Az Egyesült Államoknak nem célja elszigetelni Kínát - jelentette ki Joe Biden vasárnap Vietnamban, ahova a G20-csoport indiai csúcstalálkozójáról utazott.
A szombati G20-csúcstalálkozó keretében jelentette be az Egyesült Államok, az Európai Unió és India vezetése, hogy létrehozzák az India-Közel-Kelet-Európa gazdasági folyosót, amely vasúti, hajózási, energetikai és digitális összeköttetések lévén egyfajta válaszreakciót jelent a kínai Övezet és Út nagyszabású ingatlanfejlesztési programra, illetve azon keresztüli befolyásszerzésre is, amely a Közel-Keleten is igencsak érezhető.
Minden államnak tartózkodnia kell erő alkalmazásától területszerzés céljából - foglaltak állást a világ tizenkilenc legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő G20 csoport tagjai az Újdelhiben tartott csúcstalálkozó szombaton kiadott zárónyilatkozatában, de közvetlenül nem ítélték el Oroszországot az Ukrajna elleni háború miatt.
A G20-ak vezetői megállapodtak abban, hogy 2030-ra a megújuló energiaforrások globális kapacitásának megháromszorozását tűzik ki célul, és elismerték, hogy a szénenergiát fokozatosan le kell állítani. Ugyanakkor nem sikerült egyéb jelentős éghajlat-politikai célokat meghatározniuk. A világ 20 legnagyobb gazdasága nem értett egyet a fosszilis tüzelőanyagok használatának csökkentésére, az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérséklésére és a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos célkitűzések fokozására vonatkozó kötelezettségvállalások tekintetében. A nyugati országok azon javaslata, hogy 2030-ig megháromszorozzák a megújuló energiakapacitást és 2035-ig 60%-kal csökkentsék az üvegházhatású gázok kibocsátását, Oroszország, Kína, Szaúd-Arábia és India ellenállásába ütközött a találkozókon.
Az Afrikai Unió szombaton hivatalosan is elfoglalta helyét a G20 új tagjaként, a csúcstalálkozó házigazdája, Narendra Modi indiai miniszterelnök meghívására Újdelhiben.
Folytatódnak a találgatások, hogy miért hagyhatja ki Hszi Csin-ping a kínai érdekek szempontjából kulcsfontosságú G20-csúcsot Indiában. A korábbiakkal ellentétben most nem az Indiával fennálló problémák vagy a gazdasági nehézségek merültek fel a találkozó kihagyásának lehetséges indoklásában, hanem a kínai elnök egészségügyi állapota.
Két nagy hiányzó várható a jövő heti G20-csúcson Indiában, Kína és Oroszország vezetője sem megy el. A hiányukat az Európai Unió vezetői hatalmas kínálkozó lehetőségként értelmezik, különösen az afrikai kontinensen szeretnék a befolyásukat növelni. Az elmúlt időszakban jelentősen csökkent az európai tekintély Afrikában, a helyére többnyire orosz vagy kínai érdekek nyomultak be. Ennek vetnének véget most Brüsszelben - írja a Bloomberg.
Oroszországot Szergej Lavrov külügyminiszter képviseli a húsz legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdaságot tömörítő G20 csoport Újdelhiben szervezett szeptemberi csúcstalálkozóján - ezt maga Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be Narendra Modi indiai miniszterelnöknek, akivel hétfőn egyeztetett telefonon.
Vlagyimir Putyin orosz elnök nem utazik Indiába a jövő hónap eleji G20-csúcstalálkozóra - közölte Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
A házigazda India nem hívta meg Ukrajnát a világ húsz legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdaságát tömörítő csoport (G20) szeptemberi csúcstalálkozójára – jelentette be az indiai külügyminiszter csütörtöki sajtótájékoztatóján Újdelhiben.
Egy kremli forrás az NBC News-nak azt mondta, Vlagyimir Putyin fontolóra vette, hogy személyesen is részt vegyen a G20-országok szeptemberben esedékes indiai csúcstalálkozóján.
Washington és Peking kölcsönösen a normális kommunikáció visszaállítására törekszik - ebben értett egyet a két ország egy-egy vezető diplomatája, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója és a kínai külügyek legmagasabb rangú irányítója egy titkos megbeszélésen Bécsben.
Argentína felmondta csütörtökön a Falkland-szigetekre vonatkozó egyik megállapodását Nagy-Britanniával. A mostani argentin vezetés szerint a korábbi kormány túl sok engedményt tett Londonnak. A brit külügyminiszter haladéktalanul reagált az elhangzottakra Twitter-oldalán azzal, hogy "a Falkland-szigetek brit terület".
Jelen állás szerint sem az Egyesült Államok, sem Oroszország nem kísérel meg atomfegyvert bevetni - jelentette csütörtökön az NTV török hírtelevízió Recep Tayyip Erdogan török elnök szavaira hivatkozva.
Justin Trudeau kanadai miniszterelnök "a kínai választási beavatkozásról" és az ukrajnai háborúról tárgyalt kedden Hszi Csin-ping kínai elnökkel a G20-csúcstalálkozó egyik szünetében az indonéziai Bali szigetén, a találkozó mintegy tízperces volt - közölte egy kanadai kormányilletékes.
Joe Biden amerikai elnök nem vett részt a G20-csoport csúcstalálkozójának első estéjén rendezett gálavacsorán kedden.
Páncélozott járművek és drónok: így fegyverkeznek az amerikaiak szomszédságában.
Jöhet a szupergazdagok adója is az éhezés elleni harcban.
Egy kriptokereskedelmi platformot tervez megvenni a leendő elnök cége.
Nemcsak a német–finn, a litván–svéd közötti adatkábeleket is megrongálták
Bindulhat a trükközés?
Európa versenyképességi mutatói mély válságról árulkodnak.
Nem fizetett a magyar vállalkozó.