Az Európai Unió újabb lépést tett a Kínával folytatott kereskedelmi konfliktusában, amikor elindította a dömpingellenes vizsgálatot a kínai rétegelt falemezek importjával kapcsolatban.
Az Európai Unió festékgyártói komoly aggályokat fogalmaztak meg a kínai titán-dioxid (TiO2) exportjára bevezetett dömpingellenes vámok kapcsán. A júliusban bevezetett, akár 39,7%-os vámok súlyosan veszélyeztethetik a kisebb gyártók fennmaradását, és a nagyobb vállalatokat is arra kényszeríthetik, hogy termelésüket az EU-n kívülre helyezzék át. Sokak szerint viszont a vámok nélkül a megmaradt EU-s festékgyártókat is megsemmisítheti a kínai dömping – számolt be a Financial Times.
Az európai acélgyártók sürgetik az Európai Bizottság kereskedelmi tisztviselőit, hogy foglalkozzanak a kínai acélexport növekedésével, amely az európai árakat a termelési költségek alá szorította. A gyártók és Európa legfőbb kereskedelmi szerve, az Eurofer új, átfogó vámrendszert sürgetett a globális túlkapacitás leküzdése és a gyenge kereslettel és magas energiaköltségekkel küzdő hazai gyártók védelme érdekében – számolt be a Financial Times.
A történelem ismételheti önmagát, és a Kína által belebegtetett sertésexport-korlátozás hasonló csapást mérhet az uniós piacra, különösen Magyarországra, mint az egy évtizeddel ezelőtti orosz tilalom. Akkor Vlagyimir Putyin a sertéspestisre hivatkozva, valójában politikai okokból állította le az uniós sertéshús importját, ennek következtében hatalmas készletek ragadtak be az EU-s exportőröknél, amelyek dömpingáron kerültek többek között a keleti tagállamok piacaira, így Magyarországra is - írja az Agrárszektor.
Brazília ipari minisztériuma több vizsgálatot is kezdeményezett a Kínából érkező dömpingárukkal, főként ipari termékekkel kapcsolatban, mivel Latin-Amerika legnagyobb gazdasága az olcsó importáruk áradatával küzd. Az elmúlt hat hónapban a minisztérium különböző termékek, köztük fémlemezek, előre festett acél, vegyi anyagok és gumiabroncsok vizsgálatát indította el az ipari szervezetek kérésére. A lépés azért is fájhat Pekingnek, mert Brazília fontos szövetségese a BRICS-ben.
Az Európai Unió és az Egyesült Államok stratégiai szövetséget köt Kína globális acél- és alumíniumpiaci dominanciájával szemben A partnerség célja, hogy vámokat vessen ki a "nem piacgazdaságokból" származó fémimporta, ami elsősorban Kínát célozza, amelynek túlkapacitása megzavarta a nemzetközi kereskedelmet.
Az USA és az EU tárgyal egy megállapodásról, hogy elejét vegye annak, hogy a kínai acéldömping tönkre tegye a piacaikat, valamint hogy rendezze a Trump-korszak kereskedelmi vitáját. Az új megállapodás új vámokat vezetne be a tisztességtelenül olcsó acélimport esetében, és a mechanizmusba más országokat is bevonnának. Októberi találkozóján Joe Biden amerikai elnök és Ursula von der Leyen már előállhat egy ideiglenes megoldással, míg a végleges rendszert jövőre vezethetik be.
Az uniós tagállamok kereskedelemért felelős miniszterei rendeletet fogadtak el, amely további egy évvel, 2024 júniusáig meghosszabbítja az Ukrajnából az EU-ba irányuló behozatalra vonatkozó valamennyi vám, kvóta és piacvédelmi intézkedés felfüggesztését - tájékoztatott az uniós tanács csütörtökön.
Az Európai Bizottság pénteken közölte, hogy öt évvel meghosszabbította a Kínából és Tajvanról származó rozsdamentes acélból készült termékekre kivetett dömpingellenes vámokat, és kiterjesztette azokat Malajziára is.
Kína dömpingellenes vámokat vetett ki az ausztrál borokra a két ország közötti egyre feszültebbé váló viszony közepette - jelentette be a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken. A döntés a minisztérium közlése szerint egy hónapokon át tartó vizsgálat eredménye, amely megállapította, hogy az ausztrál borokat Kínában mesterségesen alacsony árakon értékesítik, kárt okozva ezzel a belföldi borszektornak.
Az Európai Bizottság puhított a kínai napelemekre kivetett dömpingvám ügyében kidolgozott javaslatán, miután az EU-tagországok zöme az alacsonyabb importárak mellett állást foglalva ellenezte az eredeti indítványt. Az új javaslat értelmében a korábban javasolt további két év helyett csak másfél évvel terjesztenék ki a dömpingvám hatályát. Európa ebben a kérdésben is megosztott: míg az országok szívesen részesülnének az olcsó kínai import okozta árcsökkenés jótékony hatásaiban, a gyártók zöme az iparágért és a munkahelyekért aggódik.
A fél ország által vállalt utak fejlesztései miatt fizetnek.
A Rezsivédelmi Alapot is megnyitják.
BMI-adatokra is figyeltek ma a befektetők.
Késő este jött a határozat a rezsivédelmi alap forrásainak felhasználásáról.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Hatalmas a pusztítás.
Kik kísérték el a politikust?
Az IO Partners szakértőivel beszélgettünk.
Mi lesz az építőiparban?