2024 nem volt sikertörténet a művészeti aukciók globális piacán, de az év végére jó esetben véget ért a lejtmenet. A műtárgy.com összefoglalójából kiderül, mit jelentett ez konkrétan a két nagy nemzetközi aukciósház csatájából többnyire győztesen kikerülő Christie’s esetében.
A globális műtárgypiacon elmaradt az év végén itthon tapasztalt fellendülés. A csúcsárak, a piac egészének állapotát tükrözve, alacsonyabbak voltak, mint a legutóbbi években – derül ki a műtárgy.com összefoglalójából.
A második világháborúban a náci németek által Franciaországból elhurcolt műkincsek elrablását dokumentáló Rose Valland ellenálló és az azokat felkutató „Monuments Men” (Műkincsvadászok) emléke előtt tiszteleg a Christie’s párizsi és New York-i árverése.
Elárverezik ifjabb Pieter Brueghel XVII. századi flamand festő egy vásznát, amelyet tavaly ősszel találtak egy francia birtokon - írta az ARTnews.com hírportál. A vételárát 600 ezer és 800 ezer euró közötti (228,7 millió-304,9 millió forint) összegre becsülik.
Andy Warhol egy Marilyn Monroe-t ábrázoló híres 1964-es portréja 195 millió dollárért (69,9 milliárd forint) kelt el egy hétfő esti New York-i aukción, ezzel a szitanyomat lett minden idők legdrágább, amerikai alkotótól származó műve, egyben a legdrágább 20. századi műalkotás, amelyet nyilvános árverésen eladtak.
Nagy dobásra készül a Christie's New York idén novemberben. Ha a számításaik beválnak, David Hockney Egy művész portréja (Medence két alakkal) című festménye lehet a legdrágább, árverésen elkelt mű, amelyet még élő festő készített. Az aukciósház 80 millió dollárra becsülte a képet. Ez persze nem azt jelenti, hogy a műtárgy valóban ennyiért fog elkelni, de már az is elég az eddigi csúcstartó, Jeff Koons pozíciójának megdöntéséhez, ha megközelíti az összeget. Koons Balloon Dog (Orange) című munkája 2013-ban 58 millió dollárért kelt el, ez az eddigi legmagasabb ár, amit élő művész alkotásáért aukción fizettek. A második helyen Gerhard Richter Abstraktes Bild (1988) című alkotása áll, amely 30,4 millió fontért cserélt gazdát 2015-ben.
Az Abu-Dzabiban lévő Louvre-ba kerül Leonardo da Vinci "Salvator Mundi" című festménye, miután a minden idők legdrágábban eladott festményét egy szaúdi herceg vette meg - írja a Bloomberg.
A műkincsvilágban rekordot jelentő több mint 450 millió dollárért (119 milliárd forintért) kelt el egy Leonardo da Vincinek tulajdonított 500 éves festmény a Christie's New York-i árverésén.
A Christie's április 27-ei, New York-ban megrendezésre kerülő aukciójának egyik szenzációja a németalföldi festészet kimagasló egyéniségének, Hugo van der Goes-nak tulajdonított oltárkép.
Claude Monet híres La Meule (Szénaboglya) című festménye 81,4 millió dollárért (23,6 milliárd forint) kelt el szerdán a Christie's impresszionista és modern árverésén New Yorkban.
Mintegy 1,8 millió fontért (800 millió forint) cserélt gazdát Henry Moore brit szobrászművész egy alkotása a Christie's aukciósház szerda esti londoni árverésén.
Rekordáron, 50,6 millió dollárért (13,6 milliárd forintért) kelt el Piet Mondrian Kompozíció 3. pirossal, kékkel, sárgával és feketével című festménye a Christie's aukciósház New York-i impresszionista és modern műveket kínáló árverésén csütörtökön - soha korábban nem fizettek ennyit a holland festő képért.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Az infláció ellen harcolna a kormány.
A 21. század új sikerszakmája.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.