Az eladósodottsággal küzdő kínai ingatlanfejlesztő, az Evergande lemondta a jövő hét elejére kitűzött találkozóit hitelezőivel arra hivatkozva, hogy újra kell értékelnie a tervezett átalakítási programot. Ez pedig nem segít a szektort övező bizonytalanságon az adósságválság közepette - írja a Bloomberg.
Nouriel Roubini, a Dr.Végzet néven elhíresült pesszimista közgazdász azután vált közismertté, hogy megjósolta a 2008-as amerikai ingatlanpiaci összeomlást és az azt követő nagy pénzügyi válságot, a farkast előszeretettel kiáltó guru idén egész évben arra igyekezett felhívni a figyelmet, hogy az Egyesült Államokban elkerülhetetlen a recesszió, és ezt globális stagflációs adósságválság fogja követni. Most pedig részletezte, hogy mindez hol fog először megmutatkozni és hogyan hathat a részvénypiacokra.
Meredeken emelkednek a kötvényhozamok Európában, a dél-európai kötvények iránt pedig az átlagosnál nagyobb mértékben csökkent a kereslet. A hitelbedőlés ellen védő biztosítás költsége is az átlag felett drágult a spanyol, olasz, görög és portugál kötvényekre. A befektetők növekvő óvatossága érthető: az eladósodott, fiskálisan kevésbé fegyelmezett déliek egyszer már majdnem bedöntötték az egész eurózónát, a hozamok emelkedése pedig értelemszerűen megdrágítja a bőven 100% feletti államadósságok finanszírozását. Ismét eljöhet a pont, amikor az adósság agyonnyomja a délieket, és veszélybe sodorja az egész eurózónát?
Tovább estek a mai kereskedésben a kínai ingatlanrészvények a szektort sújtó hitelválság közepette, miután új leminősítések érkeztek a vállalatokra. A súlyosan eladósodott Evergande, amelytől kiindult a válság, ismét nem tudott a héten teljesíteni egy kamatfizetést a nemzetközi kötvényeire.
Nem látszanak újabb államadósság-válság jelei az euróövezetben az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) vezetője szerint.
Ma még a legtöbb ország azzal van elfoglalva, hogy minden lehetséges eszközzel tompítsa a koronavírus gazdasági kárait, korábban sosem látott költségvetési élénkítő csomagokat raktak össze. Sok esetben azonban éppen ez, illetve az ebből következő adósságnövekedés hozhatja el az igazi kínokat, hiszen az adósságok emelkedése újabb válsághoz és recesszióhoz vezethet – figyelmeztet az Economic Intelligence Unit (EIU) elemzése. A problémát most már késő lenne orvosolni, hiszen a világ eleve magas adóssággal megy bele a jelenlegi válságba, így csak remélni lehet, hogy ezek az adósságbombák nem robbannak fel a következő években.
Tavaly rég nem látott mértékben növekedett az amerikai költségvetési hiány, ezzel pedig beigazolódni látszanak azok a vészjósló forgatókönyvek, melyek még az év elején a hiány elszállása, illetve az államadósság növekedése miatt kongatták a vészharangokat. Az Egyesült Államok alatt időzített bombaként ketyeg az emelkedő költségvetési hiány, illetve az ezáltal elkerülhetetlenül növekvő államadósság, és ha nem tesznek valamit a döntéshozók, akkor csúnya vége lesz ennek a történetnek. Íme néhány ijesztő ábra, ami jól mutatja, mekkora (lesz) a baj a világ vezető gazdasági hatalmában.
Matteo Salvini, az olasz Liga párt vezetője, belügyminiszter és kormányfő-helyettes elmondása szerint az olasz kormány akkor sem változtatja meg 2019-es költségvetési hiánycélját, ha az olasz államkötvények német kötvényekhez mért hozamfelára 400 bázispontra nőne. A politikus valószínűleg a vezetés elkötelezettségét akarta demonstrálni, hogy nem engednek a külső nyomásnak, az ehhez hasonló kijelentésekkel ugyanakkor vigyázni kellene, hiszen a hozamfelárak ilyen mértékű elszállása egyet jelentene egy olyan súlyos piaci pánikhelyzettel, amire az euróövezeti adósságválság óta nem volt példa.
A Bank of America Merrill Lynch portfóliómenedzserek körében elvégzett havi felmérése szerint meglehetősen kockázatkerülővé vált a piac, a legnagyobb félelmet jelenleg a kereskedelmi háború kirobbanásának lehetősége jelenti, olyannyira, hogy ennyire legutóbb csak az EU szuverén adósságválságától féltek a szakemberek - írja a Financial Times.
Az elmúlt évtizedben hiába folytatódott az Amerikai Egyesült Államok gyors eladósodása, a GDP-növekedés ütemét nem sikerült a válság előtti szintekre felpörgetni, ez pedig azt eredményezte, hogy egy egységnyi többletadósságból egyre kevesebb értéket sikerül előállítani, ami hosszú távon aggasztó jelenség - figyelmeztet a Moody's hitelminősítő elemzése. Mindez azért különösen releváns probléma, mert a jelenlegi amerikai kormány az állami költekezés felpörgetésén keresztül, illetve a lakossági adócsökkentés segítésével gyorsítaná a gazdasági növekedést, miközben a szakértők többsége az államháztartási hiány és az államadósság elszállására figyelmeztet.
A keddi belpolitikai fejlemények látványos mozgásokat okoztak az olasz kötvénypiacokon. A kétéves olasz hozam például akkorát emelkedett egyetlen nap alatt, amire 1992 óta nem volt példa. Egyesek szerint a mostani éles piaci folyamatok a 2010-2012-es európai adósságválságra emlékeztetnek.
Görögországnak valószínűleg szüksége lesz egy negyedik pénzügyi mentőcsomagra is - mondta Christoforos Pissarides Nobel-díjas közgazdász.
A Nemzetközi Valutaalap előrejelzése szerint Görögország államadóssága rendkívüli mértékben fenntarthatatlan és 2060-ra elérheti a GDP 275%-át jelentős átstrukturálás hiányában - szivárgott ki több helyen is egy bizalmas jelentés pénteken.
Mesterségesen túlértékelt deviza, 5 és fél éves mélyponton lévő (és fogyó) deviza- és aranytartalékok, óriási adóssághalom, ingatlanpiaci lufi, gigantikus gazdasági szerkezetváltásból fakadó kihívások és a nemzetközi gazdaságtan legnagyobb trilemmája: hosszúra nyúlik a lista, ha a kínai gazdaság problémát próbáljuk sorra venni. Egyelőre nincs olyan félelem a piacon Kína miatt, mint az év eleji pánik idején, a jüan viszont Trump megválasztása óta közel 2%-ot gyengült a dollárral szemben, ami tovább súlyosbítja az ország így is óriási adósságproblémáját. A helyzeten nem segít a gyorsan apadó nemzetközi tartalékok ténye sem, ami még inkább erősítheti a jüan elleni spekulációkat. Kérdés, hogy a pengeélen táncoló pártvezetés képes lesz-e ezen az úton tovább haladva átvészelni a következő éveket, vagy esetleg hátraarcra lesz szükség Kína világpiaci nyitásában.
2012. július 26-án Mario Draghi egy londoni konferencián elhangzott, azóta elhíresült mondata fordulópontot jelentett az eurózónás adósságválságban. A jegybankelnök azt mondta, hogy az EKB törvényi felhatalmazásán belül "mindent megtesz", hogy megmentse az eurót, majd a "higgyenek nekem, ez elegendő lesz" mondattal nyomatékosította mondanivalóját. Szavaira a részvénypiacokon, a devizapiacon, illetve az eurózónás kötvénypiacokon (elsősorban periféria) azonnali erősödés bontakozott ki.
A 2008/2009-es gazdasági válság nagy iróniája, hogy egy adósságválságból született krízis még nagyobb eladósodottságot okozott a világgazdaságban - állapítják meg a Morgan Stanley elemzői. Az adósság békeidőben még soha nem emelkedett ilyen meredeken, azonban mindezidáig nem járt komoly növekedési áldozatokkal. Ez egyrészt az 1980-as évek óta csökkenő nominális kamatoknak, másrészt a közelmúlt nem-konvencionális jegybanki lazításainak köszönhető, az elkövetkező 3-5 évben azonban fájdalmas növekedési áldozatai lehetnek az adósságleépítésnek. Mindent elsöprő adósságválsággal alapesetben nem kell számolni, azonban ha az Egyesült Államok gazdasága nem elég ellenálló, akkor könnyen csúnya vége lehet a történetnek.
Hírfolyamunk az orosz–ukrán háborúról.
Ilyen helyzetben van most a Fekete-tengeri Flotta.
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?
Európa versenyképességi mutatói mély válságról árulkodnak.