Péntek hajnalban érkeznek a Mol friss negyedéves számai: az elemzői várakozások alapján 2024 harmadik negyedéve kiegyensúlyozottan alakulhatott az olajcég számára, a feldolgozás-kereskedelem (Downstream) és a kutatás-termelés (Upstream) üzletágak is jól szerepelhettek a némiképp romló iparági környezetben, önmagához képest a legerősebb teljesítményt azonban a fogyasztói szolgáltatások generálhatták, itt akár új rekorderedmény is születhetett.
Az idei első kilenc hónapban 309 milliárd rubeles, mintegy 3,2 milliárd dolláros vesztesége keletkezett az orosz Gazprom gázipari óriásnak a leányvállalatok nélküli orosz számviteli szabályok szerint, ami komoly negatív változás a tavalyi első kilenchavi 446 milliárd rubeles nyereséghez képest - derült ki további részletek ismertetése nélkül a cég ma közzétett számaiból.
Egyre feljebb és feljebb kúszik a földgáz ára a kontinensen, holott az ősz egyelőre enyhe és a gáztárolók is rendkívül magas szinten vágtak neki a fűtési szezonnak. Akkor mégis mi okozza a folyamatos drágulást, és minek kéne történnie ahhoz, hogy csökkenni kezdjen a földgáz ára?
Egy esetleges gázárcsökkentés lehetőségét is célként megjelölve az MVM egy átfogó kutatást indított a lakossági gázfogyasztási szokások feltérképezésére. A szolgáltató szerint az elsődleges cél az, hogy megértsék a fogyasztói szokásokat is.
Lidérces emlékké halványodott az orosz-ukrán háború okozta energiaválság és a grafikonokat átszabó gázárak réme: sikeres orosz leválás és enyhe időjárás, valamint a tárolói töltöttségek is rendkívül magasan állnak, elvileg minden a legnagyobb rendben kéne, hogy legyen. De akkor mégis miért ugrott már közel egy éve nem látott szintre a földgáz ára, miért ralizik az árfolyam és hova vezet mindez? Ami talán a legfontosabb: mi a helyzet Magyarországon, van elég földgázunk a télre?
Magyarországon volt az egyik legdrágább a nem-lakossági szereplőknek a villamos energia egész Európában az idei első félévben a különböző fogyasztási sávokban – derült ki a Portfolio vizsgálatából. Erről a témáról is szó lesz a holnapi Energy Investment Forum konferenciánkon, amelyre itt még lehet regisztrálni.
Magyarországon volt az egyik legdrágább a nem-lakossági szereplőknek a földgáz egész Európában az idei első félévben a különböző fogyasztási sávokban – derült ki a Portfolio vizsgálatából. Erről a témáról is szó lesz a holnapi Energy Investment Forum konferenciánkon, amelyre itt még lehet regisztrálni.
Nagy nevek tömegével, és erős szakmai programmal készülünk az október 10-i Portfolio Energy Investment Forum 2024 című konferenciánkra, amely során összesen hat szekcióban, mintegy ötven előadóval és panelbeszélgetés résztvevővel járjuk körbe az energetikai szektor rengeteg fontos kérdését. Még nem késő regisztrálni a rendezvényünkre, amelynek programja itt érhető el az összes aktuális információval. Jöjjön el Ön is, és találkozzon az energetikai szakma legfontosabb döntéshozóival!
Még a tél előtt üzembe helyeznek két úszó terminált cseppfolyósított földgáz (LNG) fogadására Alsó-Szászország partjainál, Stadéban és Wilhelmshavenben - jelentette be a szövetségi üzemeltető társaság, a Deutsche Energy Terminal (DET) szóvivője vasárnap. A projektek indulását még az első félévre lehetett várni, de szállítási problémák adódtak, így a következő hetekben indulnak majd el, amikor a német föld alatti gáztárolók töltöttsége 96%-os, ami az éves német gázfogyasztás 27%-a. A gázellátás biztonságáról és gázbeszerzési stratégiákról is szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelyre még nem késő itt jelentkezni.
