Első ránézésre minden rendben van az európai gázpiacon: szinte történelmi csúcson a tárolói töltöttségek, egyre alacsonyabb a lakossági kereslet és az ipari felhasználás is a vártnál gyengébben alakul. A földgáz ára mégis több, mint 30 százalékot ugrott már idén, és egyre reálisabbnak tűnik az a forgatókönyv, amely alapján további száguldás jöhet az árban. De mégis mely tényezők hatására emelkedhet még tovább a gázár?
Még a tél előtt üzembe helyeznek két úszó terminált cseppfolyósított földgáz (LNG) fogadására Alsó-Szászország partjainál, Stadéban és Wilhelmshavenben - jelentette be a szövetségi üzemeltető társaság, a Deutsche Energy Terminal (DET) szóvivője vasárnap. A projektek indulását még az első félévre lehetett várni, de szállítási problémák adódtak, így a következő hetekben indulnak majd el, amikor a német föld alatti gáztárolók töltöttsége 96%-os, ami az éves német gázfogyasztás 27%-a. A gázellátás biztonságáról és gázbeszerzési stratégiákról is szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelyre még nem késő itt jelentkezni.
A Portfolio megbízható információi szerint Magyarország továbbra is az ukrajnai tranziton keresztül vesz évi 1 milliárd köbméter orosz gázt, így egy friss kormányzati jelzéssel ellentétben igenis érintene minket, igaz áttételesen, ha év végével leállna az ukrajnai szállítás. Az áttételességet úgy kell érteni, hogy ezt a gázt már jó ideje például Szlovákiában, Ausztriában, Csehországban adja el az állami MVM, így ez nem érkezik be hazánkba; és részben éppen ezért sodorná bajba északi és nyugati szomszédainkat az, ha az ukrán gáztranzit leállna az újév kezdetétől. A régió gázellátási kilátásairól és a gázárakról is szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelyről további részletek itt érhetők el.
Egyre nagyobb a bizonytalanság az európai földgáz piacán, rendkívül széles kilengések mentén alakulnak az árak, az idei lokális mélypont óta már több, mint 40 százalékkal került feljebb a jegyzés a holland gáztőzsdén. Friss elemzést közölt nemrég az UBS, a svájci befektetési bank emelte a gázárra vonatkozó várakozását - de mégis melyik tényezők alakíthatják az elkövetkező hónapokban és években a földgáz árát?
Az európai gázpiac helyzete jelentősen változott az elmúlt hónapokban. A 2023/24-es télről örökölt rekordméretű gázfelesleg nagyrészt eltűnt, miután 2024 nyarán a szokásosnál jóval kisebb mértékben halmozódtak fel a készletek.
A július elsejére előírt 65%-os magyar gáztároló töltöttségi célérték jócskán túlteljesült, hiszen a magyar adat jelenleg 78%-os, és a fogyasztásarányos töltöttség is 50%-os, ami a harmadik legmagasabb Európában, ezért "a hazai fogyasztók zavartalan ellátása az ősszel kezdődő fűtési szezonban is nagy biztonsággal garantálható" – rögzítette hétfői közleményében az Energiaügyi Minisztérium.
A hazai energiafelhasználási adatok látványosan tükrözik az idén rendkívül korán beköszöntött nyárias időjárás fűtési igényt csökkentő hatását.
A magyar gáztárolók együttes töltöttsége a legfrissebb, ma reggeli, adat szerint továbbra is 68%-os, ami az elmúlt évtized rekordja közeli szintet jelent, és egyúttal jócskán túlszárnyalja a május elsejére elvárt 37%-os szintet. Nemcsak itthon rekordközeli a gáztárolók töltöttsége, hanem összeurópai szinten is igaz ez.
Az RBC európai szállítási adatokra hivatkozó jelentése szerint a Török Áramlat gázvezeték áprilisban rekordmennyiségű földgázt szállított Oroszországból Európába. Április elejétől 16-ig a Gazprom 543,3 millió köbméter gázt küldött az EU-ba a török útvonalon keresztül, ami 3,4 százalékkal több, mint a tavalyi év hasonló időszakában, és az elmúlt négy év maximális értéke ebben az időszakban. A legfontosabb vevő Magyarország volt.
Szögezzük le a már sokszor leszögezett tényt: a háború rossz. Nem szükséges rossz, egyszerűen morálisan nem indokolható, punktum.
Az EU energiaügyi szabályozó hatósága, az Acer figyelmeztetett, hogy a blokknak továbbra is szüksége van orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) behozatalára egy ellátási válság elkerüléséhez, annak ellenére, hogy egyes tagállamok a Moszkvától való vásárlás betiltását szorgalmazzák. Az Acer jelentése hangsúlyozza, hogy az orosz LNG-behozatal fokozatos csökkentésére van szükség az Oroszországból származó vezetékes gázszállítások év végi várható csökkenése és a globális gázpiac szűkössége miatt.
Az Európai Bizottság várhatóan napokon belül kötelezettségszegési eljárást indít Németország ellen, amiért az uniós egységes piaci szabályokat megsértve extra díjat vetett ki a gáztárolókból a szomszédos országoknak értékesített gázra - tudta meg a Reuters két jól informált forrástól. A Bizottság hivatalosan nem erősítette meg, hogy ez a lépés bekövetkezik, a német kormány pedig azt hangsúlyozza, hogy a 2022-es válság alatt a német tárolók feltöltése kulcsfontosságú volt, aminek előnyeit egész Európában érezni lehetett. A német exportadó az árszint emelése miatt Magyarország és a többi régiós ország leválását is nehezíti az orosz vezetékes földgázról.
A magyar föld alatti gáztárolók együttes töltöttsége 67,2%-os a legfrissebb adat szerint, ami az év ezen szakaszában példátlanul magas, közel ilyen magas arány (66,8%) az elmúlt tíz évben csak egyszer volt, 2020-ban - derül ki a Portfolio rövid vizsgálatából.
Két év alatt 80%-ról közel 100%-ra nőtt az orosz gáz aránya az osztrák ellátásban, de egy mindössze 40 kilométeres új gázvezeték megépítésével 2027 végére elvileg lehetővé válik Ausztria számára, hogy teljes éves földgázigényét Németország irányából érkező importból elégítse ki. Az országot egyelőre a 2040-ig szóló hosszú távú orosz gázszerződés is köti, de egyre erősebb a szándék ennek felmondására.
Az Európai Tanács ma hivatalosan elfogadta azt az javaslatot, amely arra ösztönzi a tagállamokat, hogy legalább 2025. március 31-ig folytassák a gázfogyasztásuk 15 százalékos visszafogását.
A Naftogaz ukrán állami energetikai vállalat bejelentette, hogy egy orosz rakétacsapás érte az ukrán földalatti gáztárolót, de ez nem veszélyezteti az ukrán fogyasztók földgázellátását, mivel a tárolási és kapacitáslekötési szolgáltatások továbbra is zavartalanul működnek - írja a Reuters.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
Jellemzően 30-60 km/h-s lökésekre számíthatunk.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Fájdalmas fejlemény lehet ez Kijevnek.
Jelentős kedvezmények jönnek.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?