Azoknak, akiknek tavasszal-nyáron van az éves gázóra leolvasása, és átalány szerint fizetnek az átlagfogyasztás felett, évente jöhetnek a durva gázszámlák a kora nyári hónapokban, mivel addigra már elfogyott az éves kedvezményes keretük, így beüt náluk a 7,5-szeres piaci gázár – mutatta be egy friss ábragyűjteményben az MVM.
Évente egyszer a gázszolgáltatónak kötelessége leolvasnia a fogyasztásmérőt. Sok felhasználónál ez épp a jelenlegi napokra esik, és a mostani - sokszor már részben piaci - rezsiárak fényében érdemes nagyon figyelni arra, mikor érkezik a házhoz a leolvasó.
Számos lehetősége van a fűtés korszerűsítésére annak, aki több mint tízmillió forintot is hajlandó áldozni a havi rezsiköltség akár nullára faragására, azonban, ha életszerűbb keretek között gondolkodunk, akkor a lehetőségek is szűkülnek, aminek nem a kínálat, hanem a fizetőképes kereslet hiánya mellett, a szakemberhiány és a meglévő infrastruktúra korlátai is gátat szabhatnak.
Még akkor is csak 2,5 hónapra elegendő gáztartaléka lenne Németországnak, ha novemberre a mostani 78%-ról 95%-ra fel tudná tölteni a gáztárolóit, de utóbbi célt gyakorlatilag lehetetlen elérni, így a tél második felében a gázválság nagyrészt azon múlik, hogy az oroszok mennyi gázt küldenek Németországba – rajzolódik ki a Portfolio kalkulációiból és a német Szövetségi Hálózati Ügynökség vezetőjének friss nyilatkozataiból. Sőt, Klaus Müller arra is figyelmeztet, hogy több évig tartó súlyos kihívások látszanak, azaz nem is a most következő tél lesz a leghúzósabb a gázpiacon.
Augusztus elsejétől új tarifák mellett fizetik a gáz- és áramárat a lakossági fogyasztók, miután a kormány döntött a rezsicsökkentési szabályok módosításáról. Németh Szilárd rezsibiztos bejelentésével párhuzamosan megjelentek a közlönyben a rendeletek, valamint tájékoztatót adott ki az MVM is. Ez alapján már lehet számításokat végezni, hogy egy-egy fogyasztó rezsiszámlája hogyan változik és a számla végösszegét befolyásolja-e az elszámolás módja. Az elszámolás módjára (éves, havi, átalány) vonatkozó kérdés rengeteg lakossági fogyasztót érint. Cikkünkben bemutatjuk, hogy a havi tényleges fogyasztás alapján elszámolók a téli hónapokban sokszor és könnyedén kerülhetnek például 144 köbméteres havi határ fölé (hiszen értelemszerűen ekkor fűtünk és használjuk a gázt a legnagyobb mennyiségben), ami mellett belépne a magasabb piaci ár, azonban a szabályozó hatóság erre az esetre is felkészült, egy új kedvezmény alkalmazásával.
Bár az asztalon van az orosz energia import embargó alá vonása, de jelenleg nem ez tűnik a tanácsosnak, mert nem fenntartható az olaj-, gáz- és szénszállítások leállítása – gyakorlatilag ezt jelezte egy hétfői nyilatkozatában a német pénzügyminiszter.
Miután a januári fizetési határidőt átmenetileg elmulasztotta a moldovai gázszolgáltató a Gazprom felé, kénytelen volt szükségállapotot hirdetni az ország vezetése, most pedig a szolgáltató olyan javaslattal állt elő, hogy átlagosan 45%-kal meg kellene emelni a végfelhasználói gázárakat.
Hírfolyamunk az ukrajnai háborúról percről percre.
Egy rakéta-hajtóanyagot gyártó vegyi üzemet is ukrán támadás ért.
Hogy működik pontosan a mobiltankolás? Mutatjuk!
Interjú Szabados Richárd államtitkárral.
Az Igazságügyi Minisztérium perre mehet az Európai Bizottsággal.
Kisebb kamatvágás jöhet jövőre, mint amire eddig számítani lehetett.
Meddig nőhet még?
Kik kísérték el a politikust?
Az IO Partners szakértőivel beszélgettünk.