Európa partjait elérte egy olyan ciklon, amely a korábban aktív, Kirk nevű hurrikánig követhető vissza, ez a ciklon térségünkben kiadós csapadékot és erős szelet okoz, ez pedig „kibillenti” majd a Balaton vízszintjét - írta a HungaroMet Zrt. a honlapján.
Ma halad át felettünk a Cassandra ciklon központja, emiatt országszerte borongós, csapadékos idővel indul a nap, később dél, délnyugat felől elkezd gyengülni, megszűnni a csapadék. A HungaroMet frissítette veszélyjelző térképeit, eső miatt minden magyar vármegyében figyelmeztetés van érvényben.
Jelentős mennyiségű esőre figyelmeztet a HungaroMet: Baranya, Bács-Kiskun és Tolna vármegyében egy nap alatt több mint 30 milliméter csapadék hullhat pénteken, ezért a három vármegyére másodfokú (narancs) figyelmeztetést adott ki.
A Boris ciklon után a Cassandra hoz kiemelkedően csapadékos időjárást Magyarországra, ami már az elmúlt 24 óra csapadékösszegein is látszik.
Masszív csapadékrendszer érkezik dél felől a Cassandra ciklonnal - írja időjárás-előrejelzésében a meteorológiai szolgálat. Többfelé jelentős mennyiségű csapadék várható, és hazánk nagy részén holnap is 10 mm-nél nagyobb csapadék hullhat. A HungaroMet frissítette veszélyjelző térképeit, eső miatt jelenleg hét megyében van érvényben sárga figyelmeztetés, holnapra pedig az ország összes vármegyéjére sárga figyelmeztetést adtak ki.
Kiadós csapadék, sokfelé 30+ mm hullhat szombatig - jelentette a HungaroMet, amely az ECMWF időjárási modell alapján készült térképeket is megosztott.
Nyugat felől egyre vastagabb felhőzet vonul el, szerdán pedig fölénk helyeződik a Magyarország felé közelítő ciklon hullámzó frontrendszere, és megérkezik a tartós eső is. A meteorológiai szolgálat frissítette veszélyjelzését, már egyre több megye sárgult be a figyelmeztető előrejelző térképen.
Kedden és szerdán egy tőlünk nyugatra és északnyugatra örvénylő ciklon hat ki Magyarország időjárására, csütörtökön és pénteken pedig mediterrán ciklonok hozhatnak kiadós esőt.
Három időjárási tényező támogatta a Boris ciklon kialakulását: az érkező hidegfront mögötti hűvösebb és a mediterrán térséget kitöltő rendkívül meleg légtömeg közötti nagy hőmérsékleti kontraszt, az Alpok ciklonképződést segítő hatása valamint a levegő magas nedvességtartalma - írta a HungaroMet Zrt. a szeptemberi rendkívüli dunai árvíz meteorológiai hátteréről készített elemzésében, a honlapján.
Az extrém aszályhelyzet után extrém ciklon csapott le Közép-Európára, benne Magyarországra. A Boris-ciklont pusztító árvíz követte hazánkban és a régió több országában. Az időjárási modellezések már előre jelezték a kimagasló csapadékmennyiséget, meteorológusok és klímaszakértők pedig árvízveszélyre figyelmeztettek. De mikor kezdett meglátszódni az internetes keresésekben a ciklon és az árvíz iránti érdeklődés? Megnéztük a Google Trends adatait.
Lassú emelkedés várható Budapestnél, majd a szombat esti tetőzést követően lassú apadásnak indul a folyó - jelentette Láng István országos vízügyi főigazgató.
A pusztító Boris ciklon kialakulásáért az idei nyári hőhullámok és rekordmeleg tengervíz a felelős, és jöhetnek még meglepetések, az északi hideg légtömegek és a meleg tenger randevújából hasonló légörvények bármikor keletkezhetnek – írja Facebook-posztjában Goda Zoltán, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Karának adjunktusa, amit a Hungaromet osztott meg.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A mai műsor első részében arról volt szó, hogy milyen légköri jelenségek eredménye a Kelet-Közép-Európát sújtó hatalmas árvíz, és az azt megelőző szokatlanul hideg és csapadékos időjárás. A témáról Kókai Ádám meteorológust kérdeztük. Az adás második részében Strasbourgból jelentkezett Szabó Dániel, a Portfolio EU-s ügyekkel foglalkozó elemzője, aki a kedden bejelentett új Európai Bizottság kapcsán válaszolt kérdéseinkre.
Az osztrák határ túloldalán kifehéredett az Alpok - számolt be az Időkép. Ausztria középső részét a hegyekben szintén jelentős hótakoró borította be.
Közösségi médiában megjelent hőtérképet szúrt ki az Időkép. Az animáción jól látható, milyen jelentős átalakuláson megy át Európa időjárása.
A katasztrófa küszöbön áll - figyelmeztet a Közép-Európában várható extrém csapadékmennyiség miatt Feiler József klímaszakértő, aki több javaslatot is megfogalmazott az érintett területeken élőknek.
És a soron következő kifizetést is teljesíteni fogja a társaság.
Érdekes válaszok születtek.
Mentesül az áfafizetés alól, aki legalább két évig megtartja az ingatlanát.
Augusztus óta nem volt ilyen magas szinten az árfolyam.
Európa versenyképességi mutatói mély válságról árulkodnak.
Nem fizetett a magyar vállalkozó.
Mire elég a 150 ezer forint.