Az idei volt az az év, amikor nagy valószínűséggel mélypontra érkeztek a kockázatmentes befektetések hozamai, és ezzel együtt a banki kamatok is Magyarországon. Nem egyszerűen a magas kamatok kora ért véget, hiszen az már évekkel ezelőtt megtörtént, hanem egyre nagyobb valószínűséggel a hozamcsökkenés időszaka is, ami a fix kamatozású eszközök felértékelődésére játszó befektetési stratégiák kifulladását ígéri. A totális hozamsivatag nagy vesztesei lehetnek befektetési oldalon a pénzügyi intézmények. Akik képesek rá (pl. a bankok), azok ezt részben a növekvő hitelezési volumennel kompenzálhatják, hiszen a szuperolcsó hitelek iránt viszont egyre nagyobb a kereslet.
Első látásra durvának tűnhet, hogy szinte minden befektetésünk hozamára 21 százalékos adóterhet kell fizetnünk. Számos olyan megoldás van, ahol akár részben, akár egészben meg tudjuk úszni ezt.
Tavaly összesen 32 milliárd forintnyi, a megtakarításokat terhelő kamatadó és eho érkezett az államkasszába, amely 2006 óta a legalacsonyabb mért összeg - írja a Világgazdaság a NAV adataira hivatkozva. Az alacsony kamatadó főként annak tudható be, hogy az alacsony hozamok a befektetési termékek teljesítményére is kihatottak, kisebb hozamok után pedig kevesebb kamatadót fizettek be a megtakarítók.
Véget ért a múlt héten a Magyar Nemzeti Bank csaknem két évig tartó kamatcsökkentési sorozata. Ennek eredményeként 1 millió forintnyi betétre átlag 69 ezer forint helyett ma már csak 19 ezer forint kamatot kaphatunk a bankoktól egy év után. Ez nem minden: a kormány is megcsapolta a banki megtakarítók pénzét, tranzakciós illetéket és egészségügyi hozzájárulást vetve ki a betétekre, így a betétesek nagy részének a hozama ma már negatív. Nem csoda tehát, hogy drasztikusan átrendeződött mára a lakossági megtakarítások szerkezete, így például az éven belül lekötött forintbetétek összege harmadával lett kisebb. Ez viszont a bankoknak több okból sem fáj.
Megkérdeztük a nyolc legnagyobb hazai bankot, hogy mit tapasztalnak az ügyfelek körében az adóváltozások kapcsán, az egyöntetű véleményük szerint óriási a kereslet a TBSZ iránt, amellyel mentesülni lehet az augusztus 1-jétől élő 6%-os eho alól. A bankok nem számítanak a 2006-os nagyobb vagyonátcsoportosításra, azonban a számlanyitások alapján több tízmilliárd forint mozdulhat meg a kormány döntése miatt. Jelenleg több mint 700 milliárd forint van TBSZ-eken, a legnagyobb szereplők a piacon az OTP és az MKB. A megtakarítási piacon több mint három év alatt 7%-os részesedést tudott elérni a 2010-ben bevezetett konstrukció, a várakozások szerint pedig ez az arány csak növekedni fog, mert a számlatulajdonosok között nagyon alacsony a lemorzsolódók aránya.
Csütörtöktől már 6%-os ehót kell fizetni a 16%-os kamatadó mellett a kamatozó megtakarításaink és befektetéseink többségére. Egyes termékek viszont mentesülnek az extra teher alól: a forint állampapírok és a legalább 80%-ba ezekbe fektető alapok mellett mindazon befektetések, amelyekre még időben, augusztus 1-je előtt megnyitott tartós befektetési számlán helyezzük el idén a pénzünket. A szabályozás adta lehetőséggel még ma a Portfolio Online Tőzsde befektetői is élhetnek még.
Egy hét múlva már 6%-os ehót kell fizetni a 16%-os kamatadó mellett a kamatozó megtakarításaink és befektetéseink többségére. Egyes termékek viszont mentesülnek az extra teher alól: a forint állampapírok és a legalább 80%-ba ezekbe fektető alapok mellett mindazon befektetések, amelyekre még időben, augusztus 1-je előtt megnyitott tartós befektetési számlán helyezzük el idén a pénzünket. A szabályozás adta lehetőséggel így a Portfolio Online Tőzsde befektetői is élhetnek még.
Növekvő érdeklődést tapasztaltak a tartós befektetési szerződések (TBSZ) iránt az elmúlt időszakban az MTI által megkérdezett pénzintézetek.
Augusztus 1-jétől 6%-os ehót kell fizetni a 16%-os kamatadó mellett a kamatozó megtakarításaink és befektetéseink többségére. Egyes termékek viszont mentesülnek az extra teher alól: a forint állampapírok és a legalább 80%-ba ezekbe fektető alapok mellett mindazon befektetések, amelyekre még időben, augusztus 1-je előtt megnyitott tartós befektetési számlán helyezzük el idén a pénzünket. A szabályozás adta lehetőséggel így a Portfolio Online Tőzsde befektetői is élhetnek még.
A kamatjövedelmekre hónapokon belül bevezetendő extra teher tartja lázban az országot bő egy hete, a mai napon egy olyan módosító indítvány jelent meg, amely világossá teszi, hogy mire kell és mire nem a 6%-os ehót megfizetni. Az extra teher alól a forintos kötvények mellett a befektetési alapok is mentesülnek, ha azok mögött legalább 80%-ban forint kötvény van. Kiderült, hogy a tartós befektetési szerződéseknél is kell ehót fizetni, ha a megnyitást követően 3 éven belül a megtakarításunkat feltörjük. Bár egy kiskapu még nyitva maradt, aki 2013. augusztus 1-ig nyit TBSZ-t, az eho fizetési kötelezettség alól teljes egészében mentesül, még akkor is, ha 3 éven belül szünteti meg a számlát.
A kamatjövedelmekre augusztus 1-jétől kivetett új teher (6%-os eho) azt a következményt is magával hozza, hogy a jövedelmeket már nem lehet az ellenőrzött tőkepiaci ügylet keretében leadózni. Ehhez viszont az a negatív következmény is társul, hogy a kötvényeken és befektetési jegyeken realizált nyereség és veszteség nem állítható a jövőben egymással szembe, pedig korábban ilyen formában csökkenteni lehetett az adófizetési kötelezettséget.
A kamatjövedelmekre a kormány a kamatadón felül 6%-os egészségügyi hozzájárulást is ki akar vetni, ennek kapcsán a Portfolio.hu megkérdezte a Nemzetgazdasági Minisztériumot, hogy mi lesz a tartós befektetési számlákon vagy éppen a nyugdíj-előtakarékossági számlákon tárolt összegekkel. Az állásfoglalás szerint a számlákról felvett jövedelem nem minősül olyan jövedelemnek, amelyre vonatkoznak az extra teher, bár az még mindig talány, hogy ha egy TBSZ-t a nyitást követő 3. év előtt szünteti meg az ügyfél, akkor arra fizetni kell-e ehót. A törvény szövegéből úgy látszik, hogy igen, viszont csak akkor mondhatunk biztosat, ha az NGM erre adott válasza is megérkezik.
A Parlamentnek hétfőn beterjesztett adóemelésekről szóló törvényjavaslathoz már kedden megérkeztek az első módosító javaslatok. A gazdasági bizottság egyik módosítójában azt javasolja, hogy az államkötvényekből származó kamatjövedelem mentesüljön a 6%-os ehó megfizetése alól. A Fidesz frakciója támogatja a módosítást.
Hírfolyamunk az orosz–ukrán háborúról.
Mindeközben alig termeltek a naperőművek.
Ritka eseményt figyeltek meg a kutatók.
Hordozható, de nincs akkumulátora.
Megfontolt érvelést láthatunk.
Megvan Trump pénzügyminiszter-jelöltje, aki kicsit nyugtatja a kedélyeket.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.