2024-ben a fintech startupok nem tündököltek olyan fényesen, mint a Covid-járvány alatt, de nagy befektetésekből akadt bőven. A kockázati tőkések leginkább az olyan vállalatokba szálltak be, amelyek már bizonyítottak: már most jelentős felhasználói bázissal rendelkeznek és vagy már most nyereségesek, vagy hamarosan elkezdenek profitot termelni. Az is látszik, hogy az AI technológiára építő cégek is népszerűek voltak. Mutatjuk az óév 10 legnagyobb fintech befektetését.
Az európai szabályozó hatóságok komoly figyelmeztetésben részesítették a Wise fintech vállalatot a pénzmosás elleni ellenőrzések hiányosságai miatt. A cég kénytelen volt hivatalos helyreállítási tervet kidolgozni, amely magában foglalta az ügyfelek lakcímének igazolását és a nem együttműködő ügyfelek számláinak befagyasztását - közölte a Financial Times.
A Klarna és az Afterpay Buy Now Pay Later (vásárolj most, fizess kélsőbb) fintech cégek is fizetési opcióvá válnak a Google Payben az Egyesült Államokban - írja a Finextra.
A svéd Klarna bejelentette, hogy amerikai tőzsdén tervezi részvényei nyilvános forgalomba hozatalát. Bár a lépés nagy figyelmet keltett fintech körökben, egyelőre nem úgy tűnik, hogy ez a nagy technológiai cégek tőzsdei bevezetéseinek új hullámát indítaná el. A versenytárs fintechek minden esetre nagy figyelemmel kísérik majd az IPO-t - jelentette a CNBC.
Miközben egyre több vállalkozásüzemeltetési feladatra születik szoftveres megoldás, ezek elszigetelten működnek egymástól – párhuzamos használatuk pedig jelentős többletfeladatot ró a vállalkozásokra. Bár a digitális eszközök terjedését szabályozási kényszer is erősíti, a vállalkozók edukáció hiányában sokszor inkább a kötelező feladatot látják azok bevezetésében. A fizetési és vállalkozásirányítást segítő szolgáltatásokat nyújtó Teya Magyarországi vezetője szerint bár az európai cégek valamivel előrébb vannak a digitalizációs folyamatban, az alapproblémával egyelőre ott is küzdenek, mégpedig, hogy nem egy integrált rendszerben gondolkodnak, a szolgáltatás pedig egyre személytelenebbé válik. A Teya erre kínálna megoldást.
Az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, Bencsik László, aggodalmát fejezte ki a tranzakciós illeték kapcsán, amely szerinte jelentős versenyhátrányt okoz a hazai bankszektornak, különösen a fintech cégekkel, például a Revoluttal szemben - számolt be az Infostart.
A mesterséges intelligencia (MI) vállalati implementálása egyre kevésbé kerülhető meg. A vállalati vezetők és megfelelési szakemberek számára lényeges kérdés, hogy miként kamatoztathatják legjobban az MI-ben rejlő lehetőségeket, miközben eleget tesznek a szabályozói elvárásoknak is. Könnyen úgy tűnhet, hogy például az adatvédelmi vagy megmagyarázhatósági követelmények túlzottan hátráltatják az innovatív előrelépést. Valójában azonban éppen a megfelelés, mégpedig az MI etikai elveinek való megfelelés segítheti az MI potenciáljának magas szintű kihasználását.
Immáron kilencedik alkalommal rendezzük meg a bankszektor, az IT-szektor és a fintech cégek egyik legfontosabb szellemi műhelyéül szolgáló Banking Technology konferenciánkat, ahol a bankok digitális transzformációjáról, a szektor legfontosabb IT-üzleti és technológiai fejlesztési irányairól van szó. A rendezvényen az AI-boomról, a csalásokról, a banki háttérrendszerek fejlődéséről, a digitális transzformációról, a fizetési piac trendjeiről zajlik a szakmai vita. A nap folyamán ebben a cikkünkben számolunk be a legfontosabb tanulságokról és a legizgalmasabb előadásokról, beszélgetésekről. A bankszektor top vezetői, fintech-guruk, tanácsadók, a szabályozók és az IT-cégek szakértőinek krémje immáron kilencedik éve gyűlik össze konferenciánkon, hogy megosszák egymással gondolataikat a bankszektort érintő legfontosabb üzleti és informatikai kérdésekben.
Bankcsoport szintű megoldások kellenek, vagy az egyedi fejlesztések, az eleve egy adott piacra szabott megoldások hoznak jobb eredményeket? Erről is szó volt Banking Technology konferenciánk délutáni szekciójában.
