Peking hadihajók és vadászgépek tucatjait indította meg a héten Tajvan irányába, amellyel a keleti nagyhatalom egyértelműen jelezte, hogy a nem hátrál meg a regionális nagyhatalmi ambícióitól. A célzás nemcsak a szigetnek szólt, hanem az Egyesült Államok más távol-keleti szövetségeseinek is – közölte a Wall Street Journal.
Az Egyesült Államok Rakétavédelmi Ügynöksége (MDA) hivatalosan is bejelentette, hogy a legutóbb végrehajtott tesztek során sikeresen elfogtak és megsemmisítettek egy levegőből indított, közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát, ami fontos mérföldkő Guam védelmi képességeinek fejlesztésében. A Pentagon által közzétett információk szerint ez az első alkalom, hogy ilyen típusú elfogást hajtottak végre a térségben, ráadásul mindezt az Egyesült Államok egyik legmodernebb légvédelmi rakétarendszerével.
Az elmúlt négy évben meglehetősen viharosan alakult Kína és az Egyesült Államok kapcsolata, ameddig Joe Biden töltötte be az elnöki pozíciót a Fehér Házban. A demokrata politikus hamarosan újra találkozhat Hszi Csin-ping kínai elnökkel, aki a globális színtéren a legnagyobb riválisának számít – közölte a Souh China Morning Post.
Kína diplomáciai és katonai tevékenysége az elmúlt években szükségessé tette, hogy az Egyesült Államok teljesen átalakítsa a stratégiáját az indo-csendes-óceáni térségben. A nyugati hatalmak provokációnak vélik Peking megváltozott stratégiáját, míg a keleti nagyhatalom jogos terjeszkedési törekvésre hivatkozik. A The Herigate Foundation készített egy elemzést a kínai taktika pontos elemeiről, és hogy ez miért zavarhatja annyira az Egyesült Államokat.
Szerdán a japán Önvédelmi Erők egyik hadihajója, a Takanami-osztályú Sazanami áthaladt a Tajvani-szoroson, ami komoly felháborodást kelthet Kínában – számolt be a Nikkei Asia.
A kínai védelmi minisztérium szerdán közölte, hogy a kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) sikeres tesztindítást hajtott végre egy interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM), mely a várakozásnak megfelelő tengeri területre esett – számolt be az MTI.
Több tengeren és óceánon átívelő, több mint 400 hadihajó és 120 repülőgép részvételével zajló közös orosz-kínai hadgyakorlat kezdődött a mai nap – írta meg az Ukrainszka Pravda.
A Kínai Köztársaság (vagy ismertebb nevén Tajvan) elnöke, Laj Csing-tö arról beszélt, hogy a szárazföldi Kínának (vagyis a Kínai Népköztársaságnak) a területi integritás jegyében Oroszországtól is területeket kellene követelnie – írja a Reuters.
A Csendes-óceáni Szigetek Fóruma vezetőinek idei találkozóján kiemelt téma volt az Új-Kaledóniában kialakult helyzet. A francia tengerentúli területen májusban zavargások törtek ki egy ellentmondásos választójogi reform miatt, amely halálos áldozatokat is követelt - számolt be a BBC.
Négy csendes-óceáni szigetország is jóváhagyta szerdán az ausztrál támogatású Csendes-óceáni Rendészeti Kezdeményezést, amellyel a canberrai vezetés Kína biztonságpolitikai befolyását próbálja csökkenteni a csendes-óceáni térségben.
A BBC beszámolt arról, hogy Tongán összeültek a Csendes-óceáni Szigetek Fórumának vezetői. Hangsúlyos téma volt a klímaváltozás kérdése, a felszólalók egyetértettek abban, hogy a térség ártatlanul szenved mások tevékenysége miatt.
Felvételek érkeztek arról, ahogy a kínai Népi Felszabadító Hadsereg Haditengerészete (PLAN) teszteli a jövő egyik legfontosabb fegyverének szánt GJ-11 Sharp Sword pilóta nélküli harci repülőgépét (UCAV).
A Defense One szerint az Egyesült Államok arra készül, hogy a légierő több egységét is a Csendes-óceán térségébe irányítsa. A lépés elsődleges oka az lehet, hogy a Pentagon tesztelni akarja a képességeit egy esetleges konfliktus alkalmával Kínával.
India 300 millió dolláros kölcsönt ajánlott fel csütörtökön Vietnam tengeri védelmének kiépítésére. A két ország kormányfője Újdelhiben tartott megbeszéléseket a kétoldalú kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok intenzív fejlesztéséről.
Az Egyesült Államok úgy érzékeli, hogy a növekvő kínai befolyás egyre nagyobb fenyegetést jelent az amerikai érdekekre, ezért az eddigieknél is nagyobb figyelmet fog fordítani az indo-csendes-óceáni bázisokon állomásozó fegyverekre – írja a Newsweek.
Az Egyesült Államok elvesztené a harmadik világháborút, ha konfliktusba kerül egyszerre Oroszországgal, Iránnal és Kínával – derül ki egy amerikai Kongresszus által megrendelt jelentésből, melyet a The Hill szemlézett.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A BRICS-tagság felé fordul az ország az EU-csatlakozás elhúzódása miatt.
Steve Cohen borúlátóbbá vált az amerikai gazdaság kilátásaival kapcsolatban.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.