Bár a szlovák miniszterelnök drasztikus gázpiaci hatásokat vázolt újévi videójában amiatt, hogy leállt Ukrajnán keresztül az orosz gáztranzit, ez - amint várható volt - az ellátásbiztonság terén teljesen elmaradt, az árak tekintetében viszont van hatása, részben a hideg idő miatt is. A Portfolio rövid gázpiaci vizsgálata alapján az látszik, hogy a régiós országok rugalmasan alkalmazkodtak a kieső gázmennyiséghez, részben felpörgették a gáztárolói felhasználást, részben megnövelték a szomszédos országok felől a gázimportot. Magyarország egyelőre a gázforgalom tekintetében a legkevésbé érintett országok között van.
A szlovák gazdasági minisztérium szilveszter délutánján kiadott közleménye szerint Szlovákia felkészült arra az esetre, hogy megszűnik január 1-től Ukrajnán át az orosz gáztranzit, mert vannak nyugati irányból alternatív gázbeszerzési források, igaz azok drágábbak lehetnek. A közlemény azután érkezett, hogy néhány napja még elkeseredett küzdelmet indított Robert Ficó szlovák miniszterelnök az ukrajnai tranzit fenntartásáért és durva szócsatába keveredett Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is, de ezek szerint nincs igazán komoly ellátásbiztonsági veszély Szlovákiában.
Az Európai Unió gáztárolói az elmúlt három év leggyorsabb ütemében ürülnek, ami aggodalomra ad okot az energiaellátás biztonsága és a jövő évi árak tekintetében. A hidegebb időjárás és a csökkenő tengeri import miatt a kontinens fokozottan támaszkodik a tárolt gázkészletekre - számolt be a Financial Times.
A német parlament alsóháza elfogadta azt a törvénymódosítást, amely 2025. január 1-jétől megszünteti a külföldi országokra kivetett gáztárolási díjat a németországi határpontokon és virtuális kereskedelmi csomópontokon. Ezzel a lépéssel a szomszédos országok, különösen Ausztria, Csehország és Szlovákia mentesülnek egy jelentős költségtől, ami elősegíti az orosz gázról való leválásukat - írta meg a Bloomberg.
Ma több mint 3 százalékkal került lejjebb a földgáz határidős jegyzése a holland gáztőzsdén, a meredek esés hátterében több ok is meghúzódik, mind a keresleti, mind a kíálati oldalon.
Az Európai Tanács Főtitkárságának kiszivárgott jelentése szerint az idei télen az EU energiaellátása biztonságban van, köszönhetően a magas szintről induló gázkészleteknek és annak, hogy az ukrán-orosz gáztranzit kiesésével jelentkező 14 milliárd köbméter gázmenyiséget alternatív forrásokból pótolni lehet. Ugyanakkor a dokumentum hangsúlyozza, hogy az LNG-készletekért folyó verseny és a hideg időjárás miatt gyorsabban csökkenő tárolói kapacitás az önkéntes keresletcsökkentést is szükségessé teszi – olvasható a Context által közzétett uniós dokumentumban.
Jogszabály lehet abból a német kormányzati tervből a parlamentben, hogy januártól eltöröljék a nagyon magas gáztárolói díjat a külföldi szereplőknek – jelezte a német gazdasági minisztérium egyik illetékese csütörtökön a Reutersnek. Ez, ha bekövetkezik, lényeges anyagi segítség lenne a kelet-közép-európai régió országainak az orosz gázról leválásban.
Az elmúlt 13 év második leggyorsabb ütemében apadt a gázév kezdetétől mostanáig a magyarországi föld alatti gáztárolók töltöttsége, 13,5%-ponttal, ami a tartósabban hideg idő következménye, hiszen 2011 óta az idei november volt a leghidegebb – figyelt fel a fejleményre a Portfolio. A gáztárolók szokatlanul gyors apadása nemcsak magyar jelenség, összeurópai szinten is 2016 óta nem volt olyan gyors töltöttség apadás októbertől november végéig, mint idén.
Meghatározták az európai gáztárolók jövő évi feltöltési célértékeit - közölte az Energiaügyi Minisztérium. Az ukrán gáztranzit körüli bizonytalanságok miatt a téli és tavaszi célértékek Magyarország esetében is magasabbak az ideieknél.
Az európai energiapiac újabb kihívásokkal néz szembe, miközben a kontinens még mindig küzd a két évvel ezelőtti energiaválság következményeivel. A gáztartalékok gyors kimerülése és az orosz ellátás bizonytalansága ismét feszültté teszi a helyzetet, ami az árak emelkedésében és a gazdasági nehézségek fokozódásában mutatkozik meg - számolt be a Bloomberg.
Az, hogy az Egyesült Államok tegnap este szankciós listára tette a Gazprombankot, amely orosz banknak a régiós országok kifizetik a gázszámláikat, "akár komoly nehézségeket is okozhat ebben a térségben" – jelezte az isztambuli energetikai fórum keretében a régiós szakminiszterekkel való egyeztetés után Szijjártó Péter egy újabb Facebook-posztban. A magyar külgazdasági és külügyminiszter egyúttal nyugtatott is, hogy fél évre elegendő gáz van a magyar föld alatti tárolókban és az MVM-nek egyébként is csak egy hónap múlva kell kifizetnie a következő gázszámlát az orosz bank felé.
Órákkal azután, hogy a Gazprom bejelentette: szombat reggeltől leállítja Ausztria felé a gázszállítást az OMV-vel való vitája miatt, rendkívüli sajtótájékoztatót tartott Kerl Nehammer osztrák kancellár. Ennek keretében összességében nyugtatta az osztrák közvéleményt, hogy van elég gáz, nem marad fűtetlenül egyetlen lakás sem, és régóta készült már az ország erre a helyzetre.
Meghaladja a november 1-re előírt 90%-os töltöttségi célt a magyar föld alatti gáztárolók együttes töltöttsége, így február, május, július és szeptember után ezt a célt is sikeresen kipipálta az ország – hívta fel a figyelmet pénteki közleményében az Energiaügyi Minisztérium. A tárca az elmúlt hetek szokatlanul enyhe időjárása nyomán arra is felhívja a figyelmet, hogy az egész éves földgázfogyasztás 8 milliárd köbméter alatt maradhat a várakozások szerint, ami azt jelenti, hogy jelentősen kevesebb energiahordozót használ el az ország, mint akárcsak néhány évvel ezelőtt.
Egyre feljebb és feljebb kúszik a földgáz ára a kontinensen, holott az ősz egyelőre enyhe és a gáztárolók is rendkívül magas szinten vágtak neki a fűtési szezonnak. Akkor mégis mi okozza a folyamatos drágulást, és minek kéne történnie ahhoz, hogy csökkenni kezdjen a földgáz ára?
Első ránézésre minden rendben van az európai gázpiacon: szinte történelmi csúcson a tárolói töltöttségek, egyre alacsonyabb a lakossági kereslet és az ipari felhasználás is a vártnál gyengébben alakul. A földgáz ára mégis több, mint 30 százalékot ugrott már idén, és egyre reálisabbnak tűnik az a forgatókönyv, amely alapján további száguldás jöhet az árban. De mégis mely tényezők hatására emelkedhet még tovább a gázár?
Még a tél előtt üzembe helyeznek két úszó terminált cseppfolyósított földgáz (LNG) fogadására Alsó-Szászország partjainál, Stadéban és Wilhelmshavenben - jelentette be a szövetségi üzemeltető társaság, a Deutsche Energy Terminal (DET) szóvivője vasárnap. A projektek indulását még az első félévre lehetett várni, de szállítási problémák adódtak, így a következő hetekben indulnak majd el, amikor a német föld alatti gáztárolók töltöttsége 96%-os, ami az éves német gázfogyasztás 27%-a. A gázellátás biztonságáról és gázbeszerzési stratégiákról is szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelyre még nem késő itt jelentkezni.
Donald Trump lépéseire figyelnek a befektetők.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Egy friss felmérés szerint a lakosság egyötöde elmenne, ha megnyitnák a határokat.
Jól bírják a feltörekvő devizák az első Trump-döntéseket.
Applikációval fog majd működni.
Nem ez a jelölt első botránya.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.