Az utóbbi időszakban ismét adathalász csalók által küldött hamis online földgázszámla-értesítőket kaptak az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. ügyfelei, ezért nagyon figyelmesen meg kell nézni a számlaértesítőket, főleg a küldő email címét és a helyesírást, mert ezekből már sejteni lehet, hogy csalási kísérletről van szó – adta ki a figyelmeztetést az ország teljes lakosságát ellátó egyetemes gázszolgáltató. Aki belefut ilyen csalási kísérletbe, az küldje el a levelet az MVM adathalászati bejelentésekre létrehozott email címére (adathalasz@mvm.hu), vagy hívja fel az alábbi számok egyikét; a gyanúra okot adó jelekről pedig további információkat talál a külön erre a célra létrehozott tájékoztató weboldalon (https://www.mvmnext.hu/Adathalaszat).
A Portfolio megbízható információi szerint Magyarország továbbra is az ukrajnai tranziton keresztül vesz évi 1 milliárd köbméter orosz gázt, így egy friss kormányzati jelzéssel ellentétben igenis érintene minket, igaz áttételesen, ha év végével leállna az ukrajnai szállítás. Az áttételességet úgy kell érteni, hogy ezt a gázt már jó ideje például Szlovákiában, Ausztriában, Csehországban adja el az állami MVM, így ez nem érkezik be hazánkba; és részben éppen ezért sodorná bajba északi és nyugati szomszédainkat az, ha az ukrán gáztranzit leállna az újév kezdetétől. A régió gázellátási kilátásairól és a gázárakról is szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelyről további részletek itt érhetők el.
A gázpiaci rezsicsökkentés keretében „a lakossági végfelhasználói árak nem változnak” októbertől sem, de ennek érdekében a háttérben módosul néhány technikai paraméter és keretszabály – derült ki az Energiaügyi Minisztérium által ma társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezetből.
Az emelkedő világpiaci árak és a gyengébb rubel miatt harmadával nőtt az orosz olaj- és gázipari vállalatok bevétele az év első felében – derült ki a FinExpertiza könyvvizsgáló és tanácsadó cégek hálózata által készített tanulmányból. Emellett az is lényeges, hogy az feldolgozóipari ágazatok is nagy forgalomnövekedést értek el az erősödő belföldi keresletnek köszönhetően.
Ahogy minden évszaknak megvan a saját szépsége, ugyanúgy a nyárnak és a télnek is megvan a saját energia-ipari érdekessége. Az idei nyár volt 1901 óta a legmelegebb, sok napsütéssel, és sok érdekességgel. Ebből adódik a kérdés: milyen energia meglepetés vár ránk ezen a télen?
Nagy nevekkel, nagyon erős szakmai programmal készülünk az október 10-i Portfolio Energy Investment Forum 2024 című konferenciánkra, amely során összesen hat szekcióban, mintegy ötven előadóval és panelbeszélgetés résztvevővel járjuk körbe az energetikai szektor rengeteg fontos kérdését. Érdemes most regisztrálni a rendezvényünkre, amelynek részletes programját folyamatosan frissítjük az oldalunkon.
Egyre nagyobb a bizonytalanság az európai földgáz piacán, rendkívül széles kilengések mentén alakulnak az árak, az idei lokális mélypont óta már több, mint 40 százalékkal került feljebb a jegyzés a holland gáztőzsdén. Friss elemzést közölt nemrég az UBS, a svájci befektetési bank emelte a gázárra vonatkozó várakozását - de mégis melyik tényezők alakíthatják az elkövetkező hónapokban és években a földgáz árát?
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Hatalmas a nemzetközi feszültség.
A dollárral szemben. De az euró ellenében is gyengélkedik.
Trumppal új világ jöhet.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?