Dánia mérlegeli annak lehetőségét, hogy F-35-ösö vadászbombázókkal védjék meg Grönlandot ellenséges fenyegetésektől – írta meg a Eurasian Times.
Republikánus képviselők a hét elején egy olyan törvényjavaslatot terjesztettek elő az amerikai Kongresszusban, amely felhatalmazná Donald Trump megválasztott elnököt, hogy tárgyalásokat folytasson Dániával Grönland megszerzéséről - írta az Axios.
Az elmúlt hetekben kiemelt figyelem övezte a világ legnagyobb szigetét, Grönlandot. Donald Trump megválasztott amerikai elnök területi ambíciói az internetes keresésekre is hatással voltak; mutatjuk, mi látszódik a Google Trendsben.
Dánia kormánya különleges tanácskozást hív össze az ország vállalatvezetőivel, mivel tartanak tőle, hogy kereskedelmi háborúba keverednek az Egyesült Államokkal Grönland miatt - tudta meg a Reuters.
A dán miniszterelnök, Mette Frederiksen telefonon egyeztetett Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel Grönland jövőjéről. A beszélgetés során Frederiksen hangsúlyozta, hogy a sziget esetleges függetlenségéről kizárólag Grönland dönthet, és megerősítette, hogy a terület nem eladó.
A grönlandi válaszadók többsége támogatná az Egyesült Államokhoz való csatlakozást egy különös közvélemény-kutató friss felmérése szerint.
Franciaországi és dániai hajógyárak továbbra is karbantartják az orosz sarkvidéki LNG tartályhajókat, amellyel lehetővé teszik Moszkva számára, hogy az energiaszektorával szembeni nyugati szankciók ellenére bevételt szerezhessen az LNG-értékesítésből az Északi-sarkvidéken keresztül - írta meg a Financial Times. Mindez jól rámutat a kölcsönös függőségre az EU és Oroszország között egyrészt az LNG-vásárlások, másrészt a hajójavítások, karbantartások terén is, de fontos hangsúlyozni, hogy ezek a lépések önmagában még nem sértik a nyugati szankciókat, csak első ránézésre igencsak visszásnak tűnnek, és egyúttal életben tartják a legfontosabb orosz LNG-kapacitás, a Jamál LNG-egység működését.
Grönland hajlandó elmélyíteni a katonai és bányászati kapcsolatait az Egyesült Államokkal, de saját maga szeretné meghatározni az együttműködés feltételeit - jelentette ki Mute Egede, Grönland miniszterelnöke a Reuters cikke szerint.
A Trump-adminisztráció újra napirendre tűzte Grönland megszerzésének kérdését, ami diplomáciai feszültségeket okoz az Egyesült Államok és Dánia között. A megválasztott alelnök, JD Vance és más republikánus politikusok nyilatkozatai arra utalnak, hogy a következő kormányzat komolyan fontolgatja a világ legnagyobb szigetének megszerzését, akár katonai erő alkalmazásával is - írta az Axios.
A dán kormány hajlandó tárgyalni az Egyesült Államokkal Grönland biztonságáról, de nem kívánja eladni a szigetet. Az Axios hírportál beszámolója szerint Dánia magánúton jelezte ezt Donald Trump megválasztott amerikai elnök stábjának.
Múte B. Egede grönlandi miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy kész tárgyalni Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel, aki korábban közölte, hogy az Egyesült Államok ellenőrzése alá akarja vonni az északi-sarkvidéki szigetet. Egede sürgette, hogy tartsák tiszteletben a sziget függetlenségi törekvéseit.
Az Egyesült Államok koppenhágai nagykövetsége csütörtökön közölte, hogy jelenleg nem tervezik az amerikai katonai jelenlét növelését Grönlandon. A bejelentés azután érkezett, hogy Donald Trump megválasztott elnök ismét kifejezte érdeklődését a hatalmas sarkvidéki sziget megszerzése iránt.
Oroszország szükségesnek tartja a békét és a stabilitást az Északi-sarkvidéken, mert nemzeti és stratégiai érdekeinek egyik területét látja benne. Ennek érdekében Moszkva kész együttműködni minden állammal - jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő csütörtöki sajtótájékoztatóján a TASZSZ orosz hírügynökség kérdésére.
Olaf Scholz német kancellár elítélte Donald Trump igényét Grönland szigetére – írja a Tagesschau.de.
Tiszteletben kell tartani minden ország, így Grönland vonatkozásában Dánia szuverenitását is - jelentette ki az Európai Bizottság illetékes szóvivője, a brüsszeli végrehajtó testület szokásos napi sajtótájékoztatója keretében, Donald Trump Grönlanddal kapcsolatos kijelentése nyomán feltett újságírói kérdésre válaszolva szerdán.
Az Egyesült Államok külügyminisztere, Antony Blinken határozottan elutasította Donald Trump korábbi elnök felvetését Grönland esetleges amerikai annexiójával kapcsolatban. A diplomácia vezetője egy párizsi sajtótájékoztatón fejtette ki álláspontját, miszerint az elképzelés nem reális és nem is kívánatos.
A miniszterelnök jelentette be, megelőző lépéseket tesznek.
A vámok hatással lehetnak a gazdasági növekedésre is.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?