Három nap alatt, péntek reggelig, 17%-kal zuhant az Európában irányadó holland TTF-en a gázár, amelyben jelentős szerepe lehet annak, hogy előtte történelmi csúcsra ugrott a spekulatív nettó gázvételi pozíciók darabszáma, amelyek egy részét a jelek szerint hirtelen zárni kezdték a befektetők. Elképzelhető, hogy ezt szándékosan akarták elérni vezető európai döntéshozók, ezért meglebegtették a sajtóban, hogy visszatérhet a gázársapka Európában, illetve lazíthatják a kötelező gáztároló feltöltési célokat. Utóbbira építve sok spekulatív szereplő halmozhatott fel pozíciókat, tudva, hogy a tagállamoknak bármi áron el kell érni a célokat, most azonban ez a hit meginoghatott, elindítva a pozíció zárási hullámot. Ezt akár fel is erősítheti a meginduló amerikai-orosz tárgyalás az ukrajnai békéről. Pénteken reggel 50 euró/megawattóra alá bukott a gázár, de ez még mindig nagyon magas, a 2010-2020 közötti évtized átlagának a 2,5-szerese.
Újabb részletek kerültek napvilágra arról az uniós tagállami kezdeményezésről, amely a gáztárolók időközi feltöltési céljainak felülvizsgálatát szorgalmazza. A mai EU-s tanácskozáson több ország azt javasolta, hogy a kötelező előírások helyett önkéntes alapon határozhassák meg a tárolóik időközi feltöltési céljait. Németország, Franciaország és Hollandia attól tart, hogy a jelenlegi szabályok túlfeszítik a piacot. A Bizottság azonban egyelőre kitart amellett, hogy a mostani szabályok elegendő mozgásteret biztosítanak, és akár további két évvel is meghosszabbítaná azokat.
Ukrajna újabb 10%-al növeli gázimportját, ami így már napi 25 millió köbmétert jelent - derül ki az ukrajnai rendszerüzemeltető adataiból. Az emelés nem előzmény nélküli, hiszen február eleje óta fokozatosan növeli a behozatalát, és mostanra már közel tízszeresét importálja az ország a kezdeti mennyiségekhez képest.
"Nincs napirenden" az uniós gázárplafon bevezetése – jelezte egy névtelen uniós tisztviselő a Politico-nak azután, hogy tegnap a Financial Times megszellőztette a potenciális tervet és a szakmai szervezetek aggályairól szóló levelet is. Közben a Reuters arról értesült, hogy ma az uniós tagállamok tárgyalni fognak a kötelező gáztároló feltöltési célok esetleges lazításáról, és a keretrendszer kinyújtásáról. Ez a tegnapi és ma reggeli esés után a gázárak további markáns csökkenését is elindíthatja, ha azt látják a piaci szereplők, hogy nem kell a tagállamoknak bizonyos hónapokra előre meghatározott szintekre "bármi áron" feltölteniük a tárolóikat, hanem a célok csak önkéntes jellegűek lennének.
Ukrajna gázkészlete vészesen csökken, a tárolók már csak a 9%-os szintet tartják. Az ország kénytelen a hiányt az Európai Unióból - főként Magyarországról és Szlovákiából - érkező fokozott gázimporttal pótolni, ám a megnövekedett fogyasztás tovább súlyosbítja a helyzetet. A támadások az ukrán gázinfrastruktúrát is érintik, így a kemény téli körülmények között az energiaellátás biztosítása komoly kihívást jelent - írta meg a Reuters.
Az orosz támadások súlyos károkat okoztak az ukrán földgáziparban, veszélyeztetve az ország energiaellátását. A keddi rakétatámadás során megrongálódtak a Poltava régióban található gázkitermelő létesítmények, ami további nehézségeket okoz Ukrajna számára a téli gázellátás biztosításában.
Megállíthatatlanul drágul a földgáz Európában, az elmúlt egy évben óta közel 130 százalékkal került feljebb a jegyzés a holland TTF gáztőzsdén. Az áremelkedés hátterében több ok is meghúzódik.
Miután kritikusan alacsony szintre esett az ukrajnai gáztárolók töltöttsége és célzott orosz támadások érték az ukrajnai tárolók és kitermelési egységek környékét, hirtelen felpörgött a napokban Ukrajna gázimportja Magyarország és Szlovákia felől. Ez vasárnap 7,1 millió köbméter lehet Magyarország, illetve 7,3 millió köbméter Szlovákia továbbá 1,8 millió köbméter Lengyelország felől - mutat rá rövid körképében a Reuters. Cikkünk korábbi verziójában tévesen írtuk az FGSZ magyar rendszerüzemeltető adatai alapján azt, hogy napi 18-19 millió köbméterre ugrott volna a fizikai gázáramlás Ukrajna felé Beregdarócnál, a hírügynökség száma a helyes.
Megállíthatatlanul drágul a földgáz Európában, tavaly szeptember óta több, mint 70 százalékkal került feljebb a jegyzés a holland TTF gáztőzsdén. Az áremelkedés hátterében több ok is meghúzódik, a helyzet ráadásul odáig fajult, hogy az európai energiatermelők alternatív megoldásokra kényszerülnek, ezek viszont más területen üthetnek majd vissza.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) közzétette a 2025/2026-os tárolói évre szóló földgáztárolási díjak mértékét, amelyek április elsejétől érvényesek. A díjak összességében 11%-kal csökkentek, de egy bizonyos tétel ennek ellenére nőtt az előző évhez képest.
Az Európai Unió tagállamai éppen, hogy teljesítették a február elsejére együttesen előírt kötelező minimális gáztárolási célt, de a Portfolio vizsgálata alapján három tagállam alulteljesítette azt, és egy negyedik csak hajszálnyira haladta meg. Magyarország az uniós rendeletből adódó könnyítéssel együtt bőven teljesítette a kötelező minimális célt, igaz az ellátásbiztonságra törekvés is ezt tette szükségessé. Egy szokatlan jelenség - a nyári határidős gázárak magasabbak a téli áraknál - azonban Európa-szerte nehezíti a gáztárolók feltöltési folyamatát, és ez ősztől kezdve akár még ellátásbiztonsági kockázatokat is magával hozhat.
Új, másfél éves csúcsra ugrott a földgáz ára a holland TTF gáztőzsdén. Eközben a 2025 nyári határidős jegyzések közel 6 eurós prémiumot mutatnak a 2025/26-os téli szállításokhoz képest – pedig a szezonális mintázatok alapján ennek éppen fordítva kellene lennie. Eközben az Európai Unió gáztárolói március végére a teljes kapacitás 36%-ára csökkenhetnek. Noha az EU kötelező betárolási szabályozása az ellátásbiztonságot hivatott biztosítani, a piac éppen ezért kényszervásárlásokra számít a tagállamok részéről, ami spekulatív mozgásokat eredményez a gázpiacon. A kereskedők a magas árakon történő beszerzést kockázatosnak láthatják, ami kezelési intézkedések hiányában akár ellátásbiztonsági problémákhoz is vezethet.
Február végéig megszülethetnek az utolsó támogatói döntések is a január 15-én lezárt Napenergia Plusz Programban (NPP) – jelezte pénteken az Energiaügyi Minisztérium annak kapcsán, hogy ma tartotta első ülését az Energia-veszélyhelyzeti Operatív Törzs Lantos Csaba energiaügyi miniszter vezetésével.
Az Európai Unió tervei szerint legalább egy évvel meghosszabbítják a gáztárolók feltöltési kötelezettségére vonatkozó szabályozást, amely 2025 decemberében lejár - tudta meg a Reuters. Az előírások célja, hogy pufferként szolgáljanak az ellátásbiztonsági kockázatok kezelésére, amit az orosz-ukrán háború következményeként fellépő energiaellátási problémákra válaszul írtak elő.
Németország vizsgálja annak lehetőségét, hogy pénzügyi támogatást nyújtson a földgáz tárolók feltöltésére a következő betárolási időszakra, miután a nyári határidős kontraktusok ára rekord méretű, 4 euró körüli, prémiumot ért el a jövő téli kontraktusokkal szemben. Támogatás nélkül ez a helyzet érthető okok miatt visszatartaná a kereskedőket attól, hogy elkezdjék feltölteni a gáztárolókat, hiszen drágábban tárolnának be, mint amennyiért várhatóan értékesíteni tudják a gázt, kellő mértékű gáztárolói feltöltöttség nélkül viszont jövő télen ellátásbiztonsági kockázatok lépnének fel. Ezt a kockázatot védené tehát ki a németeknél meglebegtetett támogatási program.
Bár az elmúlt napokban láthattunk egy kisebb megnyugvást az európai gázpiacon, ma azonban ismét felpattant a jegyzés a holland TTF gáztőzsdén, a hirtelen kitört pánik mögött több ok is meghúzódik.
Létfontosságú támogatást veszíthet el a háború sújtotta ország.
Gyakorlati, hasznos, érthető
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.