Megújította együttműködési megállapodását az Eximbank Zrt. és a Magyar Exporthitel Biztosító Zrt. intézménypáros (EXIM Magyarország), valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) - közölték.
Az Eximbank számára 120 millió euró összegű, 3 éves futamidejű, általános finanszírozási célokra használható hitelt folyósított a dél-koreai központú KDB Bank budapesti leányvállalata, a KDB Bank Európa Zrt. által vezetett konzorcium - közölte az Eximbank.
15 milliárd forinttal növelte az állam az Eximbank tőkéjét.
A Fitch Ratings június 18-án közzétette legfrissebb jelentését az Eximbankról. A nemzetközi hitelminősítő megerősítette az Eximbank hosszú- és rövid lejáratú adós korábbi ’BBB/F-2’ hitelbesorolását, amely összhangban áll a Magyar Állam besorolásával. A szakértői elemzés idén is kiemeli, hogy a hitelintézet stratégiai szerepet tölt be a magyar exportfinanszírozásban és a helyi vállalatok anticiklikus támogatásában - közölte az Eximbank.
Május 30-án a belgrádi, június 7-én az isztambuli képviselet bezárásáról adott hírt az EXIM a Budapesti Értéktőzsde honlapján. Közben a bank hitelállománya több mint 20%-kal emelkedett idén, így meghaladhatta a 3000 milliárd forintot, amiben a Budapest Airport állami megvásárlására nyújtott hitelnek is jelentős szerepe lehetett.
A kereskedelmi bankok a tavalyi évben 15-20 százalékos forint kamatszint mellett kínáltak vállalati hiteleket az ügyfeleiknek, ez pedig a vállalati hitelezés erőteljes lassulásához vezetett. Ez volt az a makrogazdasági környezet, amelyben az EXIM Magyarország a kormány döntéseinek megfelelően elindította a Baross Gábor Hitelprogramot, ami nagy mértékben hozzájárult a tavalyi évben a mérlegfőösszeg és a hitelállomány emelkedéséhez – mondta el a Portfolio-nak Hoffmann Mihály, az EXIM Magyarország pénzügyi vezérigazgató-helyettese.
Az EXIM Magyarország nemrég közzétette tavalyi beszámolóját, amelyből többek között kiderült, hogy a mérlegfőösszegük 74 százalékkal, a hitelállományuk 50 százalékkal emelkedett. Hogy mi áll emögött a komoly növekedés mögött, arról Hoffmann Mihályt, az EXIM Magyarország pénzügyi vezérigazgató-helyettesét kérdeztük a Portfolio Business podcast legújabb adásában.
Több mint 74%-kal 3642 milliárd forintra emelkedett tavaly az Eximbank mérlegfőösszege, a bank hitelállománya pedig 50%-os bővüléssel megközelítette a 2500 milliárd forintot – derül ki a frissen közzétett beszámolókból.
Jelentősen visszaesett tavaly a magántőke-kihelyezés volumene, pedig pénz lett volna és a megtérülés is kecsegető volt. Régiós szinten is nagy a lemaradás, itthon a hazai GDP-ből mindösszesen 0.054%-ot tettek ki a magyar cégekbe érkező magántőke-befektetések – mondta el Katona Bence, a Nemzeti Tőkeholding és a Focus Ventures vezérigazgatója a Portfolio Hitelezés 2024 konferenciájának előadásában. Fontos lenne fejleszteni a hazai tőkepiacot, új programokat és eszközöket beemelni, a fejlődést katalizálni, ehhez pedig több eszközzel is rendelkezik a Nemzeti Tőkeholding – tette hozzá.
A február közepén lezárult Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram keretében a 200 milliárd forintos többletforrás 92 százalékára kötötte meg a hitelszerződéseket a magyar vállalkozásokkal az EXIM. A beruházási célú hiteltermékek iránt nagy volt az érdeklődés, egy hónap alatt a teljes keret kimerült. Az EXIM Magyarország eddig 784 szerződést kötött a magyar vállalatokkal összesen 183,4 milliárd forint értékben. A kkv-hitelezés is kiemelt téma lesz a Portfolio Hitelezés 2024 konferenciáján, regisztráció és részletek itt!
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter április elején mutatta be a kormány friss versenyképességi stratégiáját, amiben kiemelte, hogy Magyarország 2030-ra az EU-átlag GDP 90%-át szeretné elérni. Ehhez a magyar gazdaság dualitását kell csökkenteni, amihez még több exportképes kisvállalat kell, és még több külföldi piacon történő befektetés, más szóval kifektetés, ami javítaná a profitegyenleget, amely jelenleg negatív: a külföldi cégek több profitot termelnek Magyarországon, mint amennyit a magyar cégek külföldön. Megnéztük milyen lehetőségei vannak a magyar cégeknek az exporttevékenységük növelésére és a külföldi terjeszkedésre.
Alig két hónap alatt több mint 139 milliárd forint összegben kötöttek hitelszerződéseket a cégek a Baross Gábor Hitelprogrambam. A január 15-én újranyitott hitelprogram 200 milliárd forintos többletkeretét rekordsebességgel, mintegy egy hónap alatt merítették ki a hazai vállalatok. A beérkezett hitelkérelmek elbírálása már lezárult, a lízingigényléseké pedig még folyamatosan zajlik. Az EXIM Magyarország eddig 185 darab hitelkérelmet hagyott jóvá 163 milliárd forint értékben, az ügyletek 42 százaléka a kkv-szektorból került ki.
Idén is folytatódott a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram további 200 milliárd forintos keretösszeggel, amely azonban a jelentős érdeklődés miatt már kimerült. A 2023-ban indult program 2024 januári hosszabbítása nem volt meglepő, hiszen a magas kamatkörnyezetben sok cég élt a támogatott konstrukcióval, amikor forgóeszközhitelre volt szüksége, vagy valamilyen beruházást finanszírozott, ideértve a külföldi piacra lépést is. A Portfolio Business Podcastjának vendége volt Kisgergely Kornél, az EXIM Magyarország vezérigazgatója.
Egy hónap leforgása alatt annyi kérelem érkezett be a magyar vállalatoktól az EXIM-hez, amely kimerítette a 200 milliárd forint többletforrással megnövelt Baross Gábor Hitelprogram keretét – közölte a bank. Összesen 150 darab hitelkérelmet nyújtottak be beruházási célra, a hitelkérelmek befogadása szünetel, a már beérkezett igénylések elbírálása pedig folyamatban van.
Az előző évekhez képest sokkal nagyobb mértékben növekedett tavaly a két nagy állami bank, az EXIM és a Magyar Fejlesztési Bank, így a kettő együtt 7256 milliárd forintos mérlegfőösszeget ért el, ami Magyarország harmadik legnagyobb bankjának felelne meg – derült ki a Nemzetgazdasági Minisztérium és a két hitelintézet mai sajtótájékoztatóján. Idén azt várja Nagy Márton minisztériuma a két banktól, hogy 1 százalékponttal járul hozzá a GDP-növekedéshez. Ennek érdekében a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram 200 milliárd forint keretösszeggel folytatódik, az MFB pedig idén 396 milliárd forintnyi EU-forrás folyósítását valósítaná meg. A repülőtér megvételében is nagy szerepet szánnak a két banknak, egyharmad részben az ő hitelükből valósulhat meg a vásárlás.
Hétfőn indult el a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram 200 milliárd forintos keretösszegű legújabb szakasza. Máris 122 milliárd forintnyi hitelkérelem érkezett a bankokhoz 88 vállalattól.
Kihirdette a kormány a közlönyben azt is, hogy kiknek nem kell jövőre extraprofitadót fizetnie.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
A volt ukrán főparancsnok is megszólalt a kialakult helyzetről.
Határozott nemzetközi fellépést sürget az ukrán elnök.
Jelentős késéseket okoz az időjárás.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?