A tanács strasbourgi közleménye szerint Alain Berset telefonhíváson keresztül eszmecserét folytatott Szalome Zurabisvili georgiai elnökkel és Irakli Kobahidze miniszterelnökkel, és ennek során - "a feszült helyzet és a folyamatos összetűzések ismeretében" - a főtitkár az Európa Tanács aggodalmát fejezte ki
a georgiai társadalom megnövekedett megosztottsága és a holtpontra jutott politikai helyzet miatt.
A főtitkár hangsúlyozta annak fontosságát is, hogy kivizsgálják az október 26-án tartott georgiai parlamenti választásokat követő tüntetések azon eseményeit, amelyek során a bűnüldöző szervek egyes beszámolók szerint túlzott erőszakot alkalmaztak.
Emlékeztetve arra, hogy Georgia az Európa Tanács tagja, Berset felhívta a figyelmet a szervezet szerepére az összes érdekelt féllel való véleménycsere előmozdításában, valamint arra a kötelezettségre, amely az Európa Tanács értékeinek és normáinak tiszteletben tartására vonatkozik, beleértve a szólásszabadság és a békés gyülekezés jogát. Ezen jogok betartása a georgiai nép és az ország stabilitásának érdeke - fogalmazott a főtitkár a közlemény szerint.
Alain Berset kiemelte:
továbbra is támogatja Georgia európai integrációs törekvéseit és demokratikus biztonságának szavatolását.
Kifejezte továbbá, hogy kész párbeszédet folytatni valamennyi érintett partnerrel, beleértve a civil társadalmat is a jelenlegi válság leküzdése érdekében.
Közölték azt is, Alain Berset főtitkár várhatóan hamarosan ellátogat Georgiába.
Egy másik közleményében az Európa Tanács arról tájékoztatott, hogy a 46 tagországot számláló nemzetközi szervezet emberi jogi biztosa, Michael O'Flaherty "komoly aggodalommal követi" azokat a beszámolókat, amelyek szerint a georgiai rendőrség aránytalan erőszakot alkalmazott a túlnyomórészt békés tüntetőkkel, valamint a tüntetésekről tudósító újságírókkal szemben.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images