarmatbirodalom néhány, Franciaország ellenőrzése alatt maradt kis szigetének függetlenségpárti erői, Ilham Alijev azeri elnök pedig támogatásáról biztosította őket. De miért fontos a kaukázusi ország számára, hogy Franciaország tengerentúli területei elszakadjanak az anyaországtól? A kérdésre a választ az évszázados örmény–azeri konfliktusban találhatjuk meg.
Örményország helyzetét egyre kétségbeejtőbbnek ítélik meg a jereváni politikusok, főleg miután az kaukázusi ország 2020 óta kétszer is vesztesen került ki a szomszédos azeriekkel vívott összecsapásokból. Moszkva korábbi erős szövetségese most új partnereket keres a fegyverkezéséhez – írja az EurasianTimes.
Az Egyesült Államok Örményország és Azerbajdzsán meghívását tervezi a július 9-e és 11-e között tartandó washingtoni NATO-csúcsra – írja a The Kyiv Independent az azeri Turan alapján, amely magukat megnevezni nem kívánó forrásokra hivatkozott.
Franciaország Caesar önjáró tarackokat kíván eladni Örményországnak. Párizs lépése élénk helytelenítést váltott ki Azerbajdzsán és Oroszország irányából is.
Nikol Pasinján örmény miniszterelnök kijelentette, hazája közel áll a békeszerződéshez Azerbajdzsánnal. A kormányfő kijelentése után heves tüntetések kezdődtek a fővárosban, Jerevánban – írja a Reuters. Eközben Örményország és Belarusz között éles diplomáciai pengeváltás alakult ki, miután Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök azt mondta, részt vett a 2020-as hegyi-karabahi háború előkészítésében azeri oldalon.
Örményország kilép a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetéből (KBSzSz vagy CSTO) – jelentette be Nikol Pasinján örmény miniszterelnök.
Ilham Alijev azeri elnök bejelentette, hogy idén szeptemberben kezdik meg a tavaly szeptemberben elfoglalt Hegyi-Karabah fővárosának újratelepítését – írja a Reuters.
Oroszország konzultációra visszahívta örményországi nagykövetét, miután Nikol Pasinján örmény miniszterelnök nem ment el a posztszovjet nemzetközi szervezet, a Független Államok Közösségének (FÁK) csúcstalálkozójára. Az örmény kormányfő még szerdán azt mondta, tudomása van arról, hogy a 2020-as hegyi-karabahi háborúban a Moszkva vezette katonai szövetség, a KBSZSZ két meg nem nevezett tagja is segítséget nyújtott Örményország ellenfelének, Azerbajdzsánnak.
Eloszlatták a kétségeket.
Az értesülések szerint Joe Biden még a héten bejelentheti a lépéseket.
Ukrán nyilatkozatot idéztek.
Kerülniük kell bizonyos útvonalakat.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?
A 2025-ös kilátásokról beszélgettünk.