42,6 százalékkal drágultak az élelmiszerek márciusban az egy évvel korábbihoz képest, viszont a legnagyobb mértékben dráguló termékek ára duplázódott. A Pénzcentrum megnézte, hogy a legújabb KSH inflációs adatok mögött pontosan milyen mértékben drágultak egyes termékek, számos érdekes adat található a listán.
Nem kíméli a drágulás a húsvéti asztal termékeit sem: tavalyhoz képest nőtt a bárány termelői ára, már közel 1500 forint kilogrammonként a csirkemell feldolgozói ára. Emelkedett a tojás ára is, ugyanakkor állítólag a drágulás várhatóan nem veti vissza a keresletet. Nem hagyható figyelmen kívül, hogy az orosz-ukrán háború miatt elszállt a gabona- és az olajnövények ára. Április elejére sem látszott csillapodni a zöldségek és gyümölcsök termelői árának növekedése, az Agrárközgazdasági Intézet adatai alapján drágábban kínálták a Budapesti Nagybani Piacon a belföldi termesztésű paprikát, kígyóuborkát is és a gyökérzöldségeket is.
Bár Indiában rendszeres jelenség a monszuneső, most mégis szokatlanul nagy bajokat idézett elő: a zöldségárak rendkívül megemelkedtek. A szegények számára legérzékenyebb hagymaár 245 százalékos éves inflációt mutat. Az ilyen jelenségek korábban politikai bukásokhoz vezettek, nem véletlen tehát, hogy a miniszterelnök mindent megpróbál bevetni a helyzet normalizálása érdekében. Szerencséjére az újdonsült sztárközgazdász a jegybankja élén helyes irányba tereli a dolgokat és a mai napon kamatot emeltek.
Egyre súlyosabb az eszkaláció.
További erős növekedés várható.
Kivizsgálják a véleményes eseményeket.
Nagy István agrárminiszter a Portfolio Checklist vendége volt.
Hegedüs Éva Gránit-vezér a Portfolio Business podcast vendége volt.
Megjöttek a részletes harmadik negyedéves GDP-adatok.