A lehető leghatékonyabb nemzetközi pénzügyi infrastruktúra kifejlesztése és üzemeltetése a cél - mondta el Töreky Bence, a Wise Principal Product Managere a Portfolio Banking Technology 2024 konferencián. A Wise-on keresztüli tranzakciók 63%-a azonnali, ami azt jelenti, hogy 20 másodpercen belül teljesülnek. Fontos mérföldkő, hogy a cég nemrég nyitotta meg infrastruktúráját banki és nem banki partnerek számára. A szakember szerint már most is számos sikeres példa van a fintech és banki együttműködésre, de a nagy kérdés az, ki lesz a következő?
A technológiai innováció gyors üteme világszerte átalakítja az iparágakat, és ez alól a szórakoztatóipar sem kivétel. A média, a kultúra és azon belül a klasszikus zene is kezdi integrálni a fintech innovációkat, a blokchain technológiát és a kriptovalutákat. Ezek a digitális eszközök új módokat kínálnak a folyamatok menedzselésére, a bevételi források felszabadítására, és átformálják a művészek és a közönség közötti interakciót. A jogdíjelosztás javításától kezdve a decentralizált tartalomplatformok létrehozásáig a fintech jelentős változások előtt nyitja meg az utat ezekben a hagyományosan analóg iparágakban.
Keresi leendő magyarországi fióktelepének új munkavállalóit a Revolut – írja a revb.hu. A részletekről már augusztusban beszélt a Portfolio-nak adott interjújában Léder Tamás magyarországi vezető.
Új adó élesedett ma: a devizakonverziót is megadóztatja a kormány egy 0,45%-os mértékű kiegészítő tranzakciós illeték formájában. Piaci forrásaink szerint a vállalati tranzakcióknál hamarosan tételesen is megjelenhet ez a legtöbb bank és más szolgáltató díjaiban, de az is jellemző lehet, hogy a vételi és eladási árfolyam különbözetét jelentő spreadet szélesítik ki. A lakossági tranzakciók díjemelését év végéig moratórium korlátozza, de az árfolyamrés tágítása náluk ugyanúgy terítéken van, márpedig az új sarc egy 400 forintos euróárfolyam mellett 3,6 forintos elvonást jelent. Sőt, a valutaváltóknál már az illeték mértékének megfelelő díjemeléssel is találkoztunk. Egyelőre kérdés, hogy a miniszteri ígéretnek megfelelően a középárfolyamon váltó szolgáltatók kapnak-e könnyítést legalább a lakossági devizaváltásokra.
A vállalatok többsége egy tananyaggal, a különböző munkakörökben dolgozó kollégáknak ugyanabból a szemszögből, változtatás nélkül, ugyanúgy „oktatja le” a szükséges tudnivalókat. Pedig egy kékgalléros kolléga a gyártósoron egész biztosan máshogy, mást lát és tapasztal és használ a napi munkavégzése során, mint egy irodai dolgozó. Javasolt tehát munkakörönként kivizsgálni, hogy a biztonságtudatosság milyen szemszögből, milyen fontos elemek kiemelésével, milyen kulcsüzenetekkel a leghasznosabb, legérthetőbb és befogadhatóbb, betarthatóbb.
A Finshape magyar gyökerű fintech cég többségi tulajdont szerez a Direct People-ben, egy csehországi székhelyű innovációs ügynökségben – jelentette be a Finshape menedzsmentje. Ez a felvásárlás a Finshape első akvizíciója, mióta az OTP Csoporthoz tartozó PortfoLion Capital Partners támogatásával, a magyar W.UP és a cseh BSC fúziójából létrehozták a céget 2021-ben. Az akvizíció célja, hogy szélesebb értékajánlattal rendelkezzen a vállalat.
A Barion egyike azon hazai alapítású és ma is többségi magyar tulajdonban lévő fintech vállalatoknak, amely képes volt egy vállalati spinoffból saját lábra állni, tőkét gyűjteni és sikeresen felskálázódni. Adatvezérelt fizetési megoldásokat fejlesztenek, ma már stabilan nyereségesek és felvásárlási célpontokat keresnek. 15 országban vannak jelen, mintegy 18 ezer kereskedőt szolgálnak ki és évente 3-4 millióan fizetnek a rendszerükkel. Kiss Sándorral, a Barion alapítójával a terveikről, a hazai fintech ökoszisztéma kilátásairól és a digitális fizetésekről is beszélgettünk.
Azonnali lépéseket sürgetnek a világszervezetnél.
Veszélyes, de nem feltétlen az ellenségre.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Veszélyben Velika Novoszilka.
A hónap végén már megindulnak a tárgyalások.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.