Nincs pénz a félkész fővárosi nagyberuházás, a Biodóm befejezésére, de már a fűtésére sem. Ám ha nem temperálják az épületet, akkor a tetőszerkezet tetején lévő, kívülről is látható háromszögek egyszerűen összeesnek, a tető beázik-számolt be a Népszava. A tető fóliamembrán felülete összesen 19.696 négyzetméter, csak a fólia pótlása többmilliárdos tétel lenne.
Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz igazgatója egy szerdai interjúban arról beszélt, hogy nem vetné el annak a gondolatát, hogy szimbiózis alakuljon ki a cirkusz és a Biodóm-projekt között, és hogy a Biodóm területét valamilyen módon bekapcsolják a cirkusz működésébe. Erre reagált most közleményben a budapesti Állatkert.
Bősz Anett főpolgármester-helyettes a Szabad Európának elmondta, szerintük a Biodóm esetében egy kormányzati beruházásról van szó, melynek befejezéséhez a kormány nem biztosította a szükséges forrásokat, azonban mivel a jelenleg félkész állapotban lévő épület a súlyos anyagi gondokkal küzdő fővároshoz került, így nekik kell azt fenntartaniuk, a befejezéshez pedig mintegy 45 milliárd forintnyi forrásra lenne szükség.
Amennyiben a Budapest nem kapja meg a Biodóm fenntartásához szükséges forrásokat, az önkormányzat leválasztja a telket és a kulcsokat átadja a kormányzatnak, derült ki a HVG cikkéből.
A kormány és a főváros között korábban sem volt feltétlenül felhőtlen az együttműködés, az energiaválság és az elmúlt hetek történései azonban tovább nehezítették a közös munkát, több nagy projekt is veszélybe került. Az Index.hu főváros jelenlegi kilátásairól, és a bizonytalanná váló fejlesztésekről kérdezte Erő Zoltánt, Budapest főépítészét.
"Valódi dilemma, hogy mi legyen a biodómmal. Gyorsan eljöhet az a pillanat, amikor a városvezetésnek döntenie kell: az idősotthonait, szociális intézményeit fűti vagy egy üres, hasznavehetetlen építményre költ." - mondta el a Népszavának Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes. A biodóm fenntartása tavaly 625 millió forintjába került a fővárosnak, az idei évben ez az összeg közel 1 milliárd forintra emelkedett. Az egyre nagyobb energiaárak miatt viszont jövőre akár az 1,5-2 milliárd forintot is elérheti.
További 20 milliárd forintra lenne szükség a biodóm befejezéséhez, noha az eredetileg tervezett 25 milliárd helyett már így is 45 milliárd forint ment rá - írja a Népszava. A lap szerint a berendezés, a növények és állatok betelepítése, a beléptetőrendszer kialakítása, az étterem és az egyéb kiszolgáló helyiségek felszerelése még mind hátravan, miközben az állami támogatásból alig 6 milliárd forint maradt.
Biztos, hogy félbemarad a Fővárosi Állatkertben álló Biodóm építése, ha a kormány nem vállalja az építkezés befejezését – nyilatkozta Karácsony Gergely főpolgármester az RTL Híradónak.
Átadná a főváros az államnak a Biodóm telkének és épületének tulajdonjogát - adta hírül az MTI. A helyszínen tarott sajtótájékoztatón Gy. Németh Erzsébet főpolgármester-helyettes és Szabó Roland, a Fővárosi Állat- és Növénykert igazgatója adott tájékoztatást a beruházás jelenlegi helyzetéről.
A kormány tegnap hozott döntésével megerősítette: készek átvállalni a jelentős budapesti városfejlesztések megvalósítását, a költségek teljes fedezetét, és így tehermentesíteni a fővárosi költségvetést - közölte a Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár szerdán az MTI-vel.
A főváros nem kíván parkolóházat építeni a Biodóm mellé - reagált a fővárosi önkormányzat hétfő este közleményben a Budapesti Fejlesztési Központ (BFK) vezérigazgatójának Facebook-bejegyzésére.
A Fővárosi Állat- és Növénykertben épülő biodóm készültségi foka és a befejezéséhez szükséges forrásigény felméréséről döntött a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén. A képviselők 17 igen szavazattal, 5 nem ellenében, 4 tartózkodás mellett támogatták Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes előterjesztését.
Közérdekű adatigényléssel fordult a HVG az Állatkerthez annak érdekében, hogy kiderítse, mi indokolja pontosan a Biodóm-beruházás kapcsán felmerült 20 milliárd forintos többletköltséget. Ezzel egyidőben a Népszava annak járt utána, hogy a látogatóélmény kialakításának költsége, vagyis a Pannon Park és központi épületének, a Biodómnak a berendezése, majd a nyitást követően az üzemeltetése milyen költségekkel járhat.
Továbbra sem tudni, honnan teremtik elő a hiányzó 20 milliárd forintot az állatkerti Biodóm befejezéséhez. Fürjes Balázs az InfoRádiónak adott interjújában elmondta, hogy a Fővárosi Állat- és Növénykert területén épülő Pannon Park és Biodóm építésére már biztosított plusz forrásokat a kormány, a továbbiakat az állatkert vezetőségének kell megoldania.
Már jövő tavasszal lezárulhat az Állatkertben készülő Biodóm szerkezeti és gépészeti kivitelezése, a fejlesztésre a kormány eddig nettó 43,7 milliárd forintot biztosított a Fővárosi Önkormányzat részére. Az Állatkert öthektáros új zónája, benne a Biodóm 1,7 hektáros fedett növény- és állatparkjával, várhatóan 2021 végén nyílhat meg a látogatók előtt. Az Állatkert jelezte, hogy a kivitelezésre még le nem kötött kb. 6,6 milliárd Ft szűkös lehet a hátralévő feladatokra, és a teljeskörű megvalósításhoz további források szükségesek - derül ki a Fővárosi Állat- és Növénykert közleményéből.
Két év múlva nyílhat meg az Állatkert új bemutató komplexuma, a Pannon Park és központi építménye, a Biodóm. Az eredeti tervekhez képest pár hónapot csúszhat az átadás és valamelyest a költségek is emelkednek.
Nagy mozgások van a piacokon.
Ömlik a pénz a lakossági állampapírokba.
Mi történik Trump vámjainak bejelentését követően?
Oda egy Stryker páncélos.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.