Európának akár 250 extra LNG-szállítmányra is szüksége lehet idén a gáztárolók feltöltéséhez, ami minimum 11 milliárd dolláros többletköltséget jelenthet. Ukrajna további 30 szállítmányt igényelhet a saját készletei feltöltéséhez - írja a Reuters.
Úgy tűnik, hogy közelednek az álláspontok az uniós döntéshozók és a tagállamok között arról, miként módosuljon a földgáztárolókra vonatkozó kötelező uniós feltöltési szabályozás. Most egy újabb javaslat került az asztalra, amely nagyobb rugalmasságot biztosítana a tagországoknak a köztes felöltési előírásokban is - írja a Montel.
Az Európai Unió egy új javaslatot mérlegel, amely Ukrajna nagyméretű földalatti gáztároló kapacitásának kihasználásával enyhítené a Szlovákiával fennálló gáztranzitvitát – jelentette a Politico uniós tisztviselőkre hivatkozva. A terv célja, hogy kárpótolja Pozsonyt az Ukrajna és Oroszország között januárban megszűnt tranzitmegállapodás miatt kiesett, évi akár 500 millió euróra rúgó bevételért.
Németország és Franciaország vezetésével egyes uniós tagállamok azt szeretnék elérni, hogy az Európai Unió enyhítsen a földgáztárolók feltöltésére vonatkozó szigorú előírásain. Ez a téma más sokszor felmerült, mivel az uniós államok szerint a jelenlegi szabályok hozzájárulhatnak a földgázpiaci ártüskékhez, ami jelentős kihatássál van az áramárakra is.
Az európai földgáz ára drámai mozgásokat produkált az elmúlt időszakban, amelynek hátteréről tegnap részletesen írtunk elemzésünkben. A zuhanás (majd később emelkedés) mögött fundamentális és technikai tényezők egyaránt állnak. A piaci bizonytalanság és az abból adódó ármozgások remek terepet szolgálnak a kereskedőknek. Ezt támasztja alá az Intercontinental Exchange (ICE) frissen közzétett adata is: a gáztőzsdén rendkívül magas a kereskedési aktivitás, hiszen a határidős és opciós ügyletek száma történelmi csúcsot ért el februárban. Eközben az Európai Bizottság a jövő héten javaslatot tehet az EU-s gáztárolási kötelezettségek meghosszabbítására, de a tagállamok valószínűleg könnyítéseket kérnek a határidők és a tárolási mennyiségek tekintetében.
A német gázhálózat-üzemeltető, a Trading Hub Europe (THE), valamint az iparág szereplői és a német kormány tárgyalásokat folytatnak az uniós gáztárolási szabályok enyhítéséről. A kötelező 90%-os tárolási célérték 80%-ra csökkentése is terítéken lehet. Ezzel párhuzamosan a német Uniper közüzemi vállalat bejelentette, hogy 2025 első negyedévében 2,6 milliárd eurót törleszt a német kormánynak az energiaválság idején kapott állami támogatás részeként - írta meg a Reuters.
A Reuters által megtekintett uniós dokumentumtervezet szerint az Európai Bizottság a kötelező gáztárolói rendelet célértékeinek meghatározásakor rugalmasabb határidőket vagy töltési szinteket fog kidolgozni az uniós országok számára, amit várhatóan a jövő héten tesz közzé. Ez kedvező hír, mivel úgy tűnik, hogy eredményt hozott a tagállami nyomás, miután az előző héten még elzárkózott Brüsszel a szabályok módosításától. A változtatás elsődleges célja a gáztőzsdén kialakult spekuláció mérséklése, amely az elmúlt időszakban jelentős hatást gyakorolt a földgáz árára.
Még egy évvel, 2026. tavaszáig, kinyújtotta a kormány a 2022-es gázválság során sebtében, nagyon drágán beszerzett különleges földgázkészlet megtartásának határidejét, hogy pénzügyileg ne (egyszerre) kelljen realizálni a rajta elszenvedett hatalmas veszteséget – derült ki a legfrissebb Magyar Közlönyben megjelent egyik kormányrendeletből. Elképzelhető azonban, hogy ennél hamarabb is elkezdi felhasználni a kormány a különleges készletet, mert a friss rendeletmódosítás megteremti annak lehetőségét, hogy erre engedélyt adhat az energiaügyi miniszter.
Jelenleg mintegy 3,3 milliárd köbméteres földgázkészlet érhető el a magyarországi létesítményekben, írja az Energiaügyi Minisztérium. A tartalék mennyisége tizedével haladja meg az éves lakossági fogyasztást, a hozzáférhető készlet a korábbi felhasználási adatokkal kalkulálva kb. 67 téli napra lenne elegendő az egész ország ellátásához.
