Áprilisban emelkedtek az élelmiszer-alapanyagok nemzetközi piaci árai a hús jelentős, valamint a növényi olajok és gabonafélék mérsékelt drágulása miatt. Ez ellensúlyozta a cukor és a tejtermékek árcsökkenését, amint azt az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) frissített indexe mutatja.
Másfél éves csúcsra ugrott az arabica típusú kávé határidős jegyzése, ez elsősorban annak köszönhető, hogy rosszak a kilátások a legfontosabb kávétermesztő országok idei betakarításával kapcsolatban.
A világ első számú olivaolaj-termelő országában, Spanyolországban több mint 165 százalékkal drágult az olivaolaj az elmúlt 3 évben, elsősorban a száraz időjárásnak köszönhetően - számolt be a European Supermarket Magazine.
Az eddig is drága csokoládé még drágábbá válhat, ha Nyugat-Afrika új kakaótermése csalódás lesz – számol be a hírről a Bloomberg.
Magas ásványiolaj-tartalom miatt visszahívta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a forgalomból a fekete szezámolajból készült, Yi Yuan márkájú terméket - közölte az állami cég.
Hazánkban a legtöbb helyen gyakorlatilag befejeződött az aratás, az ország kenyere a kihívások ellenére idén is biztosított - tudatta Nagy István agrárminiszter az MTI-vel közleményben vasárnap.
Ukrajna déli részén a gazdák megkezdték a 2023-as gabona betakarítását - írja a Reuters.
Az orosz-ukrán háború kezdete óta eddig egyetlen dologban sikerült megállapodnia a feleknek: kötöttek egy egyezményt, amely biztosítja, hogy Ukrajna fekete-tengeri kikötőiből gabonát lehessen exportálni a világpiacokra. Ezen egyezményt azonban időről időre meg kell hosszabbítani, legutóbb március közepén került erre sor. Bár ez volt a második hosszabbítás, nagyon úgy tűnik, hogy abban nem tudtak megállapodni a felek, hogy milyen időtartamra legyen ez érvényes. Az ukrán gabona szempontjából középtávon azonban nem csupán a kikötőkhöz való hozzáférés jelent gondot, hanem a háború olyan hatásai, amelyek magukat a termőterületeket érintik.
A kukorica vetésterülete Ukrajnában 30-35%-kal csökkenhet 2023-ra a gazdák pénzhiánya és az áramkimaradások miatt a Reuters értesülése szerint.
Történelmi távlatban is példa nélküli az, hogy Magyarország kénytelen kukoricát importálni saját szükségletei kielégítésére, mert a hazai termés nem fedezi a belső igényeket. A tengeri betakarítása még ezt követően zajlik, de a becslések szerint akár 2 millió tonna is hiányozhat a hazai piacról, miközben Magyarország hagyományosan nagy kukoricatermelőnek és exportőrnek számít. A megoldást az import jelentheti, elsősorban Ukrajna felől, amely várhatóan olcsóbb is lesz, mint a hazai termés.
Ha időben nem jön meg a csapadék, akkor a jövő évi termés is veszélybe kerül, hiszen nem tudnak műtrágyázni, talajt előkészíteni és vetni a gazdák - jelezte Sabján Krisztián, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) megyei elnöke.
A Kommersant értesülései szerint a rossz időjárási viszonyok és a szankciók következtében Oroszország nem fogja tudni betakarítani az év elején célértékként kitűzött 130 millió tonna gabonát. A termelés visszaesése negatívan érintheti az orosz exportot is.
Eddig mintegy 300 ezer hektárnyi kukorica és 200 ezer hektárnyi napraforgó ment tönkre a súlyos aszály miatt annyira, hogy ezeken a területeken semmiféle termés nem takarítható be. A régóta nem látott aszály ráadásul egy olyan évben viszi el a termés jelentős részét, amikor rendkívül magas árak vannak, vagyis a gazdák – normál körülmények között – kifejezetten jól kereshettek volna idén. Csak az említett két növénynél elképesztő összeg, mintegy 400 milliárd forint a kiesés, ráadásul a kalászos gabonák aratása sem hozott fényes eredményeket. Rontja a helyzetet az is, hogy nem csak a mennyiség, a minőség sem jó a döbbenetes csapadékhiány miatt.
Az aszály ellenére is fedezi a búzatermés a belföldi szükségletet, de kivitelre sokkal kevesebb jut, mint korábban - mondta az Aratási Koordinációs Bizottság ülése utáni sajtótájékoztatóján pénteken Budapesten az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára.
Folyamatosan zajlik a betakarítás a földeken, a száraz, meleg időjárás és az aszály ellenére az ország kenyere biztosított - közölte az Agrárminisztérium (AM) vezetője a tárca szombati közleménye szerint. Ugyanakkor figyelmeztetett: ha két héten belül nem jön meg az eső, akkor a kukorica- és napraforgótermés komoly veszélybe kerülhet.
Június második felében már a hazai dinnye is megjelenik a piacokon, ugyanakkor a termelők szerint mintegy 30 százalékos drágulás várható, ezt a ráfordítás költségeinek emelkedésével indokolják - derül ki a HírTV riportjából.
Nagyon úgy tűnik, hogy ez bizony eldőlt.
Esik az arany és az olaj, emelkednek a tőzsdék.
Hírfolyamunk az orosz–ukrán háborúról.
Megvan Trump pénzügyminiszter-jelöltje, aki kicsit nyugtatja a kedélyeket.
Tovább ömlik a pénz a fosszilis iparba.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.