A Temu és a Shein teljesen felforgatták az európai online kereskedelmet. Ezt nem csak a Magyarországon is jelentős piaci részesedéssel bíró régiós szereplők érzik, de a piacvezető ár- és termék összehasonlító oldal, az Árukereső.hu is, amely szintén cseh tulajdonban van. David Chmelařral, cég anyavállalatának, a Heureka Groupnak a vezérigazgatójával beszélgettünk a magyar online kereskedelmi piacról, a kínai trónkövetelőkről, a Google piaci fölényéről és az Árukereső.hu hazai terveiről.
2023 második felében újabb 4 ezer kiskereskedelmi egység zárt be Magyarországon, ezzel folytatódott a hosszú évek óta tartó koncentráció. Ráadásul most, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) felfelé módosította a szezonálisan igazított kiskereskedelmi forgalmi adatait még látványosabban nyílik az olló a boltok száma és a vásárlások volumene között.
Tavaly novemberben elmúltak azok az idők, amikor az élelmiszerek áremelkedése meghaladta a teljes hazai inflációét, és év végére elértük azt is, hogy a szupermarketek, diszkontok teljes kínálatának árát se az élelmiszerek húzzák felfelé.
Egymás után zárnak be a falusi kocsmák. Részben a társadalmi szokások átalakulása, az alkoholfogyasztás visszaszorítására tett kísérletek is magyarázzák a folyamatot, de sok helynek a koronavírus-járvány miatti bezárások tehettek be.
Októberben ismételten csökkent a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző hónaphoz képest, ami azt jelenti, hogy a fogyasztók bizalma még mindig nem épült vissza és a szeptemberi minimális emelkedés nem jelentette egy fordulat kezdetét - derült ki a KSH friss adataiból.
A KSH adatai szerint 2023 első félévében rekordszámú, 4600 bolt zárt be Magyarországon, főként az árstop és a csökkenő vásárlóerő miatt - közölte az RTL Hiradó.
Mindössze fél év alatt 4500 boltra került lakat Magyarországon. Ilyen drasztikus bezárási hullámot még sosem láttunk. Az inflációs válság nemcsak a lakosságnak, de a boltoknak is kritikus időszakot jelent. A bezárási hullám kifejezetten rossz hír: a verseny csökkenése végül magasabb árszinthez vezethet.
Úgy tűnik, nem tud talpra állni a kiskereskedelem itthon. Az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal csökkent az augusztusi volumen a kiigazított adat szerint. Ez azt jelenti, hogy már a második egymást követő hónapban látunk esést a boltok forgalmában.
Többfunkciós, szabadon összeállítható, megosztható bevásárlólistával bővült a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett online árfigyelő - jelentette be Rigó Csaba Balázs a nemzeti versenyhatóság a GVH podcastjában.
Kína kibervédelmi szabályozó hatósága új irányelvtervezetet jelentett be, amelynek célja, hogy szigorítsa a kiskorúak által használt alkalmazások és alkalmazásboltok használatát. A nyilvánosságnak szeptember 2-ig van lehetősége visszajelzést adni a javasolt szabályokkal kapcsolatban.
Úgy tűnik, drágulni fognak a 2,8 százalékos UHT tejek a boltokban, miután kivezetik az árstopot, annak ellenére, hogy a kiskereskedelmi láncok nem adhatják azokat többért, mint a beszerzési ár. A vásárlói rohamot borítékolni lehet.
Nem lesz gond a tojásellátással annak ellenére sem, hogy a kormány szigorít a jelenleg még árstopos termékek készletezésével kapcsolatos szabályokon - mondta a Portfoliónak Pákozd Gergely, a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetségének (MTTSz) alelnöke, aki azt is elárulta, hogy jelenleg milyen termelői árakon forognak a tojások.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség tagvállalkozásai felháborodással értesültek arról, hogy a kiskereskedelmi adót a 100 milliárdos árbevétel feletti sávban 4,1%-ról 4,5%-ra emelték 2024-re. Ez az intézkedés súlyosan veszélyezteti a családokat is, mivel a kiskereskedelmi vállalkozások képtelenek folytatni árletörő tevékenységüket - írja az OKSZ közleménye.
Németországban mind az Aldi Nord, min a Lidl berobbant az erkélynapelemes piacra, azonban hiába keresnénk a magyar boltok polcain a terméket a jövőben, a magyar jogszabályok nem teszik lehetővé a forgalmazást, szemben az Európai Unióban általánosan elfogadott szabályozással – számolt be róla a g7.hu.
Sokan figyelmeztettek, hogy felerősödhet a kiskereskedelmi egységek bezárása, miután a vállalkozásoknak egyre nagyobb terhekkel kell szembenézni, miközben a vásárlóerő zsugorodik. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) most közzétett adatai alapján elképesztő zuhanást látunk: tavaly 4500-zal csökkent a kiskereskedelmi egységek száma.
Megjelent a Magyar Közlönyben a rendelet a kötelező akciózás részleteiről. Megismerhettük a termékkategóriákat és az akció alól való mentességeket is. Súlyos jogsértés esetén be is zárathatják a boltot.
Nagy kilengésekkel halad a magyar fizetőeszköz.
Ez része az ukrán győzelmi tervnek is.
Megszerezték az állítólagos bizonyítékokat.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán konfliktus fejleményeivel.
Hogy reagáljanak a vámfenyegetésre?
Hol tart az AI-csata?
Egy biztos: az áthúzódó hatásban Virovácz Péter szerint nem bízhatnak.