A szudáni hadsereg jelentős győzelmet aratott a fővárosban, Kartúmban a Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) felett, csütörtökön pedig már Kartúm ikervárosát, Omdurmant támadta – írja a Reuters.
Stratégiai fordulathoz érkezett a lassan két éve tartó szudáni polgárháború: a hadsereg átvette az ellenőrzést a Kartúmban található elnöki palota, illetve a főváros nagy része felett az ellene harcoló félkatonai Gyorsreagálású Támogató Erőktől (RSF). Ez azonban még nem jelenti azt, hogy a harcok belátható időn belül véget érhetnek, inkább a „líbiai forgatókönyv”, vagyis az ország tartós területi megosztottsága látszik megvalósulni. Eközben a Szudántól 2011-ben hivatalosan elszakadt Dél-Szudán állam a polgárháború szélére sodródott.
Egy friss tanulmány modellezései szerint 2030-ig nagyjából 2,9 millióval több ember halhat meg HIV-vel összefüggő betegségekben a fejlődő országokban. A potenciális többlethalálozás oka, hogy az elmúlt időszakban több ország is, köztük az Egyesült Államok és Nagy-Britannia is radikálisan csökkenti a HIV-fertőzések visszaszorításáért küldött segélyeiket. A kutatók szerint a járvány újbóli fellángolása globális szinten végzetes következményekkel járhat - számolt be a The Guardian.
Feloldotta az utolsó korlátozásokat is a rizsexportra India, mivel az ország célja, hogy 2030-ig megduplázza mezőgazdasági kivitelét és elérje a 100 milliárd dolláros exportértéket. A világ legnagyobb rizsexportőreként India lépése árnyomást helyezett vetélytársaira: a thai fehér rizs ára tonnánként 669 dollárról 405 dollárra esett az év eleje óta – írja a Financial Times.
A szudáni hadsereg szombaton bejelentette, hogy több kulcsfontosságú épületet visszafoglalt a főváros, Kartúm belvárosában a kormány ellen lázadó Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) fegyvereseitől, köztük az ország jegybankját.
A szudáni hadsereg pénteken teljes ellenőrzése alá vonta a fővárosban, Kartúmban az elnöki palotát – közölte a szudáni televízió és katonai források.
A szudáni állami televízió szerint a kormányerők hamarosan visszavehetik a kartúmi elnöki palotát a Gyorsreagálású Támadó Erőktől (RSF) a lassan két éve tartó polgárháborúban – írja a Reuters.
A Kongói Demokratikus Köztársaság kész partnerségre lépni az Egyesült Államokkal egy „ásványkincseket biztonságért” típusú megállapodás keretében – jelentette ki Félix Tshisekedi kongói elnök szerdán egy amerikai televíziós interjúban.
A Ruanda által támogatott Március 23-i Mozgalom (M23) tuszi lázadószervezet folytatja offenzíváját a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti felében annak ellenére, hogy az előző nap Felix Tshisekedi kongói elnök és ruandai hivatali kollégája, Paul Kagamé azonnali tűzszünetet sürgettek.
Ursula von der Leyen bizottsági elnök és António Costa tanácselnök Fokvárosban az elmúlt héten egyeztetett a Dél-Afrikai Köztársaság vezetőivel, ahol a két fél közti stratégiai együttműködés következő lépéseit tették meg. Már egy több milliárd eurós megállapodásról is döntöttek az afrikai országgal.
A WHO szerint nyolc országban veszélybe került a HIV-fertőzöttek ellátása, miután az Egyesült Államok felfüggesztette a külföldi segélyezést. A szervezet figyelmeztet, hogy ez akár húsz év eredményeit is semmissé teheti a betegség elleni küzdelemben – írja a Reuters.
Bár az afrikai napenergia-piac növekedési üteme 2024-ben enyhén lassult, az ágazati szereplők szerint 2025-ben új lendületet kaphat. A Global Solar Council (GSC) friss jelentése szerint a kontinensen idén 42%-kal bővülhet a napelem-kapacitás, ami annak köszönhető, hogy több elhalasztott projekt is mostanra valósulhat meg. Kérdések azonban továbbra is felmerülnek, hiszen a magas költségek egyelőre az egyik legnagyobb akadályt jelentik a kontinens fejlődése előtt - írta meg a Bloomberg.
Az Egyesült Államok nyitott a Kongói Demokratikus Köztársasággal való kritikus ásványi anyagok kitermelésére irányuló együttműködésre, miután egy kongói szenátor ásványokért cserébe biztonsági megállapodást kért az amerikai tisztviselőktől - írja a Reuters.
Drámai jelenet játszódott le Washingtonban: az Elon Musk által felügyelt DOGE hivatal munkatársait nem engedték be az afrikai gazdaságfejlesztéssel foglalkozó amerikai segélyszervezet épületébe. Az egy órán át tartó patthelyzet eddig példátlan és talán a legsúlyosabb ellenállás eddig a hivatal tevékenységével szemben - jelentette a Washington Post.
Németország leállítja Ruanda támogatását az afrikai ország szomszédjában, Kongóban eldurvuló háborús helyzet miatt. A forrásokat kifejezetten az ország fejlesztésére szánták, de úgy döntöttek a visszaélés bizonyítottsága nélkül is kiszállnak a térség konfliktusából.
A WHO szakértői a helyi hatóságokkal közösen vizsgálják a Kongói Demokratikus Köztársaság Equateur tartományban történt haláleseteket és tömeges megbetegedéseket, amelyek okát egyelőre nem sikerült teljes bizonyossággal megállapítani. A WHO jelentése szerint eddig több mint 1000 fertőződés történt, amelyek közül 60 halálos kimenetelű volt. A szervezet egészségügyi csomagokat és szakértői csoportokat is küldött az érintett körzetekbe.
A közelgő vámok körül is óriási a káosz.
Megszólaltak a szakértők.
Folytatódnak a kormányzati leépítések.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Nem csitulnak az indulatok.
Sok ínyenc a bárány fejét akarja, sőt igazi különlegességnek számít az állat szeme is.
Virovácz Péter a Checklist vendége volt.
Mi történik Törökországban?