Ugrik a gázár!

Ugrik a gázár!

Tavaly december óta nem látott szintre ugrott a földgáz ára Európában, csak ezen a héten 9 százalékkal került feljebb a TTF határidős jegyzése. De mégis mi áll a meredek emelkedés hátterében?

Fontos változás jön januártól a cégeknek: kizárólag elektronikusan kapják az energiaszámlákat

Fontos változás jön januártól a cégeknek: kizárólag elektronikusan kapják az energiaszámlákat

Jogszabályváltozás miatt 2025. január 1-jétől az energiakereskedők és a hálózati elosztó társaságok a nem lakossági felhasználók energiaszámláit kizárólag elektronikus formában bocsáthatják ki. Ez azt jelenti, hogy az új évtől a papíralapú számla helyett az MVM is csak elektronikus számlát állíthat ki ennek az ügyfélkörnek - hívta fel a figyelmet az MVM a hétfői közleményében.

Felfüggesztett egy gázszolgáltatót a MEKH

Felfüggesztett egy gázszolgáltatót a MEKH

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) 2024. október 25-től 90 napra felfüggesztette a HUNGARO ENERGY Kft. földgáz-kereskedelmi engedélyét, az érintett nem lakossági fogyasztók ellátásáról a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (MSZKSZ) gondoskodik - írja a hatóság.

Vihar előtti csend – Felrobbanhat a gáz ára

Vihar előtti csend – Felrobbanhat a gáz ára

Első ránézésre minden rendben van az európai gázpiacon: szinte történelmi csúcson a tárolói töltöttségek, egyre alacsonyabb a lakossági kereslet és az ipari felhasználás is a vártnál gyengébben alakul. A földgáz ára mégis több, mint 30 százalékot ugrott már idén, és egyre reálisabbnak tűnik az a forgatókönyv, amely alapján további száguldás jöhet az árban. De mégis mely tényezők hatására emelkedhet még tovább a gázár?

Már csak ködös múlt az energiaválság, de mennek még lejjebb az árak?

Már csak ködös múlt az energiaválság, de mennek még lejjebb az árak?

"Energiakereskedelmi kerekasztal: Energiát kinek, mikor, hogyan, mennyit?" - címmel zajlott le a Portfolio Energy Investment Forum 2024 konferenciáján egy beszélgetés, ahol többek között elmondták a szakemberek: a 2022-es energiaválságos időkhöz képest jelentősen konszolidálódott mára az energiapiac, az azonban már nem biztos, hogy sokkal lejjebb fognak kerülni az árak a mostani szintekről.

Fontos szabályozási változás történt a nagykereskedelmi energiapiacokon - Íme, a részletek!

Fontos szabályozási változás történt a nagykereskedelmi energiapiacokon - Íme, a részletek!

A nagykereskedelmi energiapiacok integritásáról és átláthatóságáról szóló európai uniós rendeletről, módosításáról, illetve a REMIT II. magyarországi implementációs irányairól tartott előadást Herczeg Sándor, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal Stratégiai Elemzések Főosztályának vezetője a Portfolio Energy Investment Forumon.

Jövő csütörtökön jön az Energy Investment Forum, a Portfolio energetikai csúcskonferenciája

Jövő csütörtökön jön az Energy Investment Forum, a Portfolio energetikai csúcskonferenciája

Nagy nevek tömegével, és erős szakmai programmal készülünk az október 10-i Portfolio Energy Investment Forum 2024 című konferenciánkra, amely során összesen hat szekcióban, mintegy ötven előadóval és panelbeszélgetés résztvevővel járjuk körbe az energetikai szektor rengeteg fontos kérdését. Még nem késő regisztrálni a rendezvényünkre, amelynek programja itt érhető el, és amelyet folyamatosan frissítünk az aktuális információkkal. Jöjjön el Ön is, és találkozzon az energetikai szakma legfontosabb döntéshozóival!

Boross Norbert lett a Magyar Energiakereskedők Szövetsége új elnöke

A Magyar Energiakereskedők Szövetsége (MEKSZ) elnöksége egyhangú döntéssel Dr. Boross Norbertet választotta meg a földgáz- és villamos energia szektor kereskedelmi vállalatait tömörítő szakmai szövetség elnökéül, aki 2024. október 1-jétől tölti be a tisztséget – közölte a MEKSZ.

Svájci rendőr szigor kellene a még több európai gáz- és árampiaci integráció helyett

Svájci rendőr szigor kellene a még több európai gáz- és árampiaci integráció helyett

Reménykedtem benne hogy a magyar sajtó nem fogja átvenni a Bruegel intézet egy hónapja kiadott jelentését az európai energiapiacok működéséről. Alábecsültem a Portfolio éberségét – a múlt héten jelent meg egy remek összefoglaló a Bruegel tanulmányáról. Mint közgazdasági elméleti dokumentum, az eredeti jelentés kiváló, gyakorlati szempontból azonban sajnos néhány felvetése félreérthető. Ez azért veszélyes, mert az európai energiaszabályozás jelen pillanatában minden félreértés a piac ellen dolgozik. A szabályozó testületek Csiperózsika álmukat alusszák, a politikusok hárítanak ("... van független EU és nemzeti regulátor is, Őket tessék keresni ..."). Ha mégis valami zavar kerül a rendszerbe (és sajnos a fenti Bruegel elemzés egy ilyen potenciális zavar lehet), akkor annak a vége rendszerint az, hogy a liberalizált piac nem működik, tessék mindent visszaállamosítani.

Újraindul a villamosenergia kereskedelelem a magyar-ukrán határon

Újraindul a villamosenergia kereskedelelem a magyar-ukrán határon

Tizenöt nap múlva, 2024. február 22-én az ukrán-magyar határmetszéken elindul a közös kapacitás allokáció a 2024. február 23-i üzleti napra vonatkozóan - jelentette be szerdán kora este a MAVIR. Ez fontos fejlemény a háború kitörése utáni időszakban, a 2022. márciusi szinkronizáció után, és azt jelenti, hogy újraindul a kereskedelmi üzem ebben a relációban.

Óriási a tét: 30 vagy 300 euróba fog kerülni a villamos energia a piacon?

Óriási a tét: 30 vagy 300 euróba fog kerülni a villamos energia a piacon?

Erőművek sokaságát kell üzemeltetni csak azért, hogy az áramfogyasztási csúcsokat az elektromos hálózat kezelni tudja, vagyis a fogyasztói igényeket kielégítse. De vajon fenntartható-e ez a modell egy olyan világban, ahol eddig ismeretlen energiaigények jelentkeznek például az elektromos autók tömeges töltésével? És ahol egyre több olyan megújuló forrásból származó energiát táplálnak a rendszerbe, melyek termelése akár egyik pillanatról a másikra megváltozhat, ha kisüt vagy elbújik a nap, ha elkezd fújni a szél vagy éppen megáll. Erre a kérdésre keressük a választ alábbi cikkünkben.

Mit okozhat a SWIFT-kizárás az európai energiaszállításokban? - Súlyos zavarok jöhetnek kereskedők szerint

Mit okozhat a SWIFT-kizárás az európai energiaszállításokban? - Súlyos zavarok jöhetnek kereskedők szerint

Legalább tíz enerigakereskedővel beszélt vasárnap a Reuters egyes orosz bankok SWIFT-ből kizárásának hatásairól, akik mind azt vázolták, hogy súlyos zavarok jöhetnek az európai energiaszállításokban, akár napokra-hetekre is leállhatnak a szállítások a tranzakciók pénzügyi rendezése körüli bizonytalanságok miatt. Idő kellhet ugyanis ahhoz, amire átlátják az érintett szereplők, hogy a szankciók pontosan mit is jelentenek és hogyan lehet azok betartásával mégis üzletelni. A Portfolio brüsszeli energetikai forrása is azt vázolta, hogy tényleg súlyos zavarok és a szállítási volumenek akadozása is jöhet a döntésből, igaz az ördög a részletekben rejlik és azokat elvileg csak hétfőn jelentik be.

Olaszországban és Bulgáriában terjeszkedik a MET csoport

Olaszországi és bulgáriai leányvállalatainak megalapításával folytatja európai növekedését az energiakereskedő MET csoport. Az új cégek mostantól ipari fogyasztóknak, valamint közép- és kisvállalatoknak is értékesítenek földgázt és áramot.

A hazai vállalatok is tehetnek a magas gázdíjakról?

A vállalatok tudatos energia-beszerzésével foglalkozó cikksorozatunk második részeként a kereskedőváltás gyakorlati menetét kívánjuk körbejárni. A folyamat alapvetően egyszerű, de van egy-két dolog, amire érdemes odafigyelni.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.