2024-ben Kína háromszor is nagyszabású hadgyakorlatot rendelt el a Dél-kínai-tenger északi felében található Tajvan körül. Mindegyik alkalommal a haditengerészet és a légierő járművei tucatjával okoztak zavart a sziget térségében, de a felek ennél nagyobb lépéseket nem tettek a háború irányába. Azt az egész világ találgatja, hogy mikor jöhet el az a pillanat, amikor Peking ténylegesen rászánja magát az offenzívára, hamarosan több dolog is megváltozik a világpolitikában, ami befolyásolhatja a keleti nagyhatalom döntését.
A világ legnagyobb parti őrségi hajójaként számon tartott „Szörnyeteg” az elmúlt években a Dél-kínai-tenger legfeszültebb területének számító Scarborough-zátonyhoz érkezett – közölte a Free Radio Asia.
Peking hadihajók és vadászgépek tucatjait indította meg a héten Tajvan irányába, amellyel a keleti nagyhatalom egyértelműen jelezte, hogy a nem hátrál meg a regionális nagyhatalmi ambícióitól. A célzás nemcsak a szigetnek szólt, hanem az Egyesült Államok más távol-keleti szövetségeseinek is – közölte a Wall Street Journal.
Ha elrettentő erejét a NATO a jelenlegi szinten akarja tartani, akkor a tagállamoktól elvárt 2 százalékos GDP-arányos védelmi költségvetési hozzájárulás nem lesz elég - hívta fel a figyelmet Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a tagországok külügyminisztereinek kétnapos tanácskozását lezáró brüsszeli sajtótájékoztatóján.
Az Egyesült Államok és Kína között egyre kiélezettebbé válik a versenyfutás az indo-csendes-óceáni térségben, ahol a feltörekvő keleti nagyhatalom egyre nagyobb befolyásra tesz szert. Washington nem hagyná ezt, a cél érdekében pedig a legnagyobb repülőgép-hordozókat is hajlandó bevetni – írja a Naval News.
A Fülöp-szigetek elnöke, ifjabb Ferdinand Marcos aggodalmát fejezte ki egy orosz tengeralattjáró jelenléte miatt, amelyet a Dél-kínai-tenger Fülöp-szigetekhez tartozó részén észleltek – írja a Reuters.
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma jóváhagyta az F-16-os vadászgépek alkatrészeinek és radarjainak eladását Tajvannak 385 millió dollár értékben. A döntés egy nappal azelőtt született, hogy Lai Csing-te tajvani elnök csendes-óceáni útra indul. Az üzlet része Washington azon törekvésének, hogy támogassa Tajvan önvédelmi képességeit, annak ellenére, hogy nincs hivatalos diplomáciai kapcsolat a két fél között.
A Koreantimes beszámolt arról, hogy november 29-én reggel hirtelen megjelent öt kínai és hat orosz katonai repülőgép Dél-Korea légvédelmi azonosító zónájába (KADIZ).
Brit vezetéssel tíz észak-európai NATO-tagország tartott közös hadgyakorlatot Lettországban.
Több felvétel is megjelent a közösségi médiában, melyeken az látható, amint felrobban egy felüljáró Észtország északi részében, a főváros külvárosában. Az építményt állítólag az észt és a brit fegyveres erők repítették levegőbe.
Repülési gyakorlatot tartott az orosz légierő két Tu-95MSz típusú stratégiai bombázóval a Barents-tenger fölött – jelentette be az orosz védelmi minisztérium.
Tajvan körül évek óta növekszik Kína katonai tevékenysége, ráadásul Peking egyre bátrabban hajt vére gyanús hadgyakorlatokat a Dél-kínai-tenger északi részében. Az amerikai légierő indo-csendes-óceáni parancsnoksága most beszámolt arról, hogy pontosan mekkorát nőtt a keleti nagyhatalom aktivitása a feszült térségben.
Az amerikai légierő azt tervezi, hogy Európába küldi a stratégiai bombázókból álló legújabb különítményét, hogy a NATO-szövetségesekkel közösen hajtsanak végre gyakorlatokat – számolt be a Defense News.
Az Egyesült Államok, Dél-Korea és Japán közös légi hadgyakorlatot tartott vasárnap Északkelet-Ázsiában, válaszul Észak-Korea legújabb nukleáris ballisztikus rakétatesztjére. A gyakorlaton egy amerikai B-1B bombázó és több vadászrepülőgép vett részt, demonstrálva a szövetségesek elkötelezettségét a régió biztonsága mellett - számolt be a Newsweek.
Észak-Korea az amerikai elnökválasztás napján, kedd reggel újabb teszteket hajtott végre több, rövid hatótávolságú ballisztikus rakétával, amelyeket az ország nyugati feléből a Japán-tenger felé indított el – közölte kedden a dél-koreai hadsereg vezérkara.
Megkezdte hétfőn első közös haditengerészeti gyakorlatát Indonézia és Oroszország.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Alaposan átkutatták.
Átértékelődnek a mesterséges intelligencia befektetéseik.
A geopolitikai kockázatok viszont a háttérbe szorultak.
Fontos gazdasági döntésekre készülünk.
Tanultunk egyáltalán valamit 2008-ból?
Jelentős kifizetések várhatók.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.