Három nap alatt, péntek reggelig, 17%-kal zuhant az Európában irányadó holland TTF-en a gázár, amelyben jelentős szerepe lehet annak, hogy előtte történelmi csúcsra ugrott a spekulatív nettó gázvételi pozíciók darabszáma, amelyek egy részét a jelek szerint hirtelen zárni kezdték a befektetők. Elképzelhető, hogy ezt szándékosan akarták elérni vezető európai döntéshozók, ezért meglebegtették a sajtóban, hogy visszatérhet a gázársapka Európában, illetve lazíthatják a kötelező gáztároló feltöltési célokat. Utóbbira építve sok spekulatív szereplő halmozhatott fel pozíciókat, tudva, hogy a tagállamoknak bármi áron el kell érni a célokat, most azonban ez a hit meginoghatott, elindítva a pozíció zárási hullámot. Ezt akár fel is erősítheti a meginduló amerikai-orosz tárgyalás az ukrajnai békéről. Pénteken reggel 50 euró/megawattóra alá bukott a gázár, de ez még mindig nagyon magas, a 2010-2020 közötti évtized átlagának a 2,5-szerese.
Újabb részletek kerültek napvilágra arról az uniós tagállami kezdeményezésről, amely a gáztárolók időközi feltöltési céljainak felülvizsgálatát szorgalmazza. A mai EU-s tanácskozáson több ország azt javasolta, hogy a kötelező előírások helyett önkéntes alapon határozhassák meg a tárolóik időközi feltöltési céljait. Németország, Franciaország és Hollandia attól tart, hogy a jelenlegi szabályok túlfeszítik a piacot. A Bizottság azonban egyelőre kitart amellett, hogy a mostani szabályok elegendő mozgásteret biztosítanak, és akár további két évvel is meghosszabbítaná azokat.
Ukrajna újabb 10%-al növeli gázimportját, ami így már napi 25 millió köbmétert jelent - derül ki az ukrajnai rendszerüzemeltető adataiból. Az emelés nem előzmény nélküli, hiszen február eleje óta fokozatosan növeli a behozatalát, és mostanra már közel tízszeresét importálja az ország a kezdeti mennyiségekhez képest.
"Nincs napirenden" az uniós gázárplafon bevezetése – jelezte egy névtelen uniós tisztviselő a Politico-nak azután, hogy tegnap a Financial Times megszellőztette a potenciális tervet és a szakmai szervezetek aggályairól szóló levelet is. Közben a Reuters arról értesült, hogy ma az uniós tagállamok tárgyalni fognak a kötelező gáztároló feltöltési célok esetleges lazításáról, és a keretrendszer kinyújtásáról. Ez a tegnapi és ma reggeli esés után a gázárak további markáns csökkenését is elindíthatja, ha azt látják a piaci szereplők, hogy nem kell a tagállamoknak bizonyos hónapokra előre meghatározott szintekre "bármi áron" feltölteniük a tárolóikat, hanem a célok csak önkéntes jellegűek lennének.
Ukrajna gázkészlete vészesen csökken, a tárolók már csak a 9%-os szintet tartják. Az ország kénytelen a hiányt az Európai Unióból - főként Magyarországról és Szlovákiából - érkező fokozott gázimporttal pótolni, ám a megnövekedett fogyasztás tovább súlyosbítja a helyzetet. A támadások az ukrán gázinfrastruktúrát is érintik, így a kemény téli körülmények között az energiaellátás biztosítása komoly kihívást jelent - írta meg a Reuters.
Az orosz támadások súlyos károkat okoztak az ukrán földgáziparban, veszélyeztetve az ország energiaellátását. A keddi rakétatámadás során megrongálódtak a Poltava régióban található gázkitermelő létesítmények, ami további nehézségeket okoz Ukrajna számára a téli gázellátás biztosításában.
Megállíthatatlanul drágul a földgáz Európában, az elmúlt egy évben óta közel 130 százalékkal került feljebb a jegyzés a holland TTF gáztőzsdén. Az áremelkedés hátterében több ok is meghúzódik.
Csendes, de mínuszos kereskedést hozott a csütörtök.
Május 23-ig várnak választ.
A lépés hátterében a létszámcsökkentések állnak.
Begyorsultak a célárvágások..
Estek a piacok a beszéd hatására.
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.
Egyre nő a közvetett veszteség, a tejiparban és a sertéságazatban is jelentősek a fennakadások.