Nem éri el az OECD-országok átlagát a 15 éves magyar diákok teljesítménye a kreatív gondolkodást mérő mutatóban – derül ki abból a friss PISA-felmérésből, amely most először a tanulók kreativitását mérte fel. A 2022-ben felvett új index arról ad képet, hogy az egyes országok oktatási rendszerei mennyiben képesek felkészíteni a diákokat a kreatív gondolkodásra, amely egyre fontosabb készséggé válik a munkaerőpiacon a digitalizáció, a mesterséges intelligencián alapuló eszközök térnyerésével. Az iskolák eltérő társadalmi és gazdasági háttere az OECD tagállamai közül a leghangsúlyosabban Magyarországon hat ki a diákok kreatív gondolkodás terén mért teljesítményére. Ez ismét rámutat arra, hogy a magyar iskolarendszer esélykiegyenlítő teljesítménye terén súlyos problémák mutathatók ki.
Június kezdetére az érintett cégek többsége már meghirdette, mely pozíciókra keres diákmunkásokat az idei nyári szezonban. Az ELTE-Trenkwalder Iskolaszövetkezet adatai szerint a munkáltatók vendéglátási, idegenforgalmi munkára átlagosan 1800 forintos órabért kínálnak, adminisztrációs feladatok és irodai asszisztencia esetében 1900 forintra, míg gyártási, logisztikai és kereskedelmi feladatok ellátása során 1950-2000 forint közötti órabérre számíthatnak a jelentkezők. Ennél magasabb órabérre főként azok a diákok pályázhatnak, akiket üzleti kiszolgáló központokban vagy call centerekben alkalmaznak – itt 2100 forint az átlagosan megkereshető órabér –, az IT-területen pedig ez az átlag már a 2500 forintot is meghaladja.
A diákok robotokat építhetnek, rakétákat indíthatnak vagy akár szimuláció által alkothatják meg az életet egy Holdbázison az ESERO Hungary programnak köszönhetően. A programban az űrkutatás gyakorlati alkalmazásait és az űriparban rejlő karrierlehetőségeket is bemutatják.
Huszonötödik alkalommal rendezik meg idén az Országos Esettanulmány Versenyt (OEV), Kelet-Közép-Európa legfontosabb esettanulmányi versenyét. A verseny célja, hogy a régió legkiemelkedőbb gazdasági egyetemeinek hallgatói valós gyakorlati problémák megoldása során bizonyítsák rátermettségüket nagynevű vállalatok képviselői előtt - tájékoztatták a szervezők a Portfolio-t.
A következő napokban 36 milliárd forint értékben 140 ezer notebook kiosztása kezdődik meg a 7. és 10. évfolyamon tanulóknak – közölte a Belügyminisztérium köznevelésért felelős államtitkára csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
A szövetségi fellebbviteli bíróság megállította a Biden-kormányzat azon törekvését, hogy végrehajtson egy olyan szabályt, amely egyszerűsítené az iskoláik által becsapott diákok számára a hitelek elengedését. A döntés egy for-profit felsőoktatási intézményeket képviselő csoport kérésére született meg.
18-20 százalékkal nőtt idén a diákmunkások bére ha valaki 1700 forintos órabérért dolgozik heti 40 órában, akkor több pénzt vihet haza, mint egy pályakezdő pedagógus havonta - derül ki az RTL Híradó összeállításából.
A Covid következtében hozott, három éven át érvényes ideiglenes intézkedések eltörlésével Kína nyomást gyakorol a diákokra, hogy menjenek vissza a tengerentúli egyetemekre - írja a Bloomberg.
Milyen lesz az élet 2043-ban? Hogyan képzelik a világot 20 év múlva a mai kiskamaszok? Ezekre a kérdésekre keresi a választ 2023- ban is az Ugrás a jövőbe kreatív pályázat, arra bíztatva a hazai és határon túli tizenéveseket, hogy osszák meg elképzeléseiket a jövőről. Január 27-től ismét lehet jelentkezni a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) ötletversenyére.
A Seattle városi iskolai körzet eddig még nem látott pert indított, amelyben a nagy technológiai cégeket vádolják a fiatalok közösségi médiafüggőséggel való megmérgezéséért – számol be a hírről a Bloomberg.
Irán továbbra is biztosítaná az afganisztáni diáklányok felsőoktatását, miután a szomszédos országban a tálib kormány kitiltotta őket az állami és magánegyetemekről.
Miskolctól Budapestig menetelnek tiltakozó pedagógusok ezen a héten. A tervek szerint hat nap alatt 180 kilométert gyalogolnak, hogy találkozzanak a kollégáikkal és fenntartsák az ország figyelmét az oktatás ügye mellett. A Tudásmenet az oktatásért demonstráció szervezője a Pedagógusok Szakszervezete, a Tanítanék mozgalom és a Noár mozgalom - írja az ATV.
Újabb megmozdulást szervezett a Pedagógusok Szakszervezete és a noÁr mozgalom szombatra, a tüntetők délután három óra előtt a Széchenyi téren gyülekeztek, ahol petíciót adtak át Pintér Sándor részére, derült ki a HVG cikkéből.
Diákok maroknyi csoportja vonult fel péntek reggel a Várba a Karmelita kolostort és a szemközti építkezést együttesen elzáró kordonhoz, hogy tiltakozzon az oktatás helyzete miatt - írja az Infostart.
Alig több mint egy hete volt a legutóbbi nagy megmozdulás Budapesten, ahol be is jelentették, hogy október 23-án újabb tüntetést szerveznek. A diákok és a tanárok az oktatás állapota és a rendkívül alacsony pedagógusbérek miatt tüntetnek. A tüntető tömeg ma a Kálvin téren kezdte meg a gyülekezést délután 4-kor, innen indultak tovább a Műegyetem felé, ahol többek között az ADOM Diákmozgalom, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ), a SZÁD és az EVDSZ képviselője tartott beszédet, az esemény koncertekkel ért véget.
Dunakeszin is demonstárciót tartanak ma reggel, ahogy az ország számos pontján tüntetnek tanárok és diákok az oktatás állapota miatt.
Donald Trump lépéseire figyelnek a befektetők.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Egy friss felmérés szerint a lakosság egyötöde elmenne, ha megnyitnák a határokat.
Jól bírják a feltörekvő devizák az első Trump-döntéseket.
Applikációval fog majd működni.
Nem ez a jelölt első botránya.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.