Az ukrajnai háború és a Közel-Kelet más részein zajló turbulens események miatt az utóbbi időszakban kevesebb figyelem vetült Donald Trump egyik legnagyobb vesszőparipájára, az iráni atomprogramra. A probléma viszont továbbra is fennáll, sőt, az elmúlt hetekben több váratlan fejlemény is történt a Közel-Kelet iszlamista hatalmával kapcsolatban. A háttérben pedig elkezdtek felbukkanni az Egyesült Államok legnagyobb riválisai is, de ez egyszerre több kérdést is felvet. Elemzésünkben annak járunk utána, hogy mi a helyzet jelenleg az iráni atomalkuval, és milyen kilátásai vannak az évtizedek óta megoldhatatlannak tűnő problémának.
Irán legfőbb vallási és politikai vezetője, Ali Hamenei ajatollah szerdán kijelentette, hogy országának tovább kell fejlesztenie hadseregét, beleértve rakétáit is, miután Donald Trump amerikai elnök a síita államra gyakorolt nyomás legmagasabb szintre emeléséről írt alá rendeletet a múlt héten.
Irán nem fog tárgyalni Donald Trumppal, mert ez nem lenne „sem bölcs, sem meggondolt, sem méltóságos” – jelentette ki Ali Hámenej ajatollah, a perzsa állam első embere.
Irán problémáit nem az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalás fogja megoldani - jelentette ki pénteken a síita állam legfőbb vallási és politikai vezetője, Ali Hamenei ajatollah.
Emmanuel Macron francia elnök figyelmeztetett, hogy Irán nukleáris programja kritikus ponthoz közelít, ahonnan már nincs visszafordulás. Macron szerint a helyzet nemcsak regionális, hanem globális biztonsági fenyegetést is jelent.
Az ENSZ nukleáris megfigyelőközpontjának vezetője, Rafael Grossi pénteken bejelentette, hogy Irán "drámai mértékben" felgyorsítja urándúsítási programját. A cél, hogy az urán tisztasága elérje a 60%-ot, ami már közel van a fegyverminőséget jelentő 90%-os szinthez. Ez a lépés tovább fokozza a nyugati országok aggodalmait Irán nukleáris programjával kapcsolatban - írja a Reuters.
A szigorú ENSZ-szankciók újbóli bevezetése esetében Irán lehetséges válaszlépésnek tekinti az atomalku felmondását - közölte kedden az ISNA iráni hírügynökség.
Irán a magas dúsítású urán termelésének önkéntes korlátozását készíti elő - közölte a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetője, miután a múlt héten Teheránban tárgyalt.
Irán kész rendezni az atomprogramjával kapcsolatos vitákat, de nem hajlandó nyomás és megfélemlítés alatt tárgyalni - közölte az iráni külügyminiszter a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetőjével csütörtökön tartott találkozóját követően.
Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója kedden felhívást intézett Irán vezetéséhez a régóta fennálló problémák megoldására.
Egy iráni atomfegyver esetleges kifejlesztése nem maradhat észrevétlen a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) megfigyelői előtt - jelentette ki hétfőn Rafael Grossi, az ENSZ atomsorompó-szerződés betartásán őrködő szakosított szervezetének főigazgatója.
Ali Hamenei ajatollah, Irán legfőbb politikai és vallási vezetője nyitottnak mutatkozott kedden arra, hogy Teherán felújítsa az atomprogramjáról folytatott tárgyalásokat a nagyhatalmakkal, viszont ismét leszögezte, hogy Washingtonban nem szabad megbízni.
Ebrahim Raiszi politikai karrierjét az iráni vallási és politikai berendezkedés iránti fundamentalista hozzáállás jellemezte. Az igazságszolgáltatás és a vallási elit ranglétráján keresztül emelkedett fel, hogy meghatározó konzervatív politikussá váljon, akit szinte mindenki Ali Khamenei ajatollah legfelsőbb vezető lehetséges utódjának tartott. Halálával politikai vákuum alakulhat ki a perzsa államban, amely újra felszínre hozhatja a társadalmi feszültségeket, miközben Raiszi regnálása alatt Irán még elszigeteltebbé vált a nemzetközi porondon. Az teheráni utódlás alapjaiban határozhatja meg, hogy mi lesz az Izraellel egyre kiélezettebbé váló viszonnyal, ami az egész Közel-Kelet jövőjét meghatározhatja. De halála még az ukrajnai háborúra is kihathat, mert kérdéssé válhat az orosz hadseregnek küldött fegyverszállítmányok jövője.
Irán kész újrakezdeni a tárgyalásokat Washingtonnal - jelentette ki vasárnap Kamal Harazi, Irán legfőbb politikai és vallási vezetője, Ali Hamenei ajatollah külpolitikai tanácsadója.
Szaúd-Arábia atomhatalommá akar válni, ha regionális riválisa, Irán atomfegyverhez jut - tette világossá szerdán Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös az amerikai Fox News hírtelevíziónak adott interjújában.
Irán diplomáciai megoldást keres a világ nagyhatalmaival az atomprogramja körüli vita békés rendezése céljából - közölte Hoszein Amirabdollahian iráni külügyminiszter hétfőn egy sajtókonferencián.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Teljesen nyíltan beszélnek már róla.
Nehéz piaci körülmények között is lehet jó részvényeket találni.
Mozgalmas hétkezdet után újabb eseménydús napot láthatunk.
Friedrich Merz első útjai Párizsba, Varsóba és Kijevbe vezetnek majd.
Mekkora a bizalmi válság?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.