A finn hatóságok által 2024 végén lefoglalt orosz olajszállító hajó legénysége további tenger alatti kábelek és csővezetékek megrongálására készült, miközben egy kínai teherhajót is gyanúsítanak hasonló cselekményekkel. A NATO-tagállamok vezetői Helsinkiben tanácskoznak a helyzet kezeléséről - írta meg a Reuters.
A NATO két hajót küld a Balti-tengerre azért, hogy ellenőrizze Oroszország víz alatti infrastruktúráját és kövesse az orosz "árnyékflotta" - vagyis adatszolgáltatás és szakhatósági ellenőrzés nélkül közlekedő hajók - mozgását a térségben – jelentette be pénteken a finn külügyminiszter.
Az ukrán NATO-tagság kérdése továbbra is napirenden van, miközben az ország vezetése erős biztonsági garanciákat kér partnereitől egy esetleges újabb orosz agresszió megakadályozására. A téma különösen aktuális Donald Trump visszatérésével a Fehér Házba, ami új helyzetet teremt a konfliktus diplomáciai rendezésében.
A NATO egy mintegy 10 hajóból flottát indít a Balti-tengerre a hét végén, melynek feladata a tenger alatti kritikus infrastruktúra védelme lesz – írja a Politico.
A finn hatóságok kiemelték az Eagles S orosz teherszállító hajó elhagyott horgonyát a tengerfenékről. A gyanú szerint a hajó felelős az Estlink 2 távvezeték és négy balti-tengeri kommunikációs kábel átvágásáért – írja a Reuters.
Brit vezetéssel elkezdődött az észak-európai tengeralatti infrastruktúra aktív figyelése az utóbbi időszakban észlelt rongálódások nyomán.
A finn bíróság elutasította az Eagle S olajszállító tartályhajó szabadon bocsátására irányuló kérelmet, miután a hajót azzal gyanúsítják, hogy megrongált egy tenger alatti távvezetéket és négy távközlési kábelt a Balti-tengeren - közölte a Reuters.
A finn rendőrség által őrizetbe vett Eagle S tankhajó, amelyet egy víz alatti elektromos kábel megrongálásával gyanúsítanak, speciális megfigyelő berendezésekkel volt felszerelve. Egy, a nyomozással kapcsolatban álló forrás szerint ezek az eszközök lehetővé tették, hogy a jármű gyakorlatilag Oroszország "kémhajójává" váljon - számolt be a Lloyd's List.
A finn hatóságok csütörtökön feltartóztatták egy tankert, amelyet a Finnországot Észtországgal összekötő tenger alatti villamosvezeték megrongálásával gyanúsítanak - közölte a helyi rendőrség.
A svéd rendőrség megfigyelőként vett részt egy kínai hajón végzett vizsgálaton a Balti-tengeren, ahol két víz alatti távközlési kábel megrongálódásának ügyét vizsgálják. Bár az incidens kapcsolatban állhat a geopolitikai feszültségekkel, Svédország hangsúlyozta, hogy Kínát egyelőre nem vádolják semmivel – számolt be a DW.
Finnországban két helyen is elszakadt egy üvegszálas internetkábel, a GlobalConnect dolgozik a kábelek javításán - közölte kedden a digitális infrastruktúra és adatkommunikációs szolgáltató a Reuters beszámolója szerint. Az eset azért is érdekes, mert nemrégiben szabotázsgyanús kábelszakadások történtek a Balti-tengeren, amely szintén a finneket érintette.
Lengyelország közös haditengerészeti járőrözéssel akarja megakadályozni a Balti-tenger alatt végrehajtott szabotázsokat – írja a Tagesschau.de.
Ha kitör a háború, készen kell állnunk arra, hogy a veszélyeztetett területekről, legrosszabb esetben az egész országból evakuálják a civileket – mondta vasárnap az észt fegyveres erők parancsnoka, Andrus Merilo vezérőrnagy. Az észt tiszt hozzátette, egy támadás esetén az ország fegyveres erőinek elsődleges célja az orosz hadsereg lelassítása, ennek ára pedig Észtország szisztematikus lerombolása - írta meg az RMF24.
Jelentős fennakadásokat okoz a közlekedésben a hó és a jég, és megterheli az elektromos hálózatokat is, miután a téli szezon első nagyobb viharai lecsaptak Észak-Európára – írja a Bloomberg. Európa más részein is problémát okoz a havazás, Horvátországban és Szlovéniában is komoly közlekedési fennakadásokat okozott pénteken a hóesés, országszerte több baleset történt a télies időjárási viszonyok miatt.
Több telekommunikációs kábel is megsérült a Balti-tengerben, az esethez pedig a nyugatiak egyből Oroszországot kötötték. Moszkva reagált a vádakra.
Svédország egy Oroszországból Egyiptomba közlekedő hajó mozgását vizsgálja, mivel erős a gyanú, hogy köze lehet az elmúlt napokban történt Balti-tengeri kábelsérülésekhez – írja a Financial Times.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Trump visszavenné, ami régen Amerikáé volt.
Jól bírják a feltörekvő devizák az első Trump-döntéseket